Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobieranie obudowy i strojenie b-r pod piec gitary basowej

tajemny 10 Feb 2007 16:02 3482 12
    tajemny
    Level 12  
    Witam,
    Posiadam głośnik Eminence Legend B102, promowany jako "najlepszy glosnik dla gitary basowej", i chcę na jego podłożu zrobić sobie piec/combo do gitary basowej.
    I teraz mały problemik- dobranie odpowiedniej obudowy/b-r dla takiego głośnika nie jest takie proste jak w wypadku jakiegoś subwoofera.
    Z parametrów i zalecen wynika że odpowiednia bedzie dla niego obudowa bass-reflex. Lecz jak mam ten b-r stroić- wysoko? nisko? Najniższa struna gitary basowej emituje 42Hz (ale czasem tez gra niżej, np w basie 5-strunowym albo nisko przestrojonej czwórce). Mam więc stroić b-r w te okolice? Bo słyszałem kilka opinii że w takich zastosowaniach tunel stroi się wyżej. Jakiej wielkości obudowę mam zastosować?
    W takich przypadkach opieranie się na symulacjach mija się z celem, tu chyba liczy sie tylko obycie w temacie i doświadczenie, dlatgo proszę bardziej obytych z nagłaśnianiem gitar/estrady ludzi o pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie!
    matel001
    Level 20  
    Skorzystaj z WinISD, link jest gdzieś na forum
    trebor_d
    Level 15  
    Witaj, co do strojenia, to do gitary basowej nie stroiłbym tak nisko, bo w niej ważniejsze są mimo wszystko wyższe częstotliwości. Te dolne i tak będą słyszalne. Ja bym spróbował ze strojeniem rzędu 80Hz. Może nadać ciekawe brzmienie i konkretne uderzenie. Nie przejmuj się górkami na symulacjach - jak mówią w Tonsilu: "Kieruj się słuchem". Skrzynia nie większa niż 35 litrów (będzie poręczna, a dźwięk i tak będzie dobry).
    tajemny
    Level 12  
    Hmm, osobiście zastanawiałem sie nad wpakowaniem głośnika w 40-50litrów i zestrojenie w okolice 50-55Hz. Te 35litrów to nie za mało, a 80Hz nie za wysoko?
    trebor_d
    Level 15  
    To nie jest subwoofer. Dlatego podałem takie wymiary. Na pewno po zrobieniu tak jak napisałem nie będziesz narzekać. Wiem z doświadczenia, że do basu nie ma co przesadzać z wielkością skrzynki.
    tajemny
    Level 12  
    Prawie +5dB przy 100Hz przy takim strojeniu jak mówisz, Tebor. No ale jak sam powiedziałeś- to nie jest subwoofer. Tu zasady gry są inne:). Tak więc twardo mówisz że 35litrów i dawać na 80Hz? Głupio by było poświęcić kilka dni na zrobienie porządnej skrzyni a potem deko rozczarować sie efektami, sam rozumisz:)
    trebor_d
    Level 15  
    Rozumie Twoje rozterki. A masz może altusy 140 w domu? Jeśli tak, to spójrz na ich charakterystykę... mają chyba 7db podbicia :) a całkiem przyjemnie się na nich słucha muzyki. A co do Twojego przypadku, nie obawiałbym się tego, że źle zagra, to jest połowa objętości ekwiwalenta - będzie dobrze. W razie potrzeby, jeżeli uznasz, że coś nie pasuje, obniżysz strojenie, ale wątpie, żeby zaszła kiedykolwiek taka potrzeba.
    SzokalML
    Level 36  
    Żeby nie dublować tematu

Chciałem użyć głośnika Trifonik KL-115 do zrobienia paczki do gitary basowej. Są do niego tylko podstawowe parametry. Czy można by zrobić obudowę zamkniętą? czy raczej tylko B-R ?
    tajemny
    Level 12  
    Witam, a co to za głośnik? jaka srednica? Poszukaj w sieci jego parametry, moze cos znajdziesz. A generalnie to bezpieczniej jest chyba zapakowac nieznany glosnik w zamknietą niz w b-r.
    SzokalML
    Level 36  
    15-tka, 250 watt, pasmo 30-3000 hz,8 ohm
    i tyle... heh tylko wydaje mi się że ten głośnik jako estradowy, to raczej do BR, pytanie tylko jak dobrać :|
    hirogen
    Level 33  
    Szokal najprościej dobrać na palę tj jak dla większości 15" obudowę ok 90L i strojenie 45-55Hz (strojeniem można sie pobawic) trifonik głośnik nie byle jaki rodem z ukrainy wielki masywny (jak wszystko co zza wschodniej granicy :D) wada ich są dość delikatne cewki .

Co do b102 to głośnik jest na prawdę fajny ale w ukladzie szt w kolumnie bo 1 szt to można użyć ale do ćwiczeń w domu bo na probie czy koncercie zginie calkiem. Inny układ to 2x10" +15" w drugiej paczce (ale ze wzgledu na jego 8 om trzeba by wzmachola ktory pociagnie smialo 2 omy (2x8om równolegle i do tego równolegle 15stka 4om ok 400W ) )
    SzokalML
    Level 36  
    W takim litraż celowałem, trifonika kupiłem bo była to okazja (150 zł za nieużywany), a nowy kosztuje sporo więcej (zresztą każda dobra piętnastka). Tylko nie mam pewnosci czy z gitara basowa to dobrze zagra.
    sprzedajacy powiedzial ze ten trifonik jest wzorowany na jbl e-130 ( http://www.usspeaker.com/jbl%20e130-1.htm ) a to typowy instrumentalny głośnik.

Jeśli chodzi o delikatne cewki, to myślę że nie powinno nic się stac, bo mój head przy 8 ohmach osiąga ok. 150 watt, a i pewnie nie będzie dane nawet użyć połowy tej mocy, jeśli ten trifonik rzeczywiście ma tak dużą skuteczność...

pytanie jakie do tego zastosować tweetery? może 2xstx GDWT podłączone przez kondę 4,7 uf?
    trebor_d
    Level 15  
    hirogen wrote:
    Szokal najprościej dobrać na palę tj jak dla większości 15" obudowę ok 90L i strojenie 45-55Hz (strojeniem można sie pobawic) trifonik głośnik nie byle jaki rodem z ukrainy wielki masywny (jak wszystko co zza wschodniej granicy :D) wada ich są dość delikatne cewki .

Co do b102 to głośnik jest na prawdę fajny ale w ukladzie szt w kolumnie bo 1 szt to można użyć ale do ćwiczeń w domu bo na probie czy koncercie zginie calkiem. Inny układ to 2x10" +15" w drugiej paczce (ale ze wzgledu na jego 8 om trzeba by wzmachola ktory pociagnie smialo 2 omy (2x8om równolegle i do tego równolegle 15stka 4om ok 400W ) )

Zawsze można paczki względem siebie połączyć szeregowo, mamy wtedy 8ohm