Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody do listwy jak to wszystko ze sob±

08 Sie 2019 14:41 213 17
  • Poziom 3  
    Witam
    W zwi±zku z tym, że nie zawiodłam się na Was i pomogli¶cie mi przy poprzednim projekcie :-) za co bardzo dziękuję :-)
    Jako pocz±tkuj±cy pasjonata elektroniki postanowiłam i¶ć dalej i realizować swoje dziwne pomysły :-)
    Kupiłam sobie zestaw diodek:
    Voltage czerwonych: 1.8 - 2.0 V
    żółtych: 2.0-2.2 V
    zielonych: 1.8 - 2.0 V
    niebieskich 3.0 - 3.2 V
    wszystkie 20 mA
    ¶rednica 5mm
    i chciałabym nieco zmodyfikować moj± listwę zasilaj±c± do komputera. Już nawierciłam po boku kilka otworków
    Mam pytanie czy mogę bezpo¶rednio podpi±ć te diody do kabelków i do kabli zasilaj±cych te blaszki w ¶rodku czy trzeba tam robić jakie¶ ograniczniki rezystorami czy co¶ ? Wiem, że dosyć dziwny pomysł ale w ten sposób sie uczę :-), a przy okazji mój domek nabierze nowych barw :-)
    No i jeszcze jedno pytanie bo kiedy¶ kupowałam w sklepie diody 12 V i miły Pan dobrał mi do tego rezystory, kazał dolutować miedzy nóżk± dodatni± a bateri± wszystko ładnie działało. Nie wiem jednak jaka to była moc - czy do wszystkich powyższych diod s± takie same rezystory czy do każdej jest inna ? Bo przyznam, że nie wiem a tamten go¶ć już sklep zlikwidował i stoje w miejscu :D

Drodzy Panowie i nieliczne Koleżanki :-) Z góry przepraszam za kłopot i bardzo dziękuję jeżeli uda się komu¶ co¶ wymy¶leć na tym projekcie :D
    Jak kto¶ mógłby podpowiedzieć jak to liczyć te rezystory jak bym kilka chciała podpi±ć ?
    Pozdrawiam
    Jolka
  • HELUPOWER
  • Poziom 6  
    Możesz je poł±czyć szeregowo te same kolory...Masz 12V..więc poł±cz np:4 X niebieskie... masz wtedy po 3 v na każd±. Żółte ,czerwone, zielone możesz mieszać i poł±czyć szeregowo minimum 6 szt...ale możesz dać 7...ale nie mniej niż 6..
  • HELUPOWER
  • Poziom 35  
    Diod nie możesz podł±czyć bezpo¶rednio do Ľródła pr±du, bo za¶wiec± tylko raz.
    Musisz je zasilać poprzez ogranicznik pr±du. W najprostszym razie może być to rezystor szeregowy.
    Jak chcesz je zasilać z sieci pr±du przemiennego 230 V to aby nie migały należy pr±d wyprostować mostkiem prostowniczym. Jedna diodę umieszczon± we wtyczce lampy na strychu poprzez dobrany rezystor zasilam już ze 20 lat i dot±d się nie przepaliła.
    Poniżej kalkulator do obliczeń:
    Link

Pr±d przyjmij nieco mniejszy np. 15 mA. Pamiętaj, że w obwodzie szeregowym, pr±d płynie taki sam przez każdy element w danym łańcuchu.
    Przypominam o bezpieczeństwie: listwę przed modyfikację odł±cz z pr±du poprzez wyjęcie wtyku z gniazda sieciowego. Wszystkie poł±czenia starannie zaizoluj termokurczkami lub inn± ta¶m± izolacyjn±.
  • Poziom 3  
    Czyli jakbym chciała podpi±ć 1 diodę 3 V

Według tego mam dać 1 rezystor 11,35 i będzie działało ?
    Tak na kobiecy rozum czy dobrze my¶lę, że jak podpinam 10 diod 3 V to mnoże 10x3V i wpisuje tam w tabelce kalulatora 30V i wtedy rezystancja wychodzi 10. Dobrze to my¶lę ?
    A jak dałabym t± diodę prostownicz± ?
    Które będzie bezpieczniejsze rozwi±zanie żeby się nie przegrzało ?
    I jeszcze jedno ptyanie
    jakbym miała np. mniejsze rezystory to mogę zrobić z nich siatkę i poł±czyć równolegle b±dĽ szeregowo żeby miało taki sam opór jak ten jeden duży ?
  • Poziom 39  
    Będzie się grzało.

LEDy należy wszystkie ( ile tam jest sztuk ?) poł±czyć szeregowo, zbudować zasilacz beztransformatorowy
  • Poziom 3  
    jak zbudować taki zasilacz ? powiedzmy 4-5 diod chce dać niebieskich żeby łatwo było liczyć :-) póĽniej sobie najwyżej podstawie co innego. Tylko jak do tego doj¶ć ?
  • Poziom 39  
    Wydaje się mi się, że lepiej sobie odpu¶cić podł±czenie LED bezpo¶rednio pod 230V.

Tam nic nie można przeliczać i modyfikować, złe zlutowanie grozi rozerwaniem się elementów
  • Poziom 3  
    Kobiety s± uparte :-) więc nie będę odstawać. Jak odpuszczę to się nie nauczę :-)
  • Poziom 36  
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_beztransformatorowy

Policzyć kondensator i wszystkie diody LED w szereg.

Można na zasadzie obliczenia rezystora a potem przeliczyć na pojemno¶ć.
    Wzór Xc=1/(2*pi*f*C).
    C to pojemno¶ć, pi to w przybliżeniu 3.14, f to częstotliwo¶ć sieci (w Polsce 50Hz więc f=50)

Jak wyliczysz rezystor to zakładasz R=Xc i obliczasz pojemno¶ć.
    Dobierasz pojemno¶ć z szeregu mniejsz± od wyliczonej.

I ten obwód działa tylko dla prostowania dwupołówkowego z mostkiem prostowniczym.

A w kalkulatorze Ľle wprowadzone dane.
    Pr±d masz tam 20A :!: zamiast 20mA.

WprowadĽ 0.02A.
  • Poziom 39  
    pawelr98 napisał:
    Policzyć kondensator i wszystkie diody LED w szereg.

To policz a kto ma to policzyć?

I co dalej podałe¶ wzór, i co?

Tu mamy napięcie sieciowe 230V, tu nie ma żartów, grozi to porażeniem - nauka to może być przy napięciu bezpiecznym do 24V i tyle.
  • Poziom 3  
    A mam jeszcze ciekawe rozwi±zanie :-) Siedziałam, my¶lałam i wpadłam na pomysł. Proszę o informację czy gdybym wyci±gnęła płytkę z ładowarki telefonicznej usb i podpięła j± do listwy w ¶rodku i wtedy zrobi się mniejsze napięcie do którego będę mogła podpi±ć np. te diody bez kobinowania ?
  • Poziom 39  
    To jest dużo lepszy pomysł.

Ładowarka zapewnia po stronie napięcia 5V USB, separacje od sieci 230V, chociaż zdarzaj± się ładowarki, które nie powinny mogole pojawić się na rynku.

Do każdej LED będzie doł±czony szeregowy rezystor, który będzie trzeba wyliczyć
  • Poziom 3  
    Dziękuję :-) A Czy t± płytkę wyci±gnięt± z ładowarki mogę dać w rurkę termokurczliw± żeby j± lepiej odizolować od pozostałych kablów, etc w listwie ? Czy to nie będzie przeszkadzało lub nie spowoduje przegrzania się ?
  • Poziom 43  
    Jolka888 napisał:
    Czy t± płytkę wyci±gnięt± z ładowarki mogę dać w rurkę termokurczliw±
    My¶lę, ze nie pogorszy się odprowadzanie ciepła w porównaniu z oryginaln± obudow± ładowarki. Poza tym raczej nie będzie a tak (jak ładowarka ładuj±ca całkowicie rozładowany telefon) obci±żona, wiec i straty powinny być mniejsze.
    Jolka888 napisał:
    odizolować od pozostałych kablów

Gramatyka Koleżanko....
  • Poziom 3  
    Dziękuję, a z ta gramatyk± to nie za bardzo rozumiem, bo byków nie widzę :-) (kablów-kabli) heh ale to nie forum polonistyczne więc trzymajmy się elektroniki.
  • Poziom 43  
    Trzymaj±c się elektroniki nie należy zapominać o poprawnej polszczyĽnie. Jeden kabel - dwa kable - nie ma jednego kabla - nie ma dwóch kabli.
    Dziękuje.
    Jolka888 napisał:
    (kablów
    - kabli)
    Nawet funkcja "Pisownia" podkre¶la bł±d...

• Poziom 35  
    Jolka888 napisał:
    Dziękuję :-) A Czy t± płytkę wyci±gnięt± z ładowarki mogę dać w rurkę termokurczliw± żeby j± lepiej odizolować od pozostałych kablów, etc w listwie ? Czy to nie będzie przeszkadzało lub nie spowoduje przegrzania się ?

Czy się przegrzeje to tego nikt za Ciebie nie sprawdzi. Po po prostu zależy to od wielu czynników jak np: temperatura otoczenia, grubo¶ć i rodzaj obudowy, grubo¶ci izolacji.
    Zachęcam do eksperymentów, ale bezpiecznych eksperymentów. Wszystko starannie izoluj - nie mam zamiaru i¶ć na Twój pogrzeb, wolę na urodziny :lol: :lol: . Zrób próbę, zmierz, sprawdĽ, wyci±gnij wnioski. Jak nie masz pewno¶ci to pytaj tu. :)