Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kasowanie pamięci EPROM z oczkiem UV

waco 17 Wrz 2003 22:31 8693 5
  • #1 17 Wrz 2003 22:31
    waco
    Poziom 28  

Jak skasować domowym sposobem pamięć 27C010-12. Ma ono oczko UV. Czy wystarczy go położyć na 1 godz1ne światło słoneczne? Czy też podłożyć pod lampke do sprawdzania banknotów?
    Czy za długie naświetlanie może go uszkodzić?

0 5
  • #2 17 Wrz 2003 23:27
    jamzy
    Poziom 16  

Na świetle słonecznym można go wykasowac ale to potrwa nawet kilka dni, lampka do banknotów raczej nie skasuje go bo to inna długość fali ( niestety nie pamiętam jaka ) EPROMa można skasować pod kwarcówką, ale osobiście nie testowałem tego rozwiazania. Zbyt długie naświetlanie nie powinno uszkodzić kości.

0
  • #3 17 Wrz 2003 23:28
    h-doc
    Poziom 27  

no więc na świetle słonecznym to bś musiał chyba kilka lat poczekać (o ile nie więcej). Tester banknotów to chyba też kiepski pomysł - te lampy mają zazwyczaj niewielką moc. Jeśli nie masz kasowarki, to najlepszym domowym sposobem jest lampa kwarcowa do opalania. Musisz jednak uważać, żeby nie przegrzać układu. Ja stosuję kwarcówkę w 3 sesjach po ok. 10 minut w odległości ok. 10 cm. od źródła. Żaden scalak mi nie padł (przeprowadzałem maksymalnie 3 kasowania dla 1 egzemplarza)

0
  • #4 21 Wrz 2003 00:27
    nado
    Poziom 11  

naj lepszym rozwiazaniem jest specjalne urzadzenie do kasowania EPROMow swiatlem UV. W sklepie takie kosztuje 450zl.

Kupilem takie jakies 8 lat temu (za czasow, gdzie jeszcze nikt nawet nie marzyl o pamieciach FLASH). Uzylem go kilka razy i jest mi nie potrzebny.

jak ktos zaproponuje rozsadna kwote, to chetnie sie go bozbede ;)
    http://www.nado.trz.pl
    nado(malpa)trz.pl

0
  • #6 21 Maj 2016 16:49
    ArSzArSz
    Poziom 2  

można skasować każdy eprom z oczkiem UV w 8 sekund za pomocą szklanej pieprzniczki lub zwykłego słoika umieszczamy eprom w pieprzniczce lub szklanym słoiku i stawiamy go od 30 do 50 cm od spawanej stali migomatem ja użyłem savmig 475 TR wydziela światło z wszystkimi rodzajami promieni UV coś jak słońce na pewno UVA UVB UVC pewnie jeszcze wiele innych ciekawych fal światła :D
    8 sekund to około 3 cm spawania grubej stali :)
    o mocy tego światła nie będę nawet polemizował bo z odległości 5 metrów nikt nie jest w stanie się na to spojrzeć nawet przez ułamek sekundy gdy się już to zdaży nie widzimy kilka sekund potem są objawy tak zwanych mroczków i błysków tak czy siak nie zdrowo bardzo.

Kasowanie pamięci EPROM z oczkiem UV

większość z was nie posiada takiej maszyny ale zakładów gdzie się spawa jest na pęczki wystarczy to postawić obok na max 10 sekund myślę że zwykła prośba załatwi sprawę, kąt nachylenia układu w cienkiej (3,5cm) pieprzniczce nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o 40cm od spawanego elementu, w słoiku na pewno ma wiec polecam włożenie układu w piankę antystatyczna lub kawałek styropianu a następnie umieszczenie go w słoiku POZDRAWIAM

P.S. szklana osłona układu jest niezbędna podczas spawania stal zamienia sie w płynny metal który pod wpływem różnicy temperatur pryska przepala ubrania buty parzy nogi itp itd szkło np mojej pieprzniczki skierowanej w stronę spawu jest pokryte tysiącami czarnych punktów jest to stal wtopiona w w szkło pieprzniczka wystarczy na 4 razy można ją obracać jeśli chcecie skasować dużą ilość układów na raz polecam szybę szklaną i to chyba wszystko.

na świecie jest więcej źródeł światła UV promieni Gamma i innych ciekawych rzeczy wystarczy trochę ruszyć głową....

a tu jakiś cytat z internetu nie mojego autorstwa:
    Proces spawania ma stosunkowo krótką historię, gdyż rozpoczyna się ona dopiero z początkiem XIX wieku. Rozwój technologii związanych z budową konstrukcji stalowych doprowadził do szybkiego rozwoju technik spawalniczych. Obecnie mimo nowoczesnego sprzętu i zaawansowanych technologii cięcia i spawania metalu, nadal pozostał problem zagrożeń dla organizmu, z których najważniejszymi są promieniowanie optyczne oraz dymy spawalnicze. Zagrożenia te są szczególnie niebezpieczne podczas wykonywania prac monterskich na niezrobotyzowanych stanowiskach spawalniczych, a zatem tam, gdzie za wykonanie danej czynności odpowiada człowiek.

Łuki spawalnicze oraz promieniowanie palników gazowych stanowią źródło zagrożeń promieniowaniem optycznym. Promieniowanie ich składa się z:
    intensywnego promieniowania widzialnego,
    promieniowania nadfioletowego,
    linii lub pasm promieniowania charakterystycznego dla pierwiastków wchodzących w skład spawanych lub ciętych materiałów (z zakresu od około 300 nm do 700 nm).
    promieniowania termicznego rozgrzanych do wysokiej temperatury gazów spawalniczych.
    Szczególnie szkodliwym źródłem promieniowania optycznego są łuki spawalnicze. Promieniowanie ich składa się z intensywnego promieniowania termicznego rozgrzanych do wysokiej temperatury gazów spawalniczych, elementów spawanych lub ciętych, materiału elektrody i topnika, na które nakładają się linie i pasma promieniowania charakterystycznego tych materiałów. Temperatura płomienia palnika gazowego nie przekracza na ogół 2000 K. Promieniowanie to składa się więc głównie z podczerwieni i światła, a jedynie palniki wodorowe i acetylenowe, charakteryzujące się wyższą temperaturą spalania, mogą emitować bliski nadfiolet. Natomiast temperatura łuku elektrycznego i plazmowego przekracza 4000 K, a gdy spawanie odbywa się w osłonie gazów obojętnych - może sięgać nawet 30000 K. Urządzenia te emitują więc intensywne światło niebieskie i promieniowanie nadfioletowe (UV), w tym nadfiolet krótkofalowy. Natężenie napromienienia w zakresie UV w odległości od 0,7 m do 1 m od łuku elektrycznego lub plazmowego wynosi od kilku do kilkunastu W/m2, w zależności od rodzaju elektrody i warunków spawania [1]. Spośród wszystkich źródeł nadfioletu łuki elektryczne stanowią największe zagrożenie dla zdrowia, a szczególnie dla oczu spawacza. Podczas procesów spawalniczych wydzielane są również szkodliwe dla oczu dymy spawalnicze powstające w wyniku kondensacji głównie cząsteczek tlenków metali oraz dwutlenku krzemu. Dymy te powstają na skutek utleniania się w wysokiej temperaturze materiału drutu spawalniczego oraz otuliny, a następnie przedostaniu się tych związków do chłodniejszej strefy. Spawacze narażeni są również na odpryski stopionych metali i żużlu oraz szereg innych czynników wynikających ze specyfiki prowadzonego procesu spawalniczego.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo