logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilanie preampu Marshall JCM 800 - transformator i inne elementy?

credki 23 Lut 2007 17:02 6049 6
REKLAMA
  • #1 3608062
    credki
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 5
    Witam!!
    Postanowilem wkoncu cos zrobic i padlo na preamp JCM 800 :D. Uzywam schematu ze strony https://tremolo.elektroda.pl/tematykanf.php?v...ARSHALL/JCM%20800%20Marshal%20(B).gif#schemat I tu pytanie. Czy w tym schemacie do zasilania jest potrzebny tylko transformator czy cos jeszcze? Jak tak to jaki transformator? A jesli cos jeszcze to co?
    pozdrawiam
    Załączniki:
    • Zasilanie preampu Marshall JCM 800 - transformator i inne elementy? JCM%20800%20Marshal%20(B).gif (9.5 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 3609082
    METALOWIEC
    Poziom 18  
    Posty: 295
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Generalnie to nie jest czysty JCM 800. Do zasilania jest potrzebny transformator prostownik i filtr napięcia zasilającego. Poniżej poprawny schemat JCM 800 :
    Zasilanie preampu Marshall JCM 800 - transformator i inne elementy?
  • REKLAMA
  • #3 3610427
    credki
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 5
    A jaki to ma byc transformator? Moglbys podac schemat tego filtra prosze?
  • REKLAMA
  • #4 3610889
    METALOWIEC
    Poziom 18  
    Posty: 295
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Jeśli to ma być sam preamp to wystarczą dwa trafka 230/6V. Jeden podlączasz do sieci normalnie i bierzesz z niego żarzenie a drugi podłączasz stroną wtórną do uzwojenia wtórnego tego pierwszego trafka. Na wyjściu masz 230V... Ewentualnie możesz dorobić taki bajer że będzie możliwość podłączenia kolumny głośnikowej. Wtedy dajesz trafo z jakiegoś radia albo gramofonu bambino i robisz dodatkowo koniec mocy na EL84. Tylko pamiętaj że lampa mocy nie może pracować bez obciążenia(podłączonego głośnika) więc w przypadku gdybyś nie miał zamiaru podłączać żadnego głośnika musisz odłączyć od niej zasilanie. a schemat zasilacza jaki ja stosuje poniżej:
    Zasilanie preampu Marshall JCM 800 - transformator i inne elementy?
    Tego filtra BIAS'u nie musisz robić, bo to jest niepotrzebne w tym wypadku.
  • #5 3611088
    credki
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 5
    Narazie chialbym zrobic sam preamp. Moze potem dorobie koncowke mocy (jak sie dowiem jak :D) A jescze takie pytanko, co podlaczyc do tego "Z" w schemacie preampu? Jestem bardzo poczatkujacy wiec jeszcze nie wiem i wole sie zapytac kogos kto sie zna. Do "A" trzeba chyba podlaczyc to co jest zaznaczone w tym drugim schemacie jako "A" tak? I ostatnie pytanie. Te kondensatory w schemacie preampu sa wszystkie w uF tak?
  • REKLAMA
  • #6 3611886
    METALOWIEC
    Poziom 18  
    Posty: 295
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Nie nie. Do "Z" na schemacie preampu podłączasz zasilanie, czyli punkt "B" ze schematu zasilacza. Punkt "A" na schemacie preampu to jest jego wyjście. Tutaj należy podłączyć symulator kolumny gitarowej jeśli masz zamiar wpinać się z tym bezpośrednio w mixer. Punkt "A" na schemacie zasilacza słyży do zasilania przeciwsobnej końcówki mocy

    Dodano po 1 [minuty]:

    co do kondensatorów - tak, ale oprucz tych 470, one są w pF. Wartość taka jak ".022" oznacza że to kondensator o wartości 22n.
  • #7 3611939
    credki
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 5
    Aha... Czyli za "A" mozna tez podstaic gniazdo Jacka tak? I podlaczyc do power amp in we wzmacniaczu. Jeszcze jedno, moglbys podac swojego meila?? Nie chcie kazdego pytania pisac na forum (a pewnie jeszcze kilka podczas budowy ich bedzie :D)

Podsumowanie tematu

✨ Do zasilania preampu Marshall JCM 800 nie wystarczy sam transformator – potrzebny jest również prostownik oraz filtr napięcia zasilającego. W przypadku samego preampu zaleca się użycie dwóch transformatorów 230V/6V: jeden do żarzenia lamp, a drugi do uzyskania napięcia zasilającego. Można zastosować prosty schemat zasilacza z filtrem, który nie wymaga dodatkowego filtra BIAS. W schemacie preampu punkt "Z" to miejsce podłączenia zasilania (odpowiada punktowi "B" w schemacie zasilacza), natomiast punkt "A" to wyjście preampu, do którego można podłączyć symulator kolumny gitarowej lub gniazdo Jack do podłączenia do końcówki mocy lub miksera. Kondensatory w schemacie mają wartości w mikrofaradach (uF), z wyjątkiem kondensatorów 470 (pikofaradów) oraz oznaczeń typu ".022" oznaczających 22 nanofaradów (nF). Przy rozbudowie o końcówkę mocy na lampie EL84 należy pamiętać o konieczności podłączenia obciążenia głośnikowego, aby lampa nie pracowała bez obciążenia.
Podsumowanie wygenerowane przez AI na podstawie treści dyskusji.
REKLAMA