logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak sterować ściemniaczem 0-10V za pomocą przetwornika C/A i uC?

romantv 04 Lut 2007 10:00 1091 5
REKLAMA
  • #1 3525998
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    Witam z pewnoćcią już coś takiego było :), proszę o pomoc bo w tym temacie jestem zielony.

    Muszę sterować sciemniaczem , napięciem od 0 do 10 V.
    Będę tym sterował uC , chcę zastosować przetwornik C/A.
    Może jednak są do tego celu inne układy sterujące , które na wyjściu mają napięcie w tym zakresie.

    I drugie pytanie jak sterować tym ? :)
    Dziękuję i pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 3526096
    cyberdar
    Poziom 31  
    Posty: 1465
    Pomógł: 161
    Ocena: 73
    Witam

    Jeśli używasz mikrokontrolera to zrealizuj przetwornik C/A na PWM. Obejdziesz się bez dodatkowych kosztów.

    --
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 3526332
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    Zgadza się tylko ja potrzebuję dwa takie kanały.
    A i tak zabardzo nie wiem jak napisać program do uC by działało PWM
    Jeśli masz czas i ochotę pomóc , to bardzo proszę.

    PS mogę zastosować 2 uC nie ma problemu.

    Bardzo dziękuję za pomoc!

    e-mail romantv(_at_)promax.media.pl
  • REKLAMA
  • #4 3526920
    cyberdar
    Poziom 31  
    Posty: 1465
    Pomógł: 161
    Ocena: 73
    Witam

    PWM nie koniecznie musi być sprzętowy. Można go zrobić programowo używając jednego przerwania.

    --
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 3531449
    cyberdar
    Poziom 31  
    Posty: 1465
    Pomógł: 161
    Ocena: 73
    Witam

    W ilu skokach chcesz regulować tym ściemniaczem ?

    --
    pozdrawiam
  • #6 3532127
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    o Bardzo Ci dziękuję za pomoc.
    Choć już mam układy elektroniczne takie jak DAC0808 i wzmacniacz operacyjny LF351 .
    Przetwornik jest 8 bitowy i pomyślałem sobie, że podłącze go do ekspandera PCF 8574 i po magistrali I2C bym tym sterował.
    Masz może inną propozycję chętnie zobaczę.
    Jednak co do dokładności to wolę sobie ją sam wyznaczyć.
    A tak na marginesie to układ będzie sterowany za pomocś programu napisanego w VB lub Delphi jeszcze nie wiem w czym to zrobie.
    Potrzebuje mieć dwa takie kanaly które sterują sciemniaczm napięciem od 0-10V.
    Jeszcze raz dziękuję i czekam :)
REKLAMA