Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EW 1043s - wirowanie

Sebestian 23 Sty 2007 15:38 21386 30
  • #1 23 Sty 2007 15:38
    Sebestian
    Poziom 10  

Witajcie, Potrzebuje schematu/instrukcji serwisowej dla pralki Electrolux EW 1043s. Pralka w trakcie prania zasadniczego nagle zaczyna na moment wirowac na dosc dziwnie wysokich obrotach... Pomozcie, bo serwis autoryzowany bedzie moglby do mnie podjechac dopiero za 10 dni :(((

Z gory dzieki.

0 29
  • Pomocny post
    #2 23 Sty 2007 23:00
    skryn
    Admin grupy AGD

Wkręć magnes prądnicy tachometrycznej w silniku i będzie OK i zaoszczędzisz parę zeta na naprawie.
    Jak to zrobić, wpisz w wyszukiwarkę "tacho".
    Temat przeniosłem z "Schematu/Instrukcji..."

1
  • #3 23 Sty 2007 23:02
    Sebestian
    Poziom 10  

Witajcie,
    W trakcie prania wstepnego czy zasadnicznego pralka, po nabraniu wody (generalnie programy inne nie wypuszczenie wody,wirowanie czy plukanie ) nagle uruchamia wirowanie na dosc dziwnie wysokich obrotach-az przesuwa ją po podlodze. Te wirowanie trwa moment po czym silnik dziwnie szybko sie zatrzymuje. Zakreci ponownie normalnie w lewo/ w prawo, i znowu nagłe i krotkotrwale wirowanie (zryw...)

Problem pojawil sie przy normalnym wsadzie, identycznie bylo tez i bez wsadu.

I przy okazji jeszcze jedno spostrzezenie : od pewnego czasu przy odprowadzaniu wody jakby pompka
    glosniej chodziła. Podobne dzwieki przy odprowadzaniu wody wydobywaly sie gdy do filtra dostalo sie 10 groszy.Czy moglo cos przez niego sie przedostac i do pompki?

1
  • Pomocny post
    #4 23 Sty 2007 23:11
    skryn
    Admin grupy AGD

Tematy scaliłem.
    Zobacz odpowiedzi.

2
  • #5 23 Sty 2007 23:13
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Ta pralka ma taki program, że ma wirować z wodą w bębnie. To jest jedno z działań systemu Direct Sray. Moja pralka robi tak samo, tylko że się nie przesuwa :D A co do hałasu, to rzeczywiście mogło wpaść dziesięć groszy. Do pompy dobierzesz się od spodu, zdemontuj silnik i wyjmij te pieniądze :) Jeśli pomimo tego nadal będzie hałas, to do wymiany silnik pompy. Koszt samego silnika ~40zł.

No właśnie, moderator scalał wtedy, kiedy ja wysyłałem odpowiedź :lol:

0
  • Pomocny post
    #6 23 Sty 2007 23:17
    skryn
    Admin grupy AGD

:arrow: PS 663S BIO
    Przeczytaj jeszcze raz, o bólach Autora...
    Wylatał magnes tacho i tyle...
    Pompa, też do wymiany.

0
  • #7 23 Sty 2007 23:21
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Sebestian napisał:
    Pralka w trakcie prania zasadniczego nagle zaczyna na moment wirowac na dosc dziwnie wysokich obrotach...

Moja pralka Electrolux też wiruje w czasie prania i płukania, robi to w ściśle określonych punktach programu i zawsze tak samo, rozpędza się do około 400 obrotów na minutę :?
    Proponuję poczekać na odzew autora ;)

0
  • Pomocny post
    #8 23 Sty 2007 23:27
    skryn
    Admin grupy AGD

PS 663S BIO napisał:

Moja pralka Electrolux też wiruje w czasie prania i płukania, robi to w ściśle określonych punktach programu i zawsze tak samo, rozpędza się do około 400 obrotów na minutę :?

Pewnie masz inny model Electroluxa... :D
    W EW1043S o takich "banialukach" nie słyszałem... :wink:

0
  • #9 24 Sty 2007 00:16
    Sebestian
    Poziom 10  

do cierpliwego "skryn" :

Po pierwsze: wybacz mi ten mały bałagan (=>przenoszenie i scalanie)
    Po drugie: Tej pralki nigdy nie rozbierałem. Rozumiem, że do wnętrza dostanę się najprościej od spodu? ... bo jak odkręcę jedyne widocznie 2 śruby z tyłu obudowy pralki, u góry - to raczej będę mógł zdjąć 'blat' pralki a nie tylną ściankę?

Jutro jeszcze dokładniej poszukam na forum. Póki co znalazłem, że magnes ten wygląda jak 'korek z gwintem' i trzeba go wkręcić w oś silnika, z użyciem kleju Loctite ; )

do "PS 663S BIO" :

Tak, wiem że i planowo wiruje w trakcie prania... ale nie tak 'dziko' i nie w cyklu 1x w prawo-1x w lewo-wirowanie parę sekund i znowu 1x w lewo-1x w prawo i znowu wirowanie,itd. Twój drugi post podpada chyba pod regulamin w części dotyczącej postów z dziwnymi uśmieszkami ; p Dziękuję jednak za info dot. pompy.

Pozdrawiam Życzliwych
    Ciąg dalszy nastąpi...
    Sebastian

0
  • Pomocny post
    #10 24 Sty 2007 11:14
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #11 24 Sty 2007 13:47
    robsone
    Poziom 13  

Tu masz od innego silnika rysunek jak to wygląda
    Pozdrawiam.

Dodano po 14 [minuty]:

może teraz mi się uda.

Kliknij, aby powiększyć
    <skryn>

0
  • #12 27 Sty 2007 13:51
    Sebestian
    Poziom 10  

robsone napisał:
    Tu masz od innego silnika rysunek jak to wygląda

Chyba ostatnie moje 2 pytania w tym watku:

Czy do podklejenia gwintu magnesu moge uzyc butaprenu?
    i czy silniczek ktory naklada sie na magnes musi byc maksymalnie wcisniety? Po rozkreceniu obudowy pralki widze,, ze widok 'przed operacja' rozni sie od tego na zalaczniku (poz.4) bo silniczek wystaje z calosci (pewno to wynik wykrecenia sie magnesu ale wole sie upewnic)

0
  • Pomocny post
    #13 27 Sty 2007 16:57
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #14 27 Sty 2007 16:58
    skryn
    Admin grupy AGD

Sebestian napisał:

Chyba ostatnie moje 2 pytania w tym watku:

Czy do podklejenia gwintu magnesu moge uzyc butaprenu?
    i czy silniczek ktory naklada sie na magnes musi byc maksymalnie wcisniety? Po rozkreceniu obudowy pralki widze,, ze widok 'przed operacja' rozni sie od tego na zalaczniku (poz.4) bo silniczek wystaje z calosci (pewno to wynik wykrecenia sie magnesu ale wole sie upewnic)

Po raz kolejny się powtarzam....
    Tak, możesz użyć butaprenu, ale lepszy jest zwykły lakier do paznokci. Bo to ani za mocno, ani za lekko.
    Cewka ma być maksymalnie wciśnięta i zabezpieczona tym "słoneczkiem" (pierścieniem) widocznym na foto poniżej.
    Natomiast silnik tak wygląda: (o rety...)

No patrz, Bleble napisał minutę przede mną... :D

0
  • #15 27 Sty 2007 18:30
    Sebestian
    Poziom 10  

Dzieki za cierpliwosc.
    Magnes dokrecony,cewka docisnieta (w metalowej obudowie)...natomiast zadnego zabezpieczenia dociskowego nie ma

Pralka na programie H zaczela pobierac wode i za chwile ja wypuszczac ;)
    Ale na dzis juz mam dosc - ide sie rozerwac. Do jutra, kiedy wkleje tu fotke tego co ja widzę ;)

0
  • Pomocny post
    #16 27 Sty 2007 22:16
    skryn
    Admin grupy AGD

Sebestian napisał:
    ...natomiast zadnego zabezpieczenia dociskowego nie ma

"Wylatała"... :wink:
    Zabezpieczenie cewki tacho (pierścień), zostało zmienione konstrukcyjnie w silnikach SOLE nowszej generacji. Tam tego pierścienia już nie ma, za to obudowa cewki została odziana w "ząbki"...

W EW1043S, na pewno musi być to zabezpieczenie... :D
    Poszukaj gdzieś pod pralką.... lub wanną, tudzież umywalką, lub zapytaj domowników, czy czegoś takiego nie widzieli.

0
  • #17 28 Sty 2007 14:55
    Sebestian
    Poziom 10  

1. Pompka dziala OK - bylo sporo kamienia no i szlamu, beben juz nie szaleje ... ale pralka przy programach poczatkowych pobiera wode i jednoczesnie ja wypuszcza - i kopci sie jeden z siedmiu niebieskich kabelkow w kostce przy plytce nad programatorem (pierwszy z prawej, na styku nr 10). Kabelek ten nie kopci sie przy programach wypuszczania wody i odwirowania-wtedy pralka dziala poprawnie.

W zalaczeniu tez - ponizej - zdjecie czesci silnika SOLE z widoczna cewka tacho, wcisnieta maksymalnie na dokrecony magnes. Moze to jednak ta 'nowsza generacja' i nie wymaga juz zadnego pierscienia...

...i jeszcze jedno pytanie: ta metalowa listwa widoczna na ostatnim zdjeciu - wewnatrz, na przedniej sciance obudowy pralki, pod dolna linia bebna - to nie jest zadna listwa transportowa, ktora powinna byc zdjeta przed pierwszym uzyciem pralki? ;)

/poprawka wyswietlania obrazkow/

0
  • #18 28 Sty 2007 17:41
    Sebestian
    Poziom 10  

Kurde, zgłupiałem już ;/ Na forum znalazłem schemat chyba podobnej pralki Electrolux- 1044s https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=136128 i widzę, ze kabel nr 10 to drain pomp, czyli pompa odplywu...
    Ale ona dziala poprawnie na programach wirowania i wypuszczania wody (M/N)... to dlaczego niby kopci sie kabel od niej przy innych programach (w tym w ostatnim kroku po N)?

Aaa i jeszcze jedno - byc moze wazne: Pralka "dziala"* tez na programach, na ktorych powinna stac .. (tam gdzie wskaznik na pokretle programatora znajduje sie na "kropkach")

*jednoczesnie pobiera i wypuszcza wode...i kopci sie kabel nr 10.

Moze ja za bardzo wyczyscilem ta pomke? To nie byl szlam w obudowie wirnika tylko jakas niezbedna masa? ;>

0
  • Pomocny post
    #19 28 Sty 2007 21:46
    skryn
    Admin grupy AGD

Jeśli cewka tacho siedzi sztywno w korpusie silnika, to znaczy, że masz już poprawioną wersję (wątpię, ale wyjdzie w praniu).
    Natomiast schematy różnią się znacznie. Wersję do EW1043s masz tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic141824-390.html#3499695

I pin 10 wcale nie idzie na pompę spustową, tylko do hydrostatu (sprawdź hydrostat).
    Jeżeli coś fajczy się, to jest "niekontakt" we wtyczkach- posprawdzaj.
    Co do pompy, to daj spokój. Jak wylewa, to jest OK. Możesz zamiast Askolla (oryginał) zmienić na Plaseta (ok. 20 kilka zeta w każdym sklepie z częściami).
    Powodzenia.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Sebestian napisał:

...i jeszcze jedno pytanie: ta metalowa listwa widoczna na zdjeciu listwa.jpg - wewnatrz, na przedniej sciance obudowy pralki, pod dolna linia bebna - to nie jest zadna listwa transportowa, ktora powinna byc zdjeta przed pierwszym uzyciem pralki? ;)

W końcu zaskoczyłem... :D
    Tak ma być!! Wszystkie electroluksy mają to w obudowie pralki, jako wzmocnienie i nie należy tego ruszać...
    :arrow: PS663BIO
    Fakt, wylewająca, to Plaset, ale to jakaś uboga wersja, bądź już naprawiana w przeszłości... :wink:

0
  • #20 28 Sty 2007 22:33
    Sebestian
    Poziom 10  

Cytat:
    :skryn
    Fakt, wylewająca, to Plaset, ale to jakaś uboga wersja, bądź już naprawiana w przeszłości...

Pralka nabyta w 1999 roku, byla raz - tuz po gwarancji- zabierana do tzw 'serwisu autoryzowanego' na odplatna naprawe pogwarancyjna - wymiane przeciwwagi (bo stara sypala się na podloge).
    Znajac polskie realia -byc moze cos podmienili - bo pompka po tej naprawie wydawala nie tyle dziwne co inne odglosy niz przed naprawą.Wtedy uznalem, ze ja przeczyscili...
    Nawet bym sie nie zdziwił jak ta przeciwwaga miała wadę fabryczną (spotkalem sie z takim stwierdzeniem na tym Forum). Wtedy wg mnie naprawa powinna byc bezplatna ;>

[Niestety nie bez powodu powstaja takie audycje tv jak USTERKA...]

Dlatego Wam bardzo dziękuję* za fachową,rzeczową i cierpliwą pomoc a nie 'wpuszczanie w maliny' z myślą żebym w koncu trafil do serwisu i dal podwójnie zarobic 'kolegom po fachu' :)

*Szczególne ukłony dla 'SKRYN'

Jutro po pracy zabieram sie za pomiary połączeń fajczących się kabelków do hydrostatu.

Ten post troche offtopic ale dla mnie dosc istotny w czesci 'wytłuszczonej'

z wyrazami szacunku
    Sebastian

C.D.N.

0
  • #21 29 Sty 2007 21:38
    Sebestian
    Poziom 10  

>Jutro po pracy zabieram sie za pomiary połączeń fajczących się >kabelków do hydrostatu.

Maly update postu...

Udało sie odlaczyc i wyjac hydrostat ale nie wiem jak sprawdzic czy dziala bez dmuchania. Szukalem na forum po kilku kombinacjach hasel - bezskutecznie. aaa poniewaz kabelek nr 10 fajczy sie coraz bardziej - nie bede dalej eksperymentował. Qrde nawet nie wiem jak rozebrac kostke zeby oczyscic te okopcenia na niej i na kablu.

Pytanie czy jak sie kopci ten kabel od hydrostatu to na bank jest cos z polaczeniem kabelkow do niego lub nim samym czy tez moze byc usterka w zupelnie innym miejscu?

Generalnie nosze sie z wycieczka po sklepach z owym hydrostatem...

P.S. Jak fachowo na polski przetumaczyc nazwy hydrostatow:
    "air chamber on filter" i "air chamber on tub"

0
  • Pomocny post
    #22 30 Sty 2007 06:28
    skryn
    Admin grupy AGD

Sebestian napisał:

Pytanie czy jak sie kopci ten kabel od hydrostatu to na bank jest co z polaczeniem kabelkow do niego lub nim samym czy tez moze byc usterka w zupelnie innym miejscu?

Wygląda to na zaśniedziałe, zawilgocone złącze- stąd efekt coraz większego kopcenia się. Zdejmij kostkę ze złącza programatora, oczyść dokładnie ścieżki ze zwęglonego nalotu (na wejściu złącza- w programatorze, sąsiednie ścieżki); rozetnij kostkę, obetnij "fajczący się" przewód od kostki- możesz go przylutować bezpośrednio do złącza w programatorze. Jest to czynność wymagająca trochę wprawy i umiejętności. Jeżeli nie czujesz się na siłach, poczekaj na przyjazd serwisu.

Sebestian napisał:
    Generalnie nosze sie z wycieczka po sklepach z owym hydrostatem...

Nie rób tego bez sprawdzenia hydrostatu. Po pierwsze, nie kupisz nigdzie poza autoryzowanym serwisem, a po drugie wydasz niepotrzebnie kupę kasy (nie jest to tania część). Mnie osobiście zdarzyło się na palcach jednej ręki wymieniać hydrostat w podobnych modelach Electroluxa, a przerabiałem tego naprawdę sporo...
    I tutaj znowu, do sprawdzenia hydrostatu potrzeba omomierza, aby sprawdzić przejścia pomiędzy stykami zarówno w stanie spoczynku, jak i w pozycji "pełny", jak również przebicia pomiędzy stykami na sąsiednie poziomy.

Sebestian napisał:
    P.S. Jak fachowo na polski przetumaczyc nazwy hydrostatow:

Hydrostat (inna nazwa presostat), to pressure switch. W tej pralce są dwa hydrostaty i nazwa:
    oznacza, do której części komory powietrznej doprowadzony jest wężyk od danego hydrostatu.

0
  • #23 30 Sty 2007 10:23
    Sebestian
    Poziom 10  

skryn napisał:

Rozetnij kostkę, obetnij "fajczący się" przewód od kostki- możesz go przylutować bezpośrednio do złącza w programatorze.

Jak przylutuje go na sztywno a zepuste jest cos innego to czy w mysli zasady 'puszcza najslabsze ogniwo' nie skopci sie kolejny element? Nie oczekuje wróżbiarskiej odpowiedzi TAK/NIE tylko fachowej oceny poziomu ryzyka ; )

skryn napisał:

Nie rób tego bez sprawdzenia hydrostatu.
    I tutaj znowu, do sprawdzenia hydrostatu potrzeba omomierza, aby sprawdzić przejścia pomiędzy stykami zarówno w stanie spoczynku, jak i w pozycji "pełny", jak również przebicia pomiędzy stykami na sąsiednie poziomy.

No właśnie-w starym typie hydrostatu stan do pomiaru zmieniało się poprzez dmuchniecie ... a w tym 'wynalazku'? ;)

0
  • Pomocny post
    #24 30 Sty 2007 10:36
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 01 Lut 2007 21:38
    Sebestian
    Poziom 10  

Bleble napisał:
    Sprawdzałeś w jakim stanie jest złączka pompy spustowej , czy na niej nie ma jakichś nadpaleń (kapiąca woda na złączkę i zaczyna się kopcić , po jakimś czasie robi zwarcie )

BINGO! Odłączyłem kable od pompki i pralka zaczęła chodzić normalnie (no za wyjatkiem automatycznego odprowadzania wody ;), kabel sie juz nie fajczy. WIELKIE d z i ę k u j ę - również dla "Bleble".

Wymontowałem Plaseta, podlaczylem do 230V , obraca sie ale wolno ( na oko jakies 10 obr./sek.)

Jutro dzwonie po gdynskich sklepach z czesciami za plasetem/askollą i mam nadzieje definitywnie i pomyslnie zakonczyc temat.

update,zeby nie nabijac sobie postów:
    Cena tej czesci od 30 do 140 zlotych ;))
    Czy ten Askoll (za 60-70 zl) jest duzo trwalszy do Plasetu (30 zl)??

BTW: W dziale linkow do sklepow z czesciami podano ELDOM jako 'jeden z lepszych w 3miescie' - chcialem poinformowac, ze za sam gorny 'zawias' metalowy do lodowki whirpoola ARC 5520 (kształtka potrzebna do zmiany drzwi z lewych na prawe - chcieli skasowac mnie 80 zl i JEST TO ZDZIERSTWO)

0
  • #26 03 Lut 2007 13:44
    Sebestian
    Poziom 10  

Bleble napisał:
    Sprawdzałeś w jakim stanie jest złączka pompy spustowej , czy na niej nie ma jakichś nadpaleń (kapiąca woda na złączkę i zaczyna się kopcić , po jakimś czasie robi zwarcie )

Odłączenie pompki spustowej duzo dalo (pralka pracuje poprawnie tyle ze wode trzeba wypuszczac poprzez polozenie węza do miski)
    Nowa pompka zakupiona (askoll 60 pln, sklep elektromax gdynia wojta radtkego 34) (przed wpieciem do pralki sprawdzilem i kreci sie duzo szybciej-normalnie)
    ale jej wymiana nie przyniosla efektow (musialem rozciac kostke,bo teraz zlacza sa osobno - rozumiem,ze kolejnosc podlaczenia tych 2 kabelkow do silnika pompki spustowej nie ma znaczenia lewy/prawy? ) Podlaczenie pompki powoduje, ze znowu kopci sie kabel nr 10 w w/w zlaczu i pralka 'uruchamia sie' nawet na 'zerowym' programie ('kropka' na liscie programow ;)

Z innych obserwacji zauwazylem,ze np po wlaczeniu programu F (przy odpietej pompce spustowej) ale i przy otwartych drzwiczkach pralka zaczyna chodzic ale kopci sie ten sam kabelek w tej samej zlaczce... (sam kabelek w kostce, plytka jest czysta a pomka odlaczona)
    Sprawdzalem czy od tego kopcenia moze zrobilo sie zwarcie miedzy stykiem 9 a 10 - nie ma.

Dziele sie z Wami czekajac na 'lokalnego' serwisanta (eh ten brak fachowcow w PL daje sie we znaki) ...ale moze mi kolejny raz pomozecie Szanowni zdalni i Zdolni Serwisanci?

OT: Znalazlem rachunek ELDOM z wymiany p r z ec i w w a gi , materialy (uzywane,za moja zgoda) 50, robocizna 122, transport 60 ;)

0
  • #27 03 Lut 2007 23:27
    Parol
    Poziom 17  

Wygląda na to,że gdzieś jest zwarcie.Proponowałbym sprawdzić grzałkę czy nie ma przebicia.

0
  • Pomocny post
    #28 04 Lut 2007 01:22
    robsone
    Poziom 13  

Hej.
    Podaj namiary a podjadę do Ciebie w poniedziałek.
    Zrobię Ci to gratisowo , bo nie mogę patrzeć jak sie męczysz :D
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #29 04 Lut 2007 21:22
    samsu100
    Poziom 22  

Według mnie nałożyła się tu usterka powstała w wyniku położenia pralki na niewłaściwy bok czyli zalanie programatora i instalacji resztką wody z szuflady dozownika. Tym sposobem sfajczył się niejeden moduł lub programator przy usterce niekiedy lapidarnej. Dymiącą się kostkę trzeba rozebrać, oczyścić ze zwęgleń, może podmalować lakierem i powinno przestać się palić.
    pozdr. Andrzej

0
  • Pomocny post
    #30 08 Lut 2007 00:55
    robsone
    Poziom 13  

Witam.
    Popalona była kość na programatorze , oczywiście od zalania :D
    Po przylutowaniu bezpośrednio kabli od hydrostatu na płytkę programatora i wycięciu części zwęglonej kości pralka hula aż miło.
    Tyle na ten temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów