Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie dysku twardego

02 Lut 2007 00:06 1424 10
  • Poziom 29  
    Mam dysk twardy Seagate 8,4GB. Często podczas zapisu i doczytu danych dysk wydaje świszczący dźwięk podobny do tego jaki wydaje napęd CD podczas rozpędzania płyty. Odgłos jest taki jakby dwa metale pocierały o siebie z bardzo dużą szybkością. Trwa to ok 10-15s. W tym czasie dysk nie chce ani nic zapisywać ani odczytywać. Czy ktoś miał podobny problem ?

Bardzo proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wygląda na to, że kończy się jego żywot...
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    witam...

mialem taki prolem na starym dysku ale mialem Samsunga 20Gb... jak kolega any56 wspomnial konczy sie jego zywot, a ten chalas to stukajace glowice o blokady... jak mi sie tak czesto zawieszalo np przy kopiowaniu plikow to klikalem zeby wykonal jakas inna czynnosc np Moj komputer... wez mu zrob sprawdzanie dysku i odzyskiwanie utraconych sektorow, ta opcja jest w systenie win XP klikasz na wlasciwosci dysku i nastepnie narzedzia potem na sprawdz i zaznacz te opcje... najlepiej zeby dysk byl sformatowany, wtedy systemowi lepiej idzie to naprawianie... pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Ściągnij sobie program Victoria, którym zrób skanowanie powierzchni dysku twardego. Zobacz też dane ze SMART'a. Victoria prawdę Ci powie w jakiej kondycji jest twardziel. Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Może to głupie pytanie ale gdybym ten dysk rozkręcił to czy udało by się go przywrócić do normalnego stanu ?
  • Poziom 34  
    Gdy go rozkręcisz to sam mu dobijesz gwoździa do trumny ;)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Damnian napisał:
    Gdy go rozkręcisz to sam mu dobijesz gwoździa do trumny ;)

Niekoniecznie. Na dowód jest na przykład to:
    http://www.youtube.com/watch?v=gl6Tv3ZKrew

A na potwierdzenie z twierdzenia kolegi powyżej to:
    http://ontrack.pl/porada009.php

Ale pierwszy link dowodzi, że nie zawsze zdjęcie pokrywy dysku jest równoznaczne z jego bezpowrotnym uszkodzeniem.
    Poza tym, jak mówili poprzednicy, jego czas już chyba dobiega końca... Dla bezpieczeństwa danych zaleciłbym jak najszybsze zakupienie innego dysku i zgranie ich na niego, zanim będzie za późno.
  • Poziom 34  
    Otwarcie pokrywy różnież nie oznacza że dysk nagle umrze bezpowrotnie, jak to jest pisane w drugim linku, możesz skrócić jego żywotność kilkusetkrotnie.
  • Poziom 20  
    Witam.

Wydaje mi się że na filmiku z pierwszego linku zamieszczonego przez carl02 jest małe kłamstwo:

Widać tam dobrze że na dysku instalowany jest Windows XP profesional. Ale uruchamia się Windows XP Home.
    Skąd to wiem? Windows XP Pro wyświetla na ekranie ładowania systemu napis "Windows XP Profesional" a Windows Home tylko "Windows XP"
  • Poziom 14  
    To błędne przekonanie. Instalowany jest WinXP Pro, ale wersja zawierająca od razu SP2 przy starcie nie pokazuje napisu "Windows XP Proffesional" a tylko "Windows XP". Wiem, bo mam Windows XP Proffesional od razu z SP2, a pokazuje mi tylko przy ładowaniu systemu "Windows XP". Na dowód wystarczy otworzyć sobie www.video.google.pl i wpisać w wyszukiwarce "open hdd" a wyskoczy kilkanaście filmików z podobnymi rzeczami...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No, no , jak się poogląda takich filmików to rózne myśli przychodzą do głowy.
    Szczególnie podoba mi się postawienie takiego stuningowanego dysku przed monitorem.
    Na szczęście skończy się zanim się zdąży znudzić lub doprowadzi do furii skaczącym przed pyskiem ramieniem głowicy.

Tu sugestia Ontrack`a jest bliższa prawdy chociaż dyski i tak nie są hermetyczne.

Tak czy owak any56 raczej się nie myli.
    Godziny tego dysku są policzone.

Pozdr
    Przemo