Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka na trafach z mikrofalówek

29 Sty 2007 12:27 11646 20
  • Poziom 18  
    Witam!

Ostatnio znalazłem projekt spawareczki wykonanej przy użyciu traf z mikrofali - http://www.dansworkshop.com/Homebuilt%20arc%20welder.shtml

Właściciwie to zainteresowała mnie mniejsza wersja na 2 (3-4 max - więcej instalacja nie pociągnie) trafa.

Co możecie o niej powiedzieć, czy nadaje się do zastosowań czysto amatorskich (raczej nie będe spawał grubych blach, kątowników itp, tylko drobne elementy). Za budową przemawia fakt, ze trafa od mikrofalówek są tanie i łatwo dostępne (używane oczywiście).

Pozdrawiam,
    hvman
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 31  
    Jakiej mocy i jakie napięcia mają te trafa które chcesz zastosować?
  • Poziom 18  
    Są to zwykłe trafa z mikrofalówki na 230V, a ich moc była by z zakresu 900-1000W.
  • Poziom 31  
    hvman napisał:
    Są to zwykłe trafa z mikrofalówki na 230V, a ich moc była by z zakresu 900-1000W.

Jakie mają napiecie na uzwojeniu wtórnym?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 31  
    hvman napisał:
    Proszę przeczytać artykuł, tam wszystko jest opisane.

To Ty potrzebujesz porady czy odwrotnie, skoro nie potrafisz odpisać na zadane proste pytanie o napięcie na uzwojeniu wtórnym trafa. Czy na prawdę dobrze zrozumiałeś co tam pisze?
  • Poziom 17  
    hvman napisał:
    Proszę przeczytać artykuł, tam wszystko jest opisane.

Wszystko jest opisane w pliku .pdf który można tam kupić ale:
    "Download price: $8.95 !" :cry:
    Jeśli masz ten pdf to podziel się szczegółami. :idea:
  • Poziom 33  
    trafo z mikrofali ma dwa uzwojenia wtórne - jedno - żarzenie - parę woltów i drugie - wysokie napięcie do zasilania magnetronu (parę tysięcy woltów)..
    taki transformator trzeba przewinąć - jak gościu pisze na w/w stronce, tak, aby nieobciążone dawało ok. 10V, a po obciążeniu 2-4V i 250A...
  • Poziom 33  
    Poniewaz to rozwiązanie wydaje sie byc bezsensowne, to zadam inne pytanie. Czy da sie spawac mikrofalami? :) Nie znam za bardzo na magnetronach ale widzialem w ich budowie ze mają tzw antenę, a jak by ją przerobic? tak zeby promieniowala w jednym skupionym kierunku. Ale to chyba predzej powstanie jakies niebezpieczne dla czlowieka i zwierzat działo mikrofalowe :).
  • Poziom 18  
    wzagra napisał:
    taki transformator trzeba przewinąć - jak gościu pisze na w/w stronce, tak, aby nieobciążone dawało ok. 10V, a po obciążeniu 2-4V i 250A...

Nie da się przewinąć transformatora z mikrofalówki bo on jest spawany
    Więc trzebabyłoby rozcinać rdzeń, a potem co? zespawać ? :-))

hvman po prostu bredzi

Leszek
  • Poziom 18  
    Jak sie nie da przewinąć, jak sie da xd. I nie bredzę, ja się tylko pytam co o tym myślicie. A jak zrobić spawarkę to jest na tej stronie i w cale nie trzeba mieć artykułu na PDF.

Z trafa zostało by usunięte wtórne uzwojenie wysoko napięciowe, następnie na miejsce tego zostało by nawinięte uzwojenie drutem 4mm. Zwojów odpowiednio tyle ile mamy zamiar użyć traf. Ale to by było ok 10-20, wiec co za problem nawinąć? A trafo zawsze można rozebrać, a potem ewentualnie skręcić (a może nawet z powrotem zespawać) w jakiejś obejmie.
  • Poziom 18  
    Toż przecież prościej kupić u producenta spawarki gotowe
    trafo niż cudować jak koń pod górę z trafami które nie są
    do tego przystosowane.

Leszek
  • Poziom 31  
    Dlaczego większość nie potrafi napisać co chce zrobić tylko przeczytajcie tematy... i odpowiedzcie czy tak można. Ile by to ułatwiło i zaoszczędziło czasu. Nie rozbierałem trafa od mikrofalówki ale czytając tematy wynika, że należałoby połączyć szeregowo uzwojenia pierwotne dwóch transforatorów z mikrofalówek i zasilić 220V oraz połączyć szeregowo uzwojenia wtórne. Drut o średnicy 4mm ma przekrój 12,56mm2. Zakładając 5A na mm2 uzyskamy około 60A a więc jest to stosunkowo mało jak na spawarkę. Mile widziany byłby drut o śr. 5mm lub płaskownik 2x10 co dałoby nam około 100A. Wszystko zależy od tego ile pozostaje nam miejsca na nawinięcie uzwojenia wtórnego i ile musimy użyć wówczas traf łącząc je jak na rysunku.
  • Poziom 11  
    pierwotne chyba równolegle awtórne szeregowo
  • Poziom 31  
    endriu624 napisał:
    pierwotne chyba równolegle awtórne szeregowo

Łączysz szeregowo uzwojenie pierwotne dwóch traf a dopiero gdy stosujesz więcej niż dwa to łączysz równolegle do tych dwóch kolejne dwa itd. Natomiast uzwojenia wtórne łączysz tylko szeregowo aby osiągnąć wyższe napięcie. Chyba że nawiniesz cieńszym drutem uzwojenia wtórne na wyższe napięcie i połączysz je równolegle aby móc pobierać większy prąd.
  • Poziom 15  
    Wiem że jak to się mówi odgrzewam kotleta ale jestem właśnie w temacie i ciekaw jestem czy ktoś z Was pobudował taką spawarkę z takich transformatorów ?? Czytam od jakiegoś tygodnia tematy z tym związane i głupieje. Z drugiej strony teoria teorią a jak to jest w praktyce ?? Da się coś sensownego pobudować ??
    Znalazłem w necie program TrafoCAD demo który pokazuje że z trafo o pow przekroju rdzenia ok 24cm2 da się wyciągnąć przy napięciu ok 18V ok 34A prądu nawijając uzwojenie wtórne 17 zwojów drutem ok 2.4mm średnicy. Mam też drugi trafo o nieco mniejszych wymiarach tj. 18,4 cm2 rdzeniu. Jak by teraz łożyć 2 takie trafa ze sobą dodać mostek na 4x200A (takie akurat mam) i dodać 6 kondensatorów 330uF/200V. Zakładając teorię to powinno dać ok 50V napięcie ale czy takim prądem da się cokolwiek pospawać ... czy odpuścić sobie budowe i kupić za ok 400 pln najprostszą inwerterówkę ?? Dodam że w życiu nie miałem w ręku spawarki i doświadczenia w tej kwestii nie mam . :)
    W załączniku przykładowe obliczenia które jeśli by ktoś mógłby sprawdzić, proszę ?? :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    A możesz podać jakieś szczegóły co do wtórnego ?? Wymiary czy ilość zwojów itp ??
  • Poziom 36  
    Jacek-od-palnika napisał:
    w porównaniu z dowolnym Chińczykiem spawa koszmarnie - wymaga kwalifikacji. Nie ma hot startu, nie ma anti stick, nic nie ma.
    Za to jest przysłowie o złej baletnicy....mam dziś naprawdę dobry sprzęt ale i ,,zwykłym'' transformatorem samoróbką spawając prądem zmiennym, kładę dobre spawy.
  • Użytkownik usunął konto