Cześć
Czytałem artykuły o tranzystorach w "Elektronice dla wszystkich". W nr 4/98 było opisane jak działa wzmacniacz, ale nie do końca ta rozumiem.
1. Dlaczego cały sygnał z bazy nie dociera do emitera tylko do kolektora, ale wiemy że ładunek dodatni przyciągany jest do minusa, a nie do plusa??
2. Dlaczego miedzy emiterem i kolektorem jest przejście tylko wtedy, kiedy zasilana będzie baza w kierunku przewodzenia??
3. Dlaczego nie ma zwarcia między emiterem i kolektorem skoro jest tam przejście (baza jest zasilana)??
4. Dlaczego emiter i kolektor tranzystora można użyć jako diody zenera??
5. Dlaczego złącze baza-emiter jak jest podłączone w kierunku zaporowym działa jak dioda zenera??
Z góry dzięki za odpowiedzi
Ps. Pytanie 1, 2 i 3 dotyczą rysunku w załączniku
Czytałem artykuły o tranzystorach w "Elektronice dla wszystkich". W nr 4/98 było opisane jak działa wzmacniacz, ale nie do końca ta rozumiem.
1. Dlaczego cały sygnał z bazy nie dociera do emitera tylko do kolektora, ale wiemy że ładunek dodatni przyciągany jest do minusa, a nie do plusa??
2. Dlaczego miedzy emiterem i kolektorem jest przejście tylko wtedy, kiedy zasilana będzie baza w kierunku przewodzenia??
3. Dlaczego nie ma zwarcia między emiterem i kolektorem skoro jest tam przejście (baza jest zasilana)??
4. Dlaczego emiter i kolektor tranzystora można użyć jako diody zenera??
5. Dlaczego złącze baza-emiter jak jest podłączone w kierunku zaporowym działa jak dioda zenera??
Z góry dzięki za odpowiedzi
Ps. Pytanie 1, 2 i 3 dotyczą rysunku w załączniku