Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie silnika od dysku twardego w gramofonie.

TBP 14 Lut 2007 05:32 3980 2
  • #1 14 Lut 2007 05:32
    TBP
    Poziom 9  

Witam,
    jestem w trakcie budowy gramofonu. Duzy problem mam ze znalezieniem odpowiedniego silnika. Jestem zainteresowany tylko jedna predkoscia obrotowa, 33 1/3. Silniki takich firm jak Maxon czy Protec sa kompletnie poza moimi mozliwosciami finansowymi. Z informacji znalezionych na internecie najciekawszy byl projekt wykorzystania mechanizmu do zapisu/czytania dyskietek w komputerze. Chcialbym wykorzystac te idee ale wykorzystujac siliniejszy naped z dysky twardego. Udalo mi sie znalezc dysk twardy z serwera. Wyjalem wszystko ze srodka zostawiajac silnik i plytke z elektronika. Podlaczylem calosc do zasilacza od komputera. Ten silnik jest niesamowity, bardzo cichy i silny. Jedynym problemem jaki mam jest to ze silnik pracuje minute i potem sie wylancza. Po kilku sekundach wlacza sie ponownie. Prawdopodobnie czeka na sygnal z nie istniejacych glowic. Czy ktos moglby mnie pomoc z budowa zasilacza do silnika z mozliwoscia kontroli obrotow? Wydaje mi sie ze ten silnik jest trojfazowy. Nie wiem tylko ktore napiecie jest wykorzystane do jego napedu: 5 V czy 12 V. Myslalem o czyms prostym z uzyciem potenciometru do dokladnej regulacji obrotow.

Dodano po 12 [minuty]:

To jest link do DIY Audio forum gdzie znalazlem informacje na temat napedu do diskietek. Nistety, nie jestem w stanie zrozumiec wszystkiego:

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php...adid=51794&perpage=10&highlight=&pagenumber=1

0 2
  • #2 14 Lut 2007 08:32
    petrakwap
    Poziom 17  

Witam :)
    też rozebrałem HDD,silniczek jest sterowany z kości w której są "klucze",włączające kolejno jego cewki do zasilania = prawdopodobnie 12V.Myślę że tylko ten układ scalony będziesz mógł wykorzystać do swojej konstrukcji,do reszty elektroniki, a jet tam tego trochę = po i obsługa ruchu głowic,transmisja danych,wzmacniacze sygnału - własny zegar systemowy,nie znając struktury kości oprogramowania w stałej pamięci "rom" nie będziesz w stanie wykorzystać !.Popatrz na płytę = podstawę gdzie zamocowany jest silnik,od spodu muszą być 4 kontakty = na płytce z elektroniką bliźniacze!,z nich biegną ścieżki do do kości sterującej silnikiem =
    spróbuj odczytać napis na kości i w alldatasheet znaleźć jej strukturę wyprowadzeń!.Wiedząc gdzie są jej wejścia = taktowane sygnałem trójfazowym,wyjścia do sterowania cewkami silniczka,oraz jej zasilanie!.Będziesz mógł sterować tym sinikiem podając na wejścia kości,sygnał z generatora kwarcowego np. z zegarka analogowego = podzielonego tak aby uzyskać odpowiednie obroty!,jeśli nie zależy Ci na bardzo dokładnych obrotach,możesz sterować kość z prostego generatora
    trój-taktowego zbudowanego na bramkach cyfrowych.
    życzę powodzenia! :)
    piotr

0
  • #3 18 Sty 2009 00:08
    darek_16
    Poziom 15  

witam
    Jak rozebrac taki silniczek ? Kolega petrakwap napisał ,,Witam
    też rozebrałem HDD '' a ja nie mam pojęcia jak się za to zabrac .

0