Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dostrojenie wskaźnika i czujnika temperatury

05 Lut 2007 10:47 1644 5
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam taki kłopot
    Mój wskaźnik temperatury reaguje gdy rezystancja czujnika jest w granicach 1000 - 80 omów.
    Jednak czujnik temp. w silniku ma zakres 10000 - 800 omów.
    Czyli gdy temperatura silnika ma 90 stopni, to wskaźnik dopiero zaczyna reagować.
    Jak dostroić do siebie oba urządzenia. Przypuszczam, że jakimś układem elektronicznym.
    Wskaźnikiem jest woltomierz ilorazowy.
    Byłbym wdzięczny za schemacik, lub inną pomoc
  • Poziom 30  
    Jeżeli już nie da się wymienić czujnika na właściwy(bo to chyba najszybciej i najmniej roboty) to zawsze można dobudować układ ze wzmacniaczem.
    Na wejściu od zasilania do czujnika dajesz rezystorek (powstanie dzielnik napięcia). To napięcie trzeba będzie wzmocnić i przesłać na pin wejściowy wskaźnika (wzmacniacz będzie powtarzał napięcie a wskaźnik będzie to pokazywał).
    Dobierając rezystor podciągający i ewentualnie wzmocnienie można regulowac przesuwaniem skali/nachyleniem prostej.

każdy 358 w roli wzmacniacza nieodwracającego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    elektrit napisał:
    ustrój zegarowy był obudowany taka metalową osłoną,coś a'la kubek?

Zgadza się. plastykowy kubek z wewnętrzną metalową osłoną. Cewki przylutowane są do płytki z kilkoma oporami i diodami.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Tak było. ustój uszkodzony:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=677007&highlight=

Dlatego zakupiłem nowy wskaźnik. Ten działa dobrze, ale parametry ma takie jak to opisałem na wstępie

Dzięki za zainteresowanie, poradziłem sobie wkładając termistor 1k w obudowę starego czujnika temp. Strojenie praktycznie nie było potrzebne. Wystarczyło lekko skorygować położenie wskazówki na osi.

Zamykam temat