logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie napięcie zasilacza w kompie / jak podłączyć listwy LED

dawkol-d1 29 Sty 2007 15:35 3738 5
REKLAMA
  • #1 3502355
    dawkol-d1
    Poziom 11  
    Posty: 42
    Ocena: 6
    Witam !!!

    Chcę zrobić dwie listy z diodami Flux LED do komputera :)

    Połączyć je chcem równolegle. Każda dioda ma napięcie 3,4V i ma 30mA.
    Niestety nie wiem jak to podłączyć :(
    Posiadam dwa wtyki USB, ale nie wiem jakie jest napięcie zasilacza w komputerze i boję się aby nic nie popalić :|

    Powiedzcie czy przez wtyk USB można to podłączyć i jaki dać opornik, albo zaproponujcie inny sposób podłączenia.

    Z góry dzięki za pomoc ;)
  • REKLAMA
  • #2 3502506
    Edguy
    Poziom 15  
    Posty: 211
    Pomógł: 6
    Ocena: 12
    Jezeli dobrze mi sie wydaje to z USB wychodza 2V ja zrobilbym to tak iz podlaczyl pod zasilanie 5V z tej wtyczki cos idzie np do dysku i dal opornik U=I*R i sprawa zalatwiona jak dla mnie :) Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 3502605
    adikbo
    Poziom 26  
    Posty: 814
    Pomógł: 77
    Ocena: 37
    Od kiedy w USB są 2V ???

    Specyfikacja USB mówi, że napięcie na porcie wynosi 5V.

    Listewki lepiej podłączyć w obudowie pod MOLEX dokładniej pod czerwony kabelek :) tam jest 5V i ma zdecydowanie większą obciążalność.

    Co do oporonika to radzę zapoznać się z prawem OHMA i postami na forum odnoście zasilania LED.

    Pozdrawiam
    adikbo
  • REKLAMA
  • #4 3502660
    dawkol-d1
    Poziom 11  
    Posty: 42
    Ocena: 6
    adikbo napisał:
    Od kiedy w USB są 2V ???

    Specyfikacja USB mówi, że napięcie na porcie wynosi 5V.

    Listewki lepiej podłączyć w obudowie pod MOLEX dokładniej pod czerwony kabelek :) tam jest 5V i ma zdecydowanie większą obciążalność.

    adikbo


    No a jeżeli one mają być na zewnątrz?? to mógłbym podpiąć pod USB czy jest jakaś różnica między molexem i USB i lepiej dać pod MOLEXA??

    A molex to jest ten szeroki, który podłączamy pod CD/DVD itp.???


    No to 5V to jest czerwony kabel w molexie a który to jest masa?? bo czerwony to bedzie '+' a '-' też musi być.


    Obliczyłem prawiem Ohma <znam je> że potrzebuję opornika ~53 Ohm.
    Ale gdzie ja takie znajdę ?? na allegro nie ma. Kalkulatorem rezystancji wyszło, że potrzebuję opornik 1/8W 56 ohm

    Powiedzcie jaki do tego dać opornik, bo takie co podałem wyżej nie występują chyba.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 3502771
    adikbo
    Poziom 26  
    Posty: 814
    Pomógł: 77
    Ocena: 37
    Generalnie USB ma ograniczenie prądowe bodajże do 500mA. Możesz przez przypadek upalić bezpiecznik na płycie głównej i będzie ból.

    W złączu molex (to to z 4 przewodami) masz dwa czarne - masy, czerwony +5V i żółty +12.

    Co do opornika to wybierz z szeregu jakiś w miarę podobny. Może być większy.
  • #6 3502799
    dawkol-d1
    Poziom 11  
    Posty: 42
    Ocena: 6
    Ok!!!
    Wielkie dzięki, temat można zamknąć :)
    Co do masy to jeżeli są dwie to nie ma znaczenia którą wybrać ;)

    A co do USB to dzięki za ostrzeżenie, bo kasy na nową kartę nie mam :|
REKLAMA