logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Hanssen HH 1239N - Jaki wzmacniacz i skrzynia do subwoofera?

kaesce87 23 Lut 2007 01:15 1472 6
REKLAMA
  • #1 3606130
    kaesce87
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Witam!
    Nie znalazłem na forum tego czego chciałem więc zaczynam temat :) .Posiadam Głośnik Hanssen HH 1239N z którego chcę zrobić subwoofer. Z początku myślałem że to jakiś badziewny tani głośniczek , lecz okazało sie ,że wcale tak nie jest.Wpadłem raz na pomysł , aby włożyć go do skrzyni z subwoofera JBL E 250 ..i co sie okazało ? - przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.Gdyby bas zszedł troszke niżej to sub grałby prawie jak JBL :) . I teraz moje pytania dotyczące budowy suba :

    1.Jaki wzmacniacz do tego głośnika ? Może być taki jak w JBL o mocy 250 W RMS ? Na Allegro widziałem takie za ok 250 zł

    2. Jaka skrzynia (L) .Wg moich wyliczeń wyszło mi coś takiego jak na fotkach .Dobrze czy żle ?

    --> A to są parametry głośnika które dopiero zdobyłem niedawno (ciężko je dorwać) :

    średnica: 30cm
    moc max: 350W
    moc RMS: 250W
    freq: 50-5000Hz
    impedencja: 4 Ohm (w parametrach które znalazłem było 8,ale na moim głośniku jest 4)
    Fs(Hz): 25
    Qms: 6,1
    Qes: 0,42
    Qts: 0,39
    Vas(L): 89
    40 OZ

    Hanssen HH 1239N - Jaki wzmacniacz i skrzynia do subwoofera?
    Hanssen HH 1239N - Jaki wzmacniacz i skrzynia do subwoofera?
    Hanssen HH 1239N - Jaki wzmacniacz i skrzynia do subwoofera?
    Hanssen HH 1239N - Jaki wzmacniacz i skrzynia do subwoofera?

    Nie mam jeszcze dużej wprawy w obsłudze programów do obliczania skrzyń itp ,dlatego prosze o poprawienie mnie jeśli coś żle zrobiłem :) .
  • REKLAMA
  • #2 3606184
    Kyzak
    Poziom 13  
    Posty: 134
    Pomógł: 3
    trafiłeś prawdopodobnie na parametry wersji 8ohm'owej - uważaj! czasami tylko nieznacznie się różnią ale bywa i tak że są zupełnie inne
  • REKLAMA
  • #3 3606724
    takero
    Poziom 32  
    Posty: 1809
    Pomógł: 94
    Ocena: 69
    "--> A to są parametry głośnika które dopiero zdobyłem niedawno (ciężko je dorwać) :

    średnica: 30cm
    moc max: 350W
    moc RMS: 250W
    freq: 50-5000Hz
    impedencja: 4 Ohm (w parametrach które znalazłem było 8,ale na moim głośniku jest 4)
    Fs(Hz): 25
    Qms: 6,1
    Qes: 0,42
    Qts: 0,39
    Vas(L): 89
    40 OZ "
    są zupelnie nieprzydatne bo to parametry innego głośnika.
    Zrób sobie JIGa i sam go pomierz.
  • REKLAMA
  • #4 3606880
    kaesce87
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Wprowadzam małą poprawkę .W parametrach jest na 100% 4 Ohm . Parametry są jak najbardziej od tego głośnika - wiem to z kilku żródeł
  • #5 3608321
    takero
    Poziom 32  
    Posty: 1809
    Pomógł: 94
    Ocena: 69
    do tego głośnika być mogą, ciekawe jak z ich wiarygodnością...
  • REKLAMA
  • #6 3618251
    kaesce87
    Poziom 10  
    Posty: 25
    No więc teraz jaki do tego wzmacniacz ?? Czy nie było by lepiej , gdybym np głośnik umocował membramą w dół ? Czy Br może być w karzdym miejscu ?
  • #7 3623135
    kaesce87
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Widze , że coś mało chętnych jest do pomocy :( ...

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy przystosowania głośnika Hanssen HH 1239N do roli subwoofera. Użytkownik posiada głośnik o średnicy 30 cm, mocy RMS 250 W, impedancji 4 Ohm oraz parametrach takich jak Fs=25 Hz, Qts=0,39 i Vas=89 l, które potwierdza jako autentyczne. Wstępne testy z wykorzystaniem skrzyni subwoofera JBL E 250 wykazały bardzo dobre efekty basowe, choć użytkownik chciałby uzyskać niższy bas. Pojawiły się pytania o dobór wzmacniacza – czy wystarczy model o mocy 250 W RMS, podobny do tego stosowanego w JBL, dostępny na Allegro za około 250 zł. Poruszono także temat konstrukcji skrzyni subwoofera, w tym objętości i umiejscowienia bas-refleksu (Br), oraz ewentualnego montażu głośnika membraną w dół. W odpowiedziach zwrócono uwagę na różnice parametrów między wersjami 4 Ohm i 8 Ohm głośnika oraz na potrzebę samodzielnego pomiaru parametrów (np. za pomocą JIGa) dla dokładniejszej konstrukcji obudowy. Wątpliwości dotyczą wiarygodności dostępnych parametrów oraz optymalnego doboru wzmacniacza i konstrukcji skrzyni dla uzyskania pożądanego efektu basowego.
REKLAMA