Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator 2 silników modelu łodzi

07 Sty 2007 20:29 3830 6
  • Poziom 17  
    Myślę o zrobieniu regulatora modelarskiego do modelu łodzi.
    Łódka jest napędzana dwoma silnikami. Sterowanie kierunkiem ma się odbywać przez zmianę prędkości jednego z silników. Do sterowania ma zostać wykorzystana standardowa aparaura RC . I tutaj powstaje problem. Mamy jeden drążek przód tył i jeden prawo lewo. I dochodzimy do sedna problemu. Drążek pionowy ma regulować przód tył obroty silników a wychylenia steru kierunku mają wpływać też na te obroty.
    Czyli muszę jakoś albo zmiksować te dwa kanały proporcjonalne albo zrobić regulator , który będzie mierzył czasy 2 imulsów z dwóch kanałów odbiornika i regulował dwa silniki. Czyli potrzebujemy pomiaru dwóch impulsów i cztery wyjścia PWM na dwa mostki H. Zastanawiam się czy mój ulubiony Atmega 8 da rade i jak najprościej napisać program oczywiście w Bascomie bo tylko z nim mam kontakt.

Dla zainteresowanych podaję link do świetnego regulatora modelarskiego.
    http://www.alexrc.com/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=5628

i dodatkowo zdjęcie łodzi o podobnej konstrukcji i link
    http://www.planet-vopi.de/index.html

Regulator 2 silników modelu łodzi
  • Poziom 12  
    Problem rozwiąrzesz kupując aparaturę Graupnera lub inna z dowolnymi mikserami - teraz ceny nawet kolo 250zł
  • Poziom 17  
    Muszę przyznać że trochę przesadziłeś z tymi 250zł. Są trochę droższe. A mija się z celem stosowanie aparatury za 500zł z mikserami jak potrzebujemy 3 kanały , które można kupić za te 250zł.
    Dodam że zrobiłem sobie modulator z wyświetlaczem i syntezą częstotliwości do nadajnika. Ale jest to lekka przesada do tak prostego modelu.

Myślę jeszcze nad mikserem po stronie nadajnika analogowo miksować napięcie na potencjometrach.

Jednak za jakieś dwa tygodnie zostanę tatą i mam inne myśli w głowie.

:D :D :D :D :D :D :D
  • Poziom 12  
    Naprawdę proszę dobrze poszukać aparatury tupu graupner MC10/MC12/MC15
    Sprzedawałem MC15 2 lata temu za 400zł a ceny bardzo poszły w dół.
    Przecież możesz kupic sam nadajnik który będzie nadawał się do wszystkiego.
    I powiem że graupner to sprzęt na którym się nie zawiedziesz - posłuży lata.
    Szkoda by było żebyś stracił model przez uszkodzenie swojego układu...
  • Poziom 17  
    Można by polemizować nad cenami i przydatnością tylko po co.

Są fakty , które mówią same za siebie. Regulator dwukierunkowy do silnika klasy 600 to jest jakiś wydatek potrzebuję dwa. Do tego odbiornik i servo i nadajnik i robi nam sie niezły koszt. A ja już zacząłem zbierać informacje na temat rozwiązania moich potrzeb z pomocą moich ulubionych AVR.

Dodam że wiedza i umiejętność posługiwania sie procesorami w zastosowaniach RC bardzo mi się przyda. W końcu łączy dwie pasje.
    Być może zastosuje tylko malutki mikserek na jakimś malutkim procesorku po stronie odbiornika da to większą niezawodność.

Rozumiem dlaczego modelarze są sceptyczni dla samoróbek elektronicznych. Dużo pracy kosztuje i pieniędzy zrobienie modelu.

Moim głównym celem jest wykorzystanie nowej aparatury zakupionej w sklepie ( taniej niż na alledrogo) prostej bo 3 kanały czyli cały komplet niezbędny do działania za śmieszne pieniądze.
    I przystosowanie jej do sterowania łodzią napędzaną dwoma silnikami bez sterów.

Muszę tylko zrobić sobie płytkę prototypową dla procesorka i będę męczył oprogramowanie.
  • Poziom 16  
    Pierwsze wyjście. Jeśli mamy już 2 regulatory (identyczne), to wystarczy zrobić albo kupić tzw mikser kanałów.

Drugie wyjście to konstrukcja dedykowanego regulatora obsługującego 2 silniki. To jest znacznie trudniejsze zadanie niż zrobienie miksera, nawet gdyby regulator miał być do 1 silnika.

PS.
    Atmega8 da rade i z jednym i z drugim.
  • Poziom 17  
    Na początek wybrałem wersję miksera i dwóch regulatorów.
    Dlatego że mam budowe modułową szczególnie oddzielne regulatory silników. I na początek nie muszę uczyć się i pisać obsługi regulatorów a skorzystam z gotowych projektów dostępnych w internecie.
    Ale w wolnych chwilach może coś stworzę.