logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Daewoo CP-520: Linie w trzech kolorach po wymianie kineskopu Philips A66EAK 71X11

ROMKOJ 05 Sty 2007 13:18 2040 14
REKLAMA
  • #1 3408147
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Witam,mam problem po wymianie kineskopu,poprzedni miał przerwane żarzenie[dużo jest na ten temat na forum],podstawiłem kineskop Philips A66EAK 71X11,i wszystko działa poprawnie tylko jest problem z trzema liniami w górnej części ekranu,są one w trzech różnych kolorach.Mam pytanie czy da się to jakoś usunąć czy też szukać kolejnego kineskopu?
  • REKLAMA
  • #2 3408760
    peter falk
    Specjalista AGD
    Posty: 7549
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3358
    Czyżby siadało napięcie zasilania pionu?
  • #3 3408803
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Tu chyba chodzi o dopasowanie cewek na kineskopie,na oryginalnych założonych na inny kineskop wymiary obrazu są poprawne,ale nie można ustawić dobrej zbieżności.Na kineskopie Philipsa obraz jest super,ale z trzema liniami.
  • #4 3410513
    wjmp3
    Poziom 17  
    Posty: 172
    Pomógł: 21
    Ocena: 6
    Tzn obraz jest zwężony w pionie?
  • REKLAMA
  • #5 3410524
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Obraz jest prawidłowy,wszystko można było ustawić w trybie serwisowym.
  • #6 3411794
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Witam

    Przyczyną jest niedopasowanie impedancji cewek pionu. Występuje niewielkie zawinięcie obrazu od góry. Możesz to zobaczyć na oscyloskopie. Zmniejsz wysokość obrazu i to zawinięcie ustąpi. Środkiem zaradczym jest zwiększenie napięcia zasilającego pion. Ile go można zwiękdzyć zależy od zastosowanego układu (nie mam pod ręką schematu). Jeśli tranzystorowy, to nie ma problemu, ale ze scalakiem należy uważać. Czasami wystarczy podnieść napięcie o 2-3V. Temat się już parokrotnie przewijał na forum.


    Remeknapr
  • #7 3440670
    benito48
    Poziom 12  
    Posty: 108
    Ocena: 2
    Miałem kiedyś coś takiego.Na cewkach odchylających kineskopu był jakiś opór (nie pamiętam jakiej wartości) i zacząłem dopasowywać jego wartość po kilku próbach dopasowałem i efekt linii zniknął.
  • #8 3441995
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Witam i to może jest prawda,ale narazie go odstawiłem na półkę,póżniej poeksperymentuję.
  • REKLAMA
  • #9 3442240
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19066
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Jest tam scalak TDA 8358J. Na n.3 powinno być 14V( max-18V) a na n.9-45V(max. 66V)-spotykałem ze było ok.50V. Sprawdż jeszcze C 370,R370, R 331-(równoległy do cewek na schemacie 200R-można spróbować zmienić wartość w granicach +- 68R ),R 395 i ewentualnie podnieś to napięcie 45V
  • #10 3597747
    bolus789
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 2
    Ocena: 17
    witam czy juz napawione jesli nie to podpowiem
  • #11 3600803
    bolus789
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 2
    Ocena: 17
    wiec tak podaj mi dokładnie jaki był kineskop a na jaki zmieniłes a ja i powiem dokładnie co powinienes zmienic i bedzie ok
  • REKLAMA
  • #12 3600902
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Witam,jak tylko będę miał wolną chwilę ,to natychmiast zabiorę się za ten TV.
  • #13 3601002
    bolus789
    Poziom 12  
    Posty: 89
    Pomógł: 2
    Ocena: 17
    powiem ci tak jak mi powiesz jaki był stary kinol a jaki jest nowy to ja ci podam zmiany napłycie i bedzie ok
  • #14 3601082
    na kozlowce
    Spec od TV
    Posty: 1302
    Pomógł: 145
    Ocena: 23
    w aplikacji scalaka (z n.4 - R398 chyba, nie pamiętam w tej chwili) ramki jest rezystor (ok. 1ohm/2W), zmiana wartości o 0,1 do 0,3 ohm powinno załatwić sprawę (dobrać trzeba eksperymentalnie ustawiając "wartość" Vapl. w menu serw. w przybliżeniu na połowie zakrasu, zmieniać wartość, w górę albo w dół, aż do uzyskania poprawnej amplitudy, zapobiegnie to nadmiernemu przegrzewaniu się scalaka - prąd!) , nie radzę zwiększać napięcia zasilania scalaka, to scalak na "mosach", nie lubi zmian, powodzenia, pozdrawiam
  • #15 4507704
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Witam,muszę zamknąć temat a sprawa zakończyła się podstawieniem jeszcze innego kineskopu i problem z pionem zniknął,ale trochę słaba była ostrość ,tak to jest z dopasowywaniem innych kineskopów.Pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Po wymianie kineskopu w telewizorze Daewoo CP-520 na Philips A66EAK 71X11 pojawił się problem trzech kolorowych linii w górnej części ekranu. Dyskusja wskazuje, że przyczyną jest niedopasowanie impedancji cewek odchylania pionowego, co powoduje niewielkie zawinięcie obrazu u góry. Zalecane jest dopasowanie wartości rezystorów w obwodzie cewek pionu, szczególnie rezystora równoległego do cewek (około 200 Ω, możliwa zmiana o ±68 Ω) oraz ewentualne zwiększenie napięcia zasilającego układ pionowy, zwłaszcza na nóżkach scalaka TDA8358J (np. napięcie 14 V na nóżce 3 i 45 V na nóżce 9). Wskazano, że zmiana wartości rezystorów w zakresie 0,1–0,3 Ω w obwodzie ramki może pomóc w uzyskaniu prawidłowej amplitudy sygnału i zapobiec przegrzewaniu scalaka. Ostatecznie problem zniknął po zastosowaniu innego kineskopu, choć ostrość obrazu była nieco gorsza, co podkreśla trudności w dopasowywaniu kineskopów różnych modeli do oryginalnej elektroniki telewizora.
REKLAMA