Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik do zasilacza na LM2576

Los_sandalos 05 Sty 2007 16:24 1962 4
  • #1 05 Sty 2007 16:24
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Witam, buduję właśnie zasilacz w oparciu o LM2576 ADJ i mam pewien dylemat - wg schematu aplikacyjnego w obwodzie jest dławik 100µH. Pytanie jest takie - czy może być o większej indukcyjności? A jeśli nie to jaka jest granica tolerancji - nawijam własnie na rdzeniu toroidalnym a ponieważ nie mam miernika indukcyjności to wyznaczam ją poprzez pomiar napięcia na cewce i znanym rezystorze (wyznaczenie prądu) i z tego obliczam reaktancję i w końcy rezystancję. Problem w dokładności pomiaru a zwłaszcza, że rezystor też ma swoje "za uszami" przy tych częstotliwościach i uznawanie go za czystą rezystancję nie jest do końca poprawne. Dla pewności chcę więc zrobić dławik około 150 µH (wg pomiarów).

• #2 05 Sty 2007 18:00
    irek2
    Poziom 40  

Wieksza indukcyjnosc nie powinna zaszkodzic, najbardziej szkodliwa jest zbyt mala. Wieksza moze tylko spowolnic czas reakcji stabilizatora w najgorszym razie bedzie sie podwzbudzal pracujac niestabilnie gubiac cykle. Tu spory wplyw ma pojemnosc wyjsciowa bo wraz z cewka stanowi filtr dolnoprzepustowy.

Jesli jest to proszkowy rdzen toroidalny to sogolnei sa znane wartosci AL i mozna precyzyjnie wyliczyc ilosc zwoi dla zadanej indukcyjnosci.

• #3 05 Sty 2007 18:10
    Los_sandalos
    Poziom 27  

To rdzeń proszkowy - tak myślę - żółty. Nawinęłem tak, że z pomiarów wychodzi mi 150 µH. Jest około 50 zwoi na rdzeniu o wymiarach w mm: 23x14x10. Średnica wewnętrzna może się różnić troszeczkę - ciężko zmierzyć. Przekrój toroidu 5x10 mm czyli 50mm2. Nie znam parametrów materiału - rdzeń pochodzi z demontażu z zasilacza ATX.

• #4 05 Sty 2007 22:24
    -RoMan-
    Poziom 42  

Uruchom przetwornicę i spróbuj oszacować jej sprawność. Jeśli indukcyjność będzie zbyt różniła się od optymalnej lub rdzeń się nasyci - spadnie sprawność.

• #5 06 Sty 2007 23:53
    irek2
    Poziom 40  

Rdzenie proszkowe zazwyczaj grzeja sie dosc mocno a to straty mocy wiec i gorsza sprawnosc. Dlatego bardzo czesto do tego typu stabilizatorow uzywa sie dlawikow na szpulkowych rdzeniach ferrytowych.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson