logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Optymalna pojemność obudowy bass reflex dla Tonsil GDN 20/8/2: 25, 29 czy 35 litrów?

boq 22 Lut 2007 14:41 1082 9
REKLAMA
  • #1 3603535
    boq
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Mam następujace pytanie:

    Czy sub z bass reflexem w obudownie 25 litrowej
    ma racje bytu.
    wiem że wiekszość robi w ok. 35 l.
    Czy 25 litrów to komletna porażka?

    Pytam bo mam pocięty MDF na taką skrzynke jedynie co moge zrobić
    to powiększyć obudowe do 29 litrów.

    Czy warto za 10 zł powiększyć do 29 litrów
    czy za 50 zł (nowa obudowa ) powiększyć do 35 litrów.

    A może 25 litrów starczy

    chciałbym żeby był w miare uniwersalny (muzyka/film)
  • REKLAMA
  • #2 3603763
    jurekN
    Poziom 23  
    Posty: 566
    Pomógł: 33
    Ocena: 116
    czy aby napewno gdn 20/8/2 czy 20/80/2
  • #3 3604621
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Przeniosłem...Czytajmy opisy działów.
  • REKLAMA
  • #4 3606505
    boq
    Poziom 2  
    Posty: 3
    tak, miało być
    GDN 20/80/2
  • #5 3606710
    takero
    Poziom 32  
    Posty: 1809
    Pomógł: 94
    Ocena: 69
    "Czy sub z bas reflexem w obudownie 25 litrowej
    ma racje bytu.
    wiem że wiekszość robi w ok. 35 l.
    Czy 25 litrów to komletna porażka? "
    nie będzie miał takiego zejścia, ale za to szybszy będzie.

    "Pytam bo mam pocięty MDF na taką skrzynke jedynie co moge zrobić
    to powiększyć obudowe do 29 litrów.

    Czy warto za 10 zł powiększyć do 29 litrów
    czy za 50 zł (nowa obudowa ) powiększyć do 35 litrów."
    chyba nowa 30l obudowa 10zl kosztuje, a nie powiększenie...
    Wole nie pytać gdzie wiórówe kupujesz :)
    Proponuje przejechać sie do OBi :)

    Jak masz już te 25l to wsadź go do tej budy i posluchaj...
    Jak coś nie będzie pasowało to wtedy przyjdzie czas na zmiany.
  • REKLAMA
  • #6 3607245
    boq
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Takero :|

    raczej mi nie pomogłeś
  • #7 3607765
    Kyzak
    Poziom 13  
    Posty: 134
    Pomógł: 3
    zależy co chcesz osiągnąć!
    ktoś ci może później powiedzieć że gra porażka - ale to może byc ktoś dla kogo każdy Tonsil to porażka :-)
    myślę że jeżeli chcesz żeby grał głęboko no to musisz -tak jak ci Takero napisał - przejechać się do OBI.
    Przy 25l będzie szybszy i lepiej będzie się sprawdzał w muzyce "niewolnobitowej" :-) w sensie techno, trance, house czy coś jeszcze z podobnych
    natomiast może sie okazac że bez zejsćia to on jest niesłyszalny przy kolumnach podstawowych - a po co ci taki sub. Polecałbym zrobic od nowa
    i polecałbym OBI za 50zł to ja 50l zrobiłem dwukomorowe :-)
  • REKLAMA
  • #8 3607795
    dayv
    Poziom 24  
    Posty: 833
    Pomógł: 30
    Ocena: 39
    17pln metr kwadratowy wiorowki, kazdy metr bieżący ciecia 40gr.... buda 90l kosztować mnie bedzie 30pln z otworami i frezami...... (zwykly zakład stolarski)
  • #9 3607839
    Kyzak
    Poziom 13  
    Posty: 134
    Pomógł: 3
    Fajne ceny :-) ma ktos namiary na coś takiego w Krakowie?
    w poście wcześniej mówiłem o MDFie ale bez obróbki - samo pocięcie.

    ale skłaniam sie raczej ku wiórówie teraz bo taniej a w wielu konstrukcjach nie odegra znacznej roli czy to MDF czy wiórówa.
    Teraz chce zrobic na wiórówie band-passa na ARN312....
  • #10 3608223
    takero
    Poziom 32  
    Posty: 1809
    Pomógł: 94
    Ocena: 69
    w każdym obi wiórówa kosztuje 20zl z metra kw z cięciem więc ceny są normalne.
    Moja rada jest prosta - genialna w swej prostocie ;)
    Nie znam Twojego gustu , nie wiem co Ci się podoba,
    więc mówie - wsadź go do budy którą masz, posluchaj jakiś czas i oceń czy jest ok, czy chcesz zmienić bude na większą bo np nie ma zejścia.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy optymalnej pojemności obudowy bass reflex dla głośnika Tonsil GDN 20/80/2, z pytaniem czy 25 litrów to wystarczająca objętość, czy lepiej zwiększyć ją do 29 lub 35 litrów. Wskazano, że obudowa 25-litrowa zapewni szybszą reakcję, ale gorsze zejście basu, co może ograniczać efektywność subwoofera w zastosowaniach filmowych i muzyce wymagającej głębokiego basu. Większość konstrukcji bazuje na około 35 litrach, co pozwala na lepsze zejście niskich tonów. Zalecane jest przetestowanie głośnika w obecnej obudowie 25 l i ocena brzmienia przed inwestycją w większą skrzynkę. Koszty materiałów (MDF, wiórówka) i cięcia są porównywane, z sugestią, że powiększenie do 29 litrów za niewielką kwotę może być opłacalne, ale nowa obudowa 35-litrowa zapewni lepsze parametry basu. Wskazano także, że wybór pojemności zależy od preferencji muzycznych – mniejsza obudowa lepiej sprawdzi się w muzyce elektronicznej (techno, trance, house), natomiast większa jest korzystniejsza dla uniwersalnego zastosowania (muzyka/film). Poruszono także kwestie materiałowe i kosztowe wykonania obudowy w lokalnych zakładach stolarskich lub marketach budowlanych (np. OBI).
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA