Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer plików i router - jaki sprzęt ?

ul1002 16 Jan 2007 20:29 3485 8
Texa Poland
    ul1002

Level 35  
    Witam , chciałbym postawić serwer plików i router z proxy , kontem pocztowym i apache w jednym .

Sprzęt ma obsługiwać ok 10 komputerów , aktualnie wszystko działa na Novell a chcę przejść na linux .

Pytanie :

1.Czy ma sens stawiać wszystko na jednym i jakie są tego za i przeciw
    2.Na jakiej platformie to zrobić , czy ma to dzisiaj jakieś znaczenie
    3.Jaka mniej więcej konfiguracja ( ram , hdd ,sieć - aktualnie sieć zbudowana jest na najtańszych komponentach 100M )
    4.Czy warto dać trzy hdd a.główny b.mirror c.backup
    5.Jeśli miał ktoś doczynienia z Symfonia FP , FK to proszę o odpowiedź jak to wygląda z tym jak wyżej .
    6.Inne propozycje i sugestie np. na temat OS

Za rady z góry wielkie dzięki .

ps.pytanie zadałem nie tylko tutaj więc proszę tego nie komentować jak ktoś takowe znajdzie gdzie indziej .
  • Texa Poland
  • Helpful post
    Xyrovaqs
    Level 23  
    1. Czy wszystko na jednym to zalezy... Zawsze bezpieczniej jest rozddielic uslugi miedzy komputer, szczegolnie jezeli ktoras jest naprawde wazna. Na poczatek jednak postawil bym wszystko na jednym komputerze. To czy zajdzie potrzeba zaanagazowania kilku komputerow szybko wyjdzie w praktyce.
    2. Platforma - najtaniej chyba na PC...
    3. Zalezy jakie ma byc przewidywane obciazenie poszczegolnych uslug. Jezeli apache ma tylko obslugiwac stronke odwiedzana przez kilka osob dziennie, poczta dla powiedzmy 10 uzytkownikow, do tego wszystkiego FTP, to mysle ze taki celeron 400-500 i 128 MB RAM to az za duzo, zalezy jeszcze ilu uzytkownikow na raz ma z tego korzystac. Duzo tu tez zalezy od lacza i tego czy masz zamiar stosowac jakies zaawansowane QoS czy nie, bo to niestety potrafi zjesc troche procesora.
    4. A to juz zalezy od wagi przechowywanych danych. Wlasciwie jezeli drugi HDD jest mirrorem to jest jednoczesnie backupem :) chyba ze masz na mysli cos innego (specjalny backup szczegolnych danych?).
    5. tu nie pomoge
    6. OS - Jak sam napisales chcesz uzywac Linuxa - i bardzo slusznie. Wybor dystrybucji to kwestia indywidualnych upodoban. Osobiscie bylbym za slackware, PLD lub Debianem.

Ogolnie - sprecyzuj troche pytanie i napisz czy potrzebujesz czegos bardzo stablinego, w zasadzie bezobslugowego czy zwykla platforma PC z dyskami IDE tez wchodzi w gre?
    adikbo
    Level 26  
    Witam,

a więc po kolei

ad.1 - Zależy od grubości porfela (ilość sprzętu). Rozdzielenie funkcji zapewni niezawodność i większą szybkość działania. Niestety jest kosztowne.
    ad.2 - Mówiąc szczerze dużego wyboru nie masz. PC jest w miarę odpowiednie. Ewentualnie na www i email możesz postawić jakiegoś suna.
    ad.3 - Ram - jeżeli wszystko razem i przy dużym obciążeniu to conajmnije 512 MB. Procesor wystarczy P3 1GHz. Sieć - tu jest cały problem - czy poczta i serwer www mają być dostępne z zewnątrz czy widoczne tylko w LAN? Osobiście radziłbym odseparować funkcje podziału łącza od serwera. Tutaj radziłbym postawić najtańszy routerek CISCO. Wydajny, skalowalny i bezproblemowa obsługa. Wszystko zależy od konkretnych warunków. Opisz dokładniej środowisko. Czy zamierzasz wykorzystywać VPN, połączenia szyfrowane, pracę zdalną itd. Co do hdd radziłbym zainwestować w dyski SCSI połączone w raid 0. Masz od razu mirrora całości. Co do wielkości to zależy od ilości danych generowanych przez użyszkodników
    ad.4 - jak wyżej czyli mirror sprzętowy - raid 0.
    ad.5 - niestety nie postawisz tego na serwerze pod linuxem. Z tego co kojarzę to te programy działają tylko w WIN.
    ad.6 - Ja osobiście polecałbym Sun Solaris. System bardzo stabilny i bezpieczny. Dość łatwa instalacja.

Przede wszystkim określ jakim dysponujesz budżetem i jaki stopień niezawodności sieci chcesz uzyskać. Moja propozycja jest tylko przykładowa. Radzę dokładnie przemyśleć fakt stawiania routingu wraz z usługami sieciowymi. Zazwyczaj odradzam moim klientom takiej integracji usług w 1 newralgicznym punkcie. Z założenia PC typu składak nie jest przeznaczony do pracy 24/7. Dlatego sugeruję rozważenie kupna routera sprzętowego (CISCO, NORTEL, 3Com) żadnych cudów typu D-Link, Asmax, Pentagram. Bądźmy profesjonalistami w tym co robimy. Jeżeli wszystko dobrze skonfigurujesz, to sieć będzie działała latami bez żadnej awarii.

Pozdrawiam
    adikbo
  • Texa Poland
    ul1002

Level 35  
    1. Rozumiem , kasy nie ma za dużo chcę zobaczyć jak to wyjdzie , ale internet chyba faktycznie zrobie osobna na jakiejś 600-tce z odzysku .
    2. Tu miałem na myśli PC ale czy ma wielkie znaczenie dla potrzebnych funkcji intel czy amd .
    3. Sprzęt ma być nowy -zapomniałem napisać , SCSI ceny wysokie ( płyta główna serwerowa także cena zaporowa a np. nie ma SCSI ) .Czyli co na składaku i zwykłych dyskach nie bardzo ? bo właśnie o takiej myślałem .
    4.W sumie żaden szczególny chyba faktycznie dwa wystarczą, myślałem jeszcze o nagrywaniu na DVD raz na jakiś czas .
    5.No własnie , dzwoniłem tam i nie ma wsparcia dla innych systemów niż WIN , ale jakoś obiło mi sie o uszy że podobno ! się da to jakoś skonfigurować hmm pewnie sobie nie poradze , pracuje to jeszcze z bazą pervasive v9 .
    6.No coś z debianowatych , tak myślałem w dodatku aby był jeszcze interfejs graficzny abym raz na jakiś czas sam mógł sobie coś na tym kompie zrobić , np. wygodniejsze zgrywanie danych na DVD .
  • Helpful post
    adikbo
    Level 26  
    Zdecydowanie odradzam powłoki graficznej na serwerze. Sama idea serwera jest taka, że uruchamiasz tylko niezbędne serwisy, demony czy inne usługi. Nie pozwalaj na zbyt wiele potencjalnym włamywaczom. Co do podziału netu to sugeruje zakupić routerek Cisco. Po skonfigurowaniu praktycznie zapominasz o jego istnieniu. Co do samego sprzętu to zainteresuj się serwerami poleasingowymi. Całkiem sprawne maszynki w niewysokich cenach i do tego FV i gwarancja.
    Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania PC typu składak w zastosowaniach serwerowych. Oczywiście pojawia się pytanie o konieczną dostępność serwera. Jeżeli możesz sobie pozwolić np na 2 pady tygodniowo to możesz stawiać na PC typu składak. Jeżeli i serwer muszą być dostępne 24/7 to odradzam rozwiązań typu "home edition". Użytkownicy mogą ci nie wybaczyć nieoczekiwanych resetów serwera.
    Co do platformy to polecałbym serwerowe P3 lub P4. Ewentualnie 2xP3 około 600Mhz. Powinno w zupełności wystarczyć. Poza tym dyski SCSI w serwerze to praktycznie konieczność. Oczywiście można postawić serwer na IDE ale to się mija z celem. Nawet dyski 7200rpm są zbyt wolne do zastosowań serwerowych. Poza tym najważniejsza rzecz - mirror. Jeżeli chcesz tworzyć kopię bezpieczeństwa na bierząco. Innymi słowy jeżeli już chcesz IDE to kup płytę z kontrolerem RAID. Tyle moich dywagacji.

Jeżeli chcesz jakieś bliższe info dot. sprzętu poleasingowego to zapraszam na gg.
    ul1002

Level 35  
    Dobrze , zrobie tak , zobacze na czym aktualnie jest novell i czy da się to wykorzystać choć będzie mały problem bo wstępnie chciałem aby oba systemy były na chodzie w razie gdyby mi cos nie poszło .
    Okienka to faktycznie zły pomysł , z routerem sprzętowym jednak nie wykonam chyba tych skromnych usług które planuje .
    Wcześnie pracowało kilka programów na raz na serwerku teraz z powodu symfoni troszkę się zluzowało choć niewykluczone że uda sie program księgowy z powrotem tam umieścić , czy ta "stabilnośc " wynika właśnie z małej wydajności dysków jesli chodzi o składaki ? pytam bo rozumiem w dużej firmie gdzie ruch faktycznie jest spory , w moim przypadku chyba będzie niewielki , te 10 komputerów nie będzie jednocześnie używać serwera ( księgowość licencja na 2-3 stanowiska , następne 2-3 praca na dokumentach , reszta umieszczanie plików ) .
    Xyrovaqs
    Level 23  
    Pakowanie 600 MHz kompa tylko do podzialu lacza (bez kolejkowania itd) nie ma sensu za bardzo. Kolega ma to zrobione na... 486DX4.
    Z wlasnej praktyki powiem tylko ze router na 2x1 GHz PIII, z dosyc zawansowanym QoS (HTB + IMQ i naprawde duzo zasad kolejkowania) dziala bardzo stabilnie na laczu 100 Mbit :), gdzie ruch jest naprawde spory wiec nie ma co przesadzac. Do tego wewnetrzny hub DC dziala na jakims duronie, chyba 1,2 GHz i tez nie ma problemow. Dodam jeszcze tylko ze na plycie z nForce2 nie udalo mi sie uruchomic stabilnego serwera proxy na linuxie... Pomimo 2 GB RAM, szybkiego dysku 250 GB, kilkudziesieciu (kilkuset? :)) prob kompilacji kerneli (roznych) po prostu stabilne to nie jest. Srednio raz na tydzien totalny zgon, pisze srednio bo naprawde ciezko to przewidziec.
    ul1002

Level 35  
    Ale przecież nie tylko ma być podział łącza , kolejkowanie statystyki to standard sam mam to na 200MMX 196ram stary pierdziel 8gb na ide i restetuje to może raz na miesiąc na komuterków 40 łącze 4mega , ja bym chciał tam upchać co sie da i na ile pozwoli 2M/512K DSL (poczta i proxy dla odpowiedniego wykorzystania łącza i coś przydzielić na www i w razie potrzeby ciągnąć z ftp jakiś potrzebny plik ) .
    Dlatego tutaj nie wiem czy sprawę załatwi cisco czy w końcu jak to skonfigurować , przynajmniej na początek bez pchania się w koszty , bo jak znam życie to jeśli zaczne kupować coś czego nie znam pociągnie to za sobą inne zakupy i problemy .[/img]
    adikbo
    Level 26  
    Ja osobiście zrobiłbym to tak:

routerek cisco powiedzmy 17xx na podział łącza, kolejkowanie, jakieś ACL, zasady routingu pakietów, wykorzystanie łącza itd. Oprócz tego postawiłbym serwer plików, www i pocztę na jakimś serwerku. Serwer proxy również postawiłbym na tej maszynie i odpowiednio do tego skonfigurował router.

Sam serwer radziłbym jakąś naprawdę stabilną maszynę. Jeżeli nie będzie zbyt obciążony (routing, qos, ACL na routerze) to sądzę, że jakiś P2 lub P3 (bardziej przyszłościowy) z dużą ilością ramu (256 min) powinien wystarczyć. Jeżeli chodzi o dyski twarde to dyski SCSI są obecnie dość tanie (używane z allegro bądź poleasingowe). Największą zaletą SCSI jest hardwarowy RAID który rozwiąże ci sprawę backupu nie obciążając całego systemu. Jako system najlepiej zastosować typowo serwerową dystrybucję linuxa bądź Solarisa. Z tego co kojarzę Solaris jest darmowy dla maszyn z 1 procesorem. O stabilności się nie wypowiadam bo ta jest wszystkim znana. Oczywiście instalować tylko niezbędne usługi i wszystko będzie działało sprawnie i w miarę bezpiecznie.

Ogólnie nie polecam stosowania routingu i podziału łącza w oparciu o komputer klasy PC z Linuxem w środowisku firmy. Zbyt niestabilne i zależne od sprzętu rozwiązanie. Koszt sprzętowego routera nie jest aż tak wielki, a posiada o wiele więcej możliwości przyszłej rozbudowy i integracji z innymi sieciami. Chociażby VPN, szyfrowanie 3DES, zaawansowany routing. Wiadomo, że potrzeba do tego wiedzy, ale jest ona ogólnie dostępna. Natomiast nie znam dystrybucji "routerowej" linuxa która obsługiwała by VPN czy szyfrowanie 3DES. O routingu nie wspominając (nie mówię tu o rip bo to nie jest dobry przykład protokołu routingu).

Pozdrawiam iżyczę powodzenia w bojach
    adikbo