Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmusić alarm do cichego uzbrajania?

31 Sty 2007 13:49 2067 6
  • Poziom 11  
    I znowu laickie pytanie z mojej strony. Mam alarm , ktory nie ma funkcji cichego uzbrajania/rozbrajania. Czy isntnieje mozliwosc zrobienia prostego "opozniacza" na kablu od syreny ? np. poprzez wlutowanie tam odpowiedniego kondensatorka. Chodzi mi o to zeby syrena zaczynala wyc dopiero jak dostanie sygnal trwajacy dluzej niz 1 sek.

sorry za zadawanie takich glupich pytan ,o podstawowe sprawy ale elektronika dopiero zaczynam sie interesowac i to na dodatek hobbystycznie. Przyszuklaem internet i nie znalazlem odpowiedzi na to pytanie.

z gory dzieki za odpowiedz i wyrozumialosc :P
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    Pytanie bynajmniej nie jest laickie i często się pojawia problem opóźnienia alarmu. Wlutowanie kondensatora nic nie da - no pomijając fakt, że syrena przestanie wyć pewnie ;-)

Do zrobienia opóźniacza należałoby zastosować moim zdaniem:
    - układ kondensator z przekaźnikiem,
    - licznik (ukł. logiczny) z przekaźnikiem,

zależy też czy chcesz to regulować czy nie.

Poszukaj w niecie schematów. A jak nie to daj znać - coś się wymyśli ;-)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 26  
    można zrobić tak jak piszą koledzy wyżej ale napisz jaką masz centralkę alarmową podaj jakiś symbol czy to jest alarm samochodowy czy domowy
  • Poziom 11  
    no wlasnie problem w tym ze nie do konca wiem co to jest za alarm. Jest to alarm samochodowy "autoalarm cobra". W instrukcji pisze "alarm posiada ustawiaana przy montazu funkcje "cichego" wlaczania/wylaczania", ale najwyrazniej nie ustawiona , bo zalacza sie glosno.

Jesli to takie skomplikowane to pewnie zrobie to na zwyklym wylaczniku syreny w kabinie , bo normalnie to syrena nie jest mi potrzeban , alarm mam tylko do sterowania centralnym , takiego auta mi nikt nie ukradnie , radia zreszta tez nie , ale ostatnio jak zostawialem narty w srodku to pomyslalem ze jak juz mam alarm to moglbym tez podlaczyc ta syrenke , ktora mam w domu. Nie chce tylko zeby mi piszczal przy kazdym otwarciu/zamknieciu, i wymyslilem takie oto rozwiazanie , wtedy nie piszczalby przy wlaczaniu i wylaczaniu , bo dostaje tylko krotki sygnal , ale wylby w razie wzbudzenia alarmu.
  • Poziom 28  
    Na pewno można ustawić ciche/głośne sygnalizowanie włączenia/wyłączenia alarmu. Potrzeba tylko symbolu alarmu. Można wykorzystać inne sygnały na wyjściach centralki (kierunki, masa po uzbrojeniu) do skonstruowania prostego układu wyłączającego syrenkę.
    A narty zginą bez względu na to, czy syrenka będzie wyć, czy nie. Samo życie :cry:
  • Poziom 11  
    Jak zmusić alarm do cichego uzbrajania? tak wyglada w srodku , http://www.ii-lo.tarnow.pl/~marcij/HPIM3508.JPG]tutaj jest to zdjecie w wysokiej rozdzielczosci. Czy to mozliwe zeby do ustawiania takiej funkcji byl ten mniejszy potencjometr ? Pokombinowalbym nim , ale czy nie zepsuje ? Bo ten wiekszy jest pewnie od ustawiania pilotow ?

http://www.ii-lo.tarnow.pl/~marcij/al_2.jpg]tutaj
    jest jeszcze zdjecie calej centralki wraz z wtyczka i opis (nie jestem go pewny , doszedlem do tego sam , majac alarm na stole):

czarny (w zasadzie to nie jest to czarny , ale podbny) masa
    czerwony zasilanie +12V
    dwa zielone to kierunkowskazy (sterowane +12V)
    zolty to wyjscie na syrene (sterowane +12V)
    kolejny to otwieranie centralnego (sterowanie -)
    kolejny to zamykanie centralnego zamka (sterowane -)
    nastepne dwa to dioda
    kolejne to nie wiem co , jakies takie dziwne , moze plus po stacyjce
    czujnik 1 (wyzwalanie alarmu podaniem masy)
    czujnik 2 (wyzwalanie alarmu podaniem masy)

teraz mi przyszlo do glowy , ze jak nie da sie tego wyregulowac , to moze zasilanie syreny puscic przez przekaznik ktory pusci prad wtedy i tylko wtedy gdy dostanie plus od diody sygnalizacyjnej. Musze zaobserwowac jak jest z dioda przy rozbrajaniu, i czy taki przekaznik nie zglupieje jak bedzie dostawal prad przerywany (dioda mruga w stanie uzbrojony). Najlepiej by bylo zrobic to troche inaczej.

A co do nart , to tylko taki przyklad , nie robie tego na codzien , tak wyjatkowo, auto stalo na parkingu po ktorym krecil sie gosc pobierajacy oplaty i kupa ludzi.