Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop, nie mogę znaleźć triaka. Jaki zamiennik?

kozikowski11 17 Feb 2007 10:18 3618 28
    kozikowski11
    Level 17  
    Witam,
    Buduje sobie stroboskop wg. tego schematu:
    Stroboskop, nie mogę znaleźć triaka. Jaki zamiennik?
    I nie moge znalesc Triaka odpowiedniego, powinien byc: TRI 4600, ale takiego nie moge znalesc, moze cos zamiennego? I jesli to ma byc zasilane z 220V to mam dac mostek prostowniczy, czy normalnie z kabla?
    Elektryk80
    Level 25  
    Może być to np. triak KT502 a zasilanie wpinasz wprost do sieci 230V. Prostownik z podwajaczem napięcia układ już posiada :)
    marcin_oizo
    Level 28  
    Triak to daj jakiś dowolny na napięcie 400V typu BT137 albo cuś takiego, może być TICxxx, TAGxxx, jak napisałem wcześniej dowolny... To co kolega podał to tyrystor. Jeśli chodzi o mostek to nie zabardzo rozumiem o co chodzi? Jeśli Ci chodzi o to cze ten układ można podłączyć bezppośrednio do gniazdka to odpowiedź brzmi TAK. Jako diody daj najzwyklejsze 1N4007, jako diak daj KR100, kondensatory elektrolityczne na duże napięcie min. 350V. Tylko przestrzegam przed bardzo wysokim napięciem panującym w układzie!!!!!!!
    Pozdrawiam!
    kozikowski11
    Level 17  
    Racja, nie zauwazylem diod prostwoniczych, coraz gorzej ze mna, a moze byc kondensator 3,3 uF, w wykazie elementow mam napisane ze to maja byc 3,4, ale takich nie dostane, a laczyc mi sie nie chce. Mowie o kondensatorach od C3 do C6.
    kozikowski11
    Level 17  
    Hmm... dlaczego takie duze? Nie bedzie za dlugi blysk, czy tam przerwa?
    Tak apropo, czy te od C3 do C6 to jakie kondensatory? Ceramiczny, elektrolityczny, czy jaki?

P.S

Czy moze byc ktorys z tych triakow zamiast tamtego?

Triak BTA06 6A 600V

Triak BTA12/600

Triak BTA16/600V

Triak BTA26/600 26A/600V (st)

Triak BTA41/600b 41A/600V (st)
    User removed account
    User removed account  
    kozikowski11
    Level 17  
    Wiec tak:
    Dioda D3 : 1N4148
    Rezystory R3 i R4 : 120kΩ/0.25W/10%
    kozikowski11
    Level 17  
    A ktore z tych beda najlepsze?

MKP

Przeciwzakłóceniowe

Rozruchowe

AC

Bipolarne

Ceramiczne

Elektrolityczne

Elektrolityczne SMD

Impulsowe

MKP Audio

MKS

MKT

Nastawne

Tantalowe
    marcin_oizo
    Level 28  
    Widzę kolego że z elektroniką to nie jesteś blisko... Wystarczy jak dasz kondensatorki (te o których ciągle mowa) MKP, MKS czy inne stałe kondensatory. Co do reszty to zaglądnij do literatury, to nic nie kosztuje i nie boli a zawsze czegoś sie nauczysz. Przestrzegam przed wysokim napięciem panującym w układzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    MAYDAYDEEJAY
    Level 17  
    Witam.
    Widzę panowie że nie każdy miał w rękach stroboskop !!
    Pozwoliliście koledze podłączyć ten układ bezpośrednio do sieci ??!! A to niby jakim prawem ??
    Przecież ten układ nie ma bądź rezystora ograniczającego pobór prądu bądź kondensatorów filtrujących, które to spełniały by to samo zadanie...
    W momencie błysku układ spowoduje "wywalenie" bezpieczników !!

Czy się mylę ??
    kozikowski11
    Level 17  
    Heh, wysokie napiecie? Jakos budowalem generator WN dziala i ja dalej zyje. Z elektronika u mnie nie jest tak zle, ale ja sie zapytalem jaki bylby NAJLEPSZY, jak walne elektrolity to mi siadzie po paru urzyciach, beda przebicia i pomijam ze elektrolit sie stopi lub mocno nagrzeje.
    kozikowski11
    Level 17  
    Jeszcze jedno pytanie, jak kupie elektrolityczne kondensatory to plusem w ktora strone mam je podalczyc?
    User removed account
    User removed account  
    kozikowski11
    Level 17  
    ... Dlaczego jest nie poprawny? Wytlumacz ktos.
    marcin_oizo
    Level 28  
    Skoro kolega Kozikowski11 ma ochotę zbudować ten stroboskop to niech go sobie zbuduje i zobaczy jakie będą efekty. Nie pytał się czy jest poprawny tylko jakie elementy ma wsadzić. Jeśli już chcesz zbudować strobol działający na 100000% to zrób Jabla J-23. Schematów i przeróbek jest od groma, sam go zrobiłem kiedyś i działa bez problemu. A z wysokimi napięciami to żatów nie ma! Ale skoro już zrobiłeś generator WN to dobrze. Ale radzę Ci uważać bo skoro nie wiesz gdzie dać + a gdzie - to życzę powodzenia.
    (do wiadomoćci: kodnensatory od góry mają + do góry a dolne tak samo, + do góry.)
    MAYDAYDEEJAY
    Level 17  
    Jeżeli nie masz pojęcia jak wlutować kondensatory, to zawsze możesz zastosować "plastiki" - monolity.
    Plus kondensatora do "plusa diody" - katody
    Minus kondensatora do "minusa diody" - anody
    Na wejście daj dwa rezystory 1k/10W połączone ze sobą równolegle i wstawione w szereg z układem.
    Co do ukłądu stałej czasowej i jego poprawności działania to i ja mam obawy, bo jest on co najmniej dziwnie rozwiązany, ale...może będzie działał.

Na schemacie masz spolaryzowane elementy...

pozdrawiam maras
    kozikowski11
    Level 17  
    Jak rozumiem, to juz jest poprawny schemat?
    MAYDAYDEEJAY
    Level 17  
    Witam.
    Teoretycznie tak, powinien działać, ale na pewno nie możesz montować "D3" !!, choć i tak w dalszym ciągu mam mieszane uczucia jeżeli chodzi o poprawność układu generującego impulsy zapłonowe...
    Ale teraz nie musisz się obawiać na pewno że po podłączeniu tego do sieci nastanie ciemność w domu...

pozdrawiam maras
    User removed account
    User removed account  
    kozikowski11
    Level 17  
    nie wiem, ale dlaczego sa na tym drugim schemacie, co kolega dal, 2 rezystory po 1 k 10W, czyzbym nie mogl dac 2 k 10W jednego?
    MAYDAYDEEJAY
    Level 17  
    Możesz dać, ale wtedy uzyskasz znacznie mniejszą moc, co przełoży się na około 25W maxymalnej mocy jaką może mieć strobek. a po co ograniczać pobór prądu do tego stopnia...?
    Jak zastosujesz 4 rezystory (1k/10W) to moc wzrośnie do prawie 200Watt, tyle że wtedy pojemność kondensatorów będziesz jeszcze musiał zwiększyć.

pozdrawiam maras
    kozikowski11
    Level 17  
    Dla wiadomosci: Stroboskop dziala i nie wywala korkow przy oryginalnym schemacie, ale uzycie kondensatorow elektrolitycznych to tragiczny pomysl, przy wiekszej czestotliwosci blyskow kondensatory mi eksplodowaly, ale sam stroboskop wg. tego schematu jest ok.
    MAYDAYDEEJAY
    Level 17  
    To bardzo interesujące...
    no chyba, że masz gwoździe zamiast bezpieczników...
    User removed account
    User removed account  
    petrakwap
    Level 17  
    kozikowski11 wrote:
    Jeszcze jedno pytanie, jak kupie elektrolityczne kondensatory to plusem w ktora strone mam je podalczyc?

Witam wejdź na ERES i szukaj stroboskop,drugi raz nie chce mi się już tego,ściągać i wklejać,a jak ci się coś nie spodoba,w układach to możesz mi przewalić :) jako piotrowi 9
    pozdrawiam :)

Dodano po 5 [minuty]:

WojcikW wrote:
    Nie wywala bezpieczników bo na wejściu jest podwajacz napięcia a nie zwykły prostownik. Prąd sieciowy zamyka się przez lampę i przez kondensatory C3, C4. Jeżeli są tam elektrolity to zostają przeciwnie spolaryzowane i eksplodują. Kondensatory bipolarne (na odpowiednie napięcie) zostały by tylko przeładowane.

ufam Twojej wiedzy i doświadczeniu,lecz przyzwoite ograniczenie prądowe
    zabezpieczy biedne kądki przed szokiem prądowym
    zaufaj wiedzy pomiarowca w ZEG "kanoniera"
    a z strzelania z kondów.
    byłem znany jak ch ol.......:D
    warto tez pamiętać o gwarantowanej liczbie błysków przez firmę = tylko
    100tyś
    pozdrawiam :)
    piotr
    kozikowski11
    Level 17  
    Ten post o plus kondensatora elektrolitycznego dawno napisalem, nie wiem po co odpisujesz do tego i nie rozumiem takze co masz na mysli piszac gwarantowanej ilosci blyskow - 100tys.
    petrakwap
    Level 17  
    kozikowski11 wrote:
    Ten post o plus kondensatora elektrolitycznego dawno napisalem, nie wiem po co odpisujesz do tego i nie rozumiem takze co masz na mysli piszac gwarantowanej ilosci blyskow - 100tys.

jeśli zastosujesz (kiedyś popularną IFK 120)!,maksymalna dopuszczalna
    moc to 9W i ani grama więcej!,na dyskotekach stosuje się (bądź chąac robić zdjęcia po-klatkowe)użądzenie typu = flasch! = szybki błysk = policz stała czasową konka Tau! = i porównaj z 10ms,zmiana znaku i znów 10ms.!.
    Jak i to że koledzy słusznie zauważyli,sugerując "gwoździe" jako zab! ;)
    .
    Koniec bajki
    ps.wychodzę z tematu bo robi się nudno :(