Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maxtora 6L160P0 jaką elektronikę dać żeby odzyskać dane?

bajk 28 Sty 2007 19:26 4989 25
  • #1 28 Sty 2007 19:26
    bajk
    Poziom 12  

A więc, chodzi o to, że przed samymi świętami spalił mi się dysk Maxtora 6L160P0 z firmware BAH41G10 K,M,G,A płytka 302007100 (rohs tak przy okazji), potrzebowałem 5v z szyny zasilania komputera i przy jednym podłączeniu (nie było żadnego zwarcia) komputer się wyłączył a układ chyba od sterowania silnikiem zapalił się płomieniem i poza tym dysk leżał tak że nie mógł się normalnie chłodzić ale to chyba nie jest aż tak istotne, spalił się najmniejszy układ przy zasilaniu, sterujący chyba pracą silnika, jednak sam silnik działa.

Kupiłem wobec tego taki sam model dysku ale niestety z innym firmware i trochę zmienioną płytką (FW: BAJ41G20 K,M,G,A, płytka 302038102) po przełożeniu elektroniki silnik rusza, ale nie jest wykrywany w biosie i komputer nie chce bootować z żadnego innego nośnika, ze środka słychać cykliczne stukanie co ok sekundę (głowica parkuje?), pojawiające się po chwili od włączenia dysku (to samo dzieje się gdy podłącza się samo zasilanie).

Dysk już od dawna wyłączał się, ale to było jedynie zatrzymanie się silnika i rozruch od nowa, wszystko działało przez półtora roku, ten stukot teraz jest zupełnie głośniejszy i taki bardziej szorujący, powodowany przez coś innego.

Zależy mi bardzo na odzyskaniu danych dlatego nie wiem, czy szukać takiego samego drugiego dysku, czy to jest wina innego firmware`u z nowej płytki, czy dysk już sam z siebie jest mechanicznie popsuty?
    Czy po prostu nie trafiłem z nową płytką i z jej fw. i wystarczyło by tylko podpiąć odpowiednią?

Czy może opłaca się kupić prawie że taki sam dysk który jest teraz na allegro? (aukcja trwa do środy 31 sty 2007 do 16)
    http://www.allegro.pl/item160617738_maxtor_diamondmax10_160gb_okazja.html
    jedyna różnica to te cyfry pod firmware K,M,G,A , co one oznaczają ? tak to wszystko co powinno być takie samo jest ok.
    Profesjonalne odzyskiwanie jest za drogie dla mnie, i nie chcę wydawać znów pieniędzy bez sensu, bo już jeden nowy dysk kupiłem.
    Zależy mi tylko na danych, ten dysk spalony może nawet pójść na części

tutaj znalazłem porównanie płytek w tabeli Diamond Max10 ta pierwsza to spalona, a ostatnia to ta nowa
    http://www.softcom.com.my/Maxtor_Latest.htm

Proszę o jakąkolwiek pomoc i z góry dziękuję.

0 25
  • Pomocny post
    #2 28 Sty 2007 19:40
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam,
    Informacja na ten temat znajduje się na forum.hddguru

Mikippp

0
  • #3 28 Sty 2007 20:22
    bajk
    Poziom 12  

Bardzo dziękuję, teraz wszystko jasne, oczywiście wcisnę "pomógł" i oddam punkty

A mam jeszcze jedno pytanie co oznaczają te 4 litery pod wersją firmware`u ? Pod linią Code: ... ?czy to ma jakiś wpływ na podmienianie pcb?

Sprawdził ktoś to z linku czy działa?(nie żebym nie wierzył, ale tak tylko pytam na wszelki wypadek)

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sty 2007 07:47
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

bajk napisał:
    A mam jeszcze jedno pytanie co oznaczają te 4 litery pod wersją firmware`u ? Pod linią Code: ... ?czy to ma jakiś wpływ na podmienianie pcb?

Do samej podmiany pcb nie są one potrzebne . Ten kod dotyczy konstrukcji głowic w dysku i potrzebny jest przy doborze firmware-u , oraz przy doborze głowic na wymianę .

Pozdrawiam .

0
  • #6 29 Sty 2007 09:25
    Mikippp

okzo napisał:
    Mikippp napisał:
    Witam,
    Informacja na ten temat znajduje się na forum.hddguru

Mikippp

czy w polsce tej informacji nie ma ???
    http://www.mip.net.pl/index.php?menu=katalog&info=maxtor

Witam,
    Niestety na stronie podanej przez kolegę nie ma takich informacji, które znajdują się w podanym poście na forum.hddguru
    Do tego żeby przeczytać coś na forum.hddguru paszport raczej nie jest potrzebny więc nie powinno stanowić to problemu...
    PS Kolega sam bardzo często podaje linki do różnych informacji w języku rosyjskim znajdujących się na zagranicznych serwerach więc proszę o odrobinę konsekwencji... :)

Mikippp

0
  • #7 29 Sty 2007 09:38
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 29 Sty 2007 09:57
    zorg666
    Poziom 21  

to ja mam juz mętlik, te dwa linki podają inne kryteria.

Ciekawe czy po tej wypożyczalni nie trzeba szukać szybko profesjonalnego serwisu, bo jak dysk miał uszkodzona elektronikę to teraz ma klikający dysk.

:cry:

0
  • #9 29 Sty 2007 10:09
    bajk
    Poziom 12  

Maxtor w anglojęzycznym linku napisał, że ważne jest w GTLA (u mnie jest TLA) tylko "y" i "1" oraz "3" -> 1Y222J2223322 , a na mip.net.pl jest zaznaczone, że takie same ma być 1Y222J2223322 wierzę bardziej maxtorowi chociaż wolał bym żeby zgadzało się wogóle wszystko.

Czyli rozumiem, że dysk z allegro z mojego wcześniejszego linku będzie odpowiedni? (aukcja trwa do środy a jak na razie to jedyny dysk jaki znalazłem i który by pasował)

A gdyby tak nie zadziałało to można by było wymienić talerze (oczywiście bardzo ostrożnie)? wiem że ten rozszczelniony nie nadawał by się już do użytku ale w takich warunkach pochodził by tyle co do odzyskania danych, a zostałby jeszcze ten pierwszy?

Dodatkowe małe pytanko: Ten nowy dysk, który kupiłem był sprzedany jako nowy, jest na nim napis "refurbished to maxtor specifications (2)", z tego co wiem, sprzedawca powinien o tym poinformować klienta, że dysk jest odzyskiwany i sprzedać po niższej cenie? Chyba nie miał prawa sprzedać jako pełnowartościowy produkt? (niezgodne z prawem?) Mam prawo się czegoś domagać od sprzedawcy? (choćby nadpłaconej przezemnie części?)

PS do Bigolsen:
    skoro ten kod jest potrzebny przy doborze firmware`u to chyba ma jakiś wpływ na płytkę jaką podłączam?

0
  • #10 29 Sty 2007 11:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 29 Sty 2007 14:22
    bajk
    Poziom 12  

Z tego małego 8-nóżkowego scalaka główny procesor bootuje? raczej się mylę, ale skoro zawartosć flasha jest inna w każdym pcb, to dlaczego dyski działają bez podmieniania go? chyba że się mylę, maxtor nic o tym w swoim paragrafie nie wspomina

Jak ma się do zamiany pcb miejsce produkcji? bo przy zmianie głowic to niby ma znaczenie, ja mam dysk z chin, a ten na allegro jest z singapuru

0
  • #12 29 Sty 2007 14:33
    Mikippp

okzo napisał:
    ...Cala rzecz w tym ze w strefie sa jest caly code flash rom ani jego czasc jak u drugich producentow , rom w tym przypadku dla n40p i dla Calypso moze zawierac adaptywy z ktorymi odczyt sa moze byc niemozliwy , i dysk albo zawisni albo wroci w code rom (trybe fail)...

A kolega jest pawien tego co tutaj napisał...?
    Szczególnie mam tutaj na myśli te informacje adaptywne w ROMie...
    Oznaczenia na procesorze oczywiście powinny być zgodne...

Mikippp

0
  • #13 29 Sty 2007 14:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 29 Sty 2007 16:49
    bajk
    Poziom 12  

Ale mój dysk nie jest wykrywany jako n40p, po tamtej pierwszej zmianie pcb wogóle nie był wykrywany przez bios i tylko stukał, dlatego staram się znaleźć taki dysk żeby tylko działała elektronika tyle co do skopiowania plików i to wszystko.

Czyli do działania nowego pcb muszą być takie same tylko:
    - TLA 1Y222J2223322 znaki 1,Y i 3
    - Code: BAHsoćtam
    - oznaczenie na największym scalaku "agere" np. BEAGLE D4-D4

- 4 litery pod Code:... nieistotne
    - kraj produkcji nieistotny?
    - numer pytki np.302007100 nieistotny?
    - numer na naklejce na złączu koło kodu kreskowego np. A8GLA lub C1GLA nieistotny?

a jak nie będzie działać z nową płytką to jeszcze przelutować flasha w obudowie so8 ?

0
  • #15 29 Sty 2007 17:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 29 Sty 2007 19:13
    bajk
    Poziom 12  

Kumutator to raczej prawie napewno nie. Dysk działał dobrze do momentu skorzystania przezemnie z 5v zasialcza wtedy się wyłączył i zaczął palić.
    Natomiast stukanie lub klikanie pojawiło się po zamienieniu elektroniki, na taką z innym firmwarem i bez serial flasha i to ten inny firmware powoduje wg. mnie klikanie zresztą tak gdzieś już ktoś pisał. O kumutator się nie boję. To raczej nie o to chodzi.

Co do dysku z allegro to wszystko by pasowało bo dowiedziałem się co nieco i chyba jedyną przeszkodą oprócz 4 literek byłby kraj produkcji (jest jakaś różnica ?) i inny numer na elektronice: ja mam 302007100 a tam jest 302007101 czy jest to istotna różnica ? Chyba nie powinno być problemów?
    To już chyba jedno z moich ostatnich pytań i niedługo będę musiał się zdecydować, bo koniec aukcji się zbliża.

0
  • #17 29 Sty 2007 19:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 30 Sty 2007 15:58
    bajk
    Poziom 12  

Jedyny problem to tylko ta różnica w numerze płytki (302007100<>302007101). Ta ostatnia jedynka nie daje mi spokoju. Kraj produkcji chyba nie robi różnicy.

Jeżeli by ktoś wiedział to proszę o informacje czy nr PCB jest istotny.
    Wysłałem już pytanie do Maxtora, ale boję się, że nie zdążą odpowiedzieć i przepadnie mi ostatnia chyba szansa na odzyskanie danych.

Kol. Okzo, może by kolega trochę przybliżył co było w tym linku (już nie chce działać) bo ja nie znam rosyjskiego. Czy zła elektronika może uszkodzić głowicę i wtedy wogóle koniec? O to kol. chodziło?

0
  • #20 30 Sty 2007 17:40
    bajk
    Poziom 12  

Ja proponuję żeby może kol. torchę po polsku napisał o czym tam jest, bo za nic nie mogę zrozumieć, nie znam rosyjskiego. Jak już to coś po angielsku albo nawet po niemiecku. Rodzina mi niewiele pomogła, bo rodzice mieli rosyjski dawno i to nie techniczny.

I prosiłbym na publiczny, żeby chociaż inni skorzystali.

Co do kumutatora to objawy klikania są też spowodowane złym firmwarem płytki więc to niczego nie wyklucza. Jakie wobec tego mogą być przyczyny uszkodzenia kumutatora?

I jeszcze ostatnie, chyba decydujące pytanie: Czy kraj produkcji i inny numer na elektronice: ja mam 302007100, a tam jest 302007101 to istotna różnica? i czy to uniemożliwi sam odczyt? (szczególnie o ten numer mi chodzi)

0
  • #21 05 Lut 2007 17:33
    bajk
    Poziom 12  

Dziś doszedł dysk z allegro, sam dysk jest sprawny ale po wymianie elektroniki stara mechanika wciąż klika, firmware (na etykiecie) niby BAH41G10, ale w biosie pokazuje się "Maxtor 6L160P0 BAH42G12" (cud że teraz wogóle się coś pokazuje), komputer nie chce bootować, czy jest to wina złego firmware`u ? (kumutator powinien być ok)
    Trzeba załadować tylko stary BAH41G10 i będzie chodzić ze starym dyskiem ?
    Czy może trzeba przelutować serial flasha z pcb ?

0
  • #22 05 Lut 2007 17:57
    agere
    Poziom 12  

To, że się wykrywa to jest dzięki sprawnej elektronice a to, że stuka to dzięki uszkodzeniu komutatora. I po co te zabawy z 5v?

agere

0
  • #23 05 Lut 2007 18:49
    bajk
    Poziom 12  

Niedokońca sięz tym zgodzę, wcześniej podłączałem inną elektronikę sprawną i nie była wcale wykrywana w biosie. Stukanie może też być spowodowane złym firmwarem więc to niczego nie wyklucza. Kumutatora nie miałem jak uszkodzić, dlatego nie sądzę że to właśnie o to chodzi, chociaż coraz bardziej się boję że jednak tak nie jest.

Powtarzam pytanie 2 posty wyżej: potrzeba nowego firmware`u ? (skoro pisze co innego i jest co innego to chyba coś nie tak? może trzeba przeprogramować do tego bah41g10?) przelutować serialflasha ? czy już po wszystkim?

0
  • #24 05 Lut 2007 21:53
    Mikippp

Witam,
    A przypadkiem dysk nie został wykryty tak: BAH42G1Z ?
    Obydwie elektroniki są takie same pod względem Hardware...?
    A bardziej konkretnie:
    Obydwie elektroniki mają procesory z identycznymi oznaczeniami wersji np. ARDENT-C9C1-790UK
    Obydwie elektroniki są wyposażone w pamięć serial flash
    (jeżeli jest serial flash to należy go przelutować...)
    Może jakieś zdjęcia, lub może trochę szczegółów o których była już wcześniej mowa...
    PS Takie objawy mogą być również skutkiem uszkodzenia modułów SA, lub uszkodzenia HDA...(uszkodzenie sprzętowe)

Mikippp

0
  • #25 05 Lut 2007 22:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 06 Lut 2007 12:33
    bajk
    Poziom 12  

Zgadza się, przepraszam nie popatrzyłem dokładnie to było BAH42G1Z, ostatnio pokazało mi się zamiast "6L160P0" "SABRE" czyli tak: "Maxtor SABRE BAH42G1Z".
    Hardware to praktycznie to samo, tylko że nowa płytka to nie 302007100 tylko 302007101, procesory dokładnie to samo (Beagle D4-D4), serial flashe są: stary 25P10VP nowy 25VF010 czyli to samo(?) i na nowej płytce jest zamiast 1 w kółku 3-ka, tam u góry po lewej na zdjęciu.

Nowe PCB:

Wszystko tak jak wcześniej pisałem jedyna różnica jeszcze to inne 4 litery i kraj produkcji, TLA zgadza się wg linku z 2 postu, no i na nowym są podane większe max prądy zasilania ale to chyba nie robi różnicy.
    Wymienić flasha (symbole takie same)? Jakie są objawy uszkodzenia kumutatora? czy dać już sobie spokój?

0
  Szukaj w 5mln produktów