logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Świecenie diód na podstawie sygnału z fototranzystora.

andijaw 27 Sty 2007 23:55 1529 5
REKLAMA
  • #1 3496413
    andijaw
    Poziom 11  
    Posty: 64
    Ocena: 14
    Witam.

    Potrzebuję wykonać układ, który będzie na podstawie syganłu z fototranzystora, (fototranzystor pod wpływem padającego światła go wygeneruje), "przenosił" je (światło) na diody. Czas świecenia musi być taki sam jak czas padania światła na diodę, a czas reakcji dość krótki. Układ potrzebny jest do wykonania Tarczy Nipkowa, którą muszę stworzyć na zajęcia elektroniczne w szkole. :) Proszę o pomoc, bo sam nie jestem w stanie wykonać konkretnego układu.
  • REKLAMA
  • #2 3497045
    cyberdar
    Poziom 31  
    Posty: 1465
    Pomógł: 161
    Ocena: 73
    Witam

    Z fotorezystorem czy fototranzystorem jest mały kłopot ponieważ elementy te nie są liniowe. W Elfie kupowałem czujnik TSL250 (około 18zł + przesyłka), który ma wyjście liniowe. Sygnał ten po niewielkim wzmocnieniu można by podać np. na wejście linijki zbudowanej o LM3915 lub coś podobnego.

    --
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 3497744
    tszczesn
    Specjalista - oldradio
    Posty: 2495
    Pomógł: 383
    Ocena: 184
    andi421 napisał:
    Potrzebuję wykonać układ, który będzie na podstawie syganłu z fototranzystora, (fototranzystor pod wpływem padającego światła go wygeneruje), "przenosił" je (światło) na diody. Czas świecenia musi być taki sam jak czas padania światła na diodę, a czas reakcji dość krótki. Układ potrzebny jest do wykonania Tarczy Nipkowa, którą muszę stworzyć na zajęcia elektroniczne w szkole. :) Proszę o pomoc, bo sam nie jestem w stanie wykonać konkretnego układu.


    Jak robisz tarczę Nipkowa to wykorzystaj fotodiode próżniową. Poza tym, że bedzie bardziej zgodne z oryginalem, to fotodiody próżniowe maja liniowa charakterystyke.
  • REKLAMA
  • #4 3497849
    andijaw
    Poziom 11  
    Posty: 64
    Ocena: 14
    Dobrze, fotodioda i co dalej? Muszę zasilić kilka białych diód. Jakieś tranzystory po drodze chyba by się przydały, rezystory może. :) Ważne jest to by świecenie trwało tyle co naświetlanie fotodiody i nie było opóźnione za dużo, choć to da sie później zsynchronicować poprzez przesunięcie tarcz.

    Poza tym fotodioda próżniowa to rodzaj lampy elektronowej. Skąd ja takie coś wezmę. Nie może być zwykła fotodioda?
  • REKLAMA
  • #5 3498551
    tszczesn
    Specjalista - oldradio
    Posty: 2495
    Pomógł: 383
    Ocena: 184
    andi421 napisał:
    Dobrze, fotodioda i co dalej? Muszę zasilić kilka białych diód. Jakieś tranzystory po drodze chyba by się przydały, rezystory może. :) Ważne jest to by świecenie trwało tyle co naświetlanie fotodiody i nie było opóźnione za dużo, choć to da sie później zsynchronicować poprzez przesunięcie tarcz.


    Zasilasz fotodiodę z kilkudziesięciu woltów, w szereg dajesz spory opornik. Jak wielką częstotliwośc ma to pzenosić? Im większy opornik tym mniejsze pasmo, ale większa czułość. Napięcie z opornika wzmacniasz, np. wzmacniaczu operacyjnym, wielkość wzmocnienia zależy od użytej fotodiody i opornika. potem na drugim wzmacniaczu przetwornik napięcie/prąd ktorym zasilasz diody i juz. Opóźnienie liczone w ułamkach mikrosekund.

    andi421 napisał:
    Poza tym fotodioda próżniowa to rodzaj lampy elektronowej. Skąd ja takie coś wezmę. Nie może być zwykła fotodioda?


    Fotodiody próżniowe co jakiś czas bywaja na Allegro, mozna tez kupic w sklepach internetowych czy na Wolumenie, choc nie tak łatwo jak zwykłe. Zwykłą oczywiście tez możesz uzyż, ale nie będzie tak efektowna i mniej liniowa choc to chyba mniej ważne). Ponadto o ile fotodioda próżniowa ma dość dużą powierzchnię to fotodioda półprzewodnikowa ma małą i za tarcza musisz dac soczewka skupiającą światło z całego 'roboczego' fragmentu tarczy na fotodiodę.
  • #6 3500348
    andijaw
    Poziom 11  
    Posty: 64
    Ocena: 14
    Dziękuję bardzo. Myślę, że teraz mam dość jasny obraz co, jak i z czym połączyć. :) Gdybym stanął na czymś, to się jeszcze zgłoszę.
REKLAMA