Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzący wirnik w odkurzaczu Bosch.

26 Lut 2007 22:59 4270 14
  • Poziom 10  
    witam i szukam porady bo nie wiem czy to już ostatnie tchy tego odkurzacza czy coś można jeszcze naprawić czy raczej już wyrzucić
  • Moderator Elektrotechnika
    Przyczyn iskrzenia wirnika jest wiele,a Ty nic nie piszesz co już sprawdziłeś.Na początek sprawdż szczotki i łożyska.Jeśli masz czym sprawdzic wirnik to zrób to jeśli nie to idż do zakładu gdzie przezwajają silniki i tam sprawdż wirnik.
    Pamiętaj o tym że należy podać dane urządzenia(typ,model)
  • Poziom 20  
    Jak wiekowy jest ten odkurzacz?
    Jeżeli przy iskrzeniu czuć swąd przypalanej izolacji, to może być uszkodzony wirnik. Jeśli "tylko" iskrzy, to mogą być - jak zauważył przedmówca - wytarte szczotki. Jak znasz się co nieco na sprzęcie AGD i wiesz , jak toto rozebrać, to wyciąg szczotki i sprawdź ich długość. Przy okazji obejrzysz sobie stan wirnika ( głównie komutatora). Zobacz, czy któraś z lamelek ( miedzianych " blaszek" do których dolegają szczotki w czasie pracy), nie jest nadpalona lub nie wystaje ponad inne, sąsiednie.
    Szczotki węglowe mają w sobie zamontowany miedziany przewód , zakończony blaszką stykową w kształcie literki U. Gdy są zużyte, od czoła szczotki zobaczysz na jej środku ten właśnie przewód. To znak, że żywot tego elementu dobiegł końca...
  • Poziom 23  
    Sprawdź amperomiwrzem jak prąd pobiera ten silnik, jeżeli zwarta będzie nawet jedna sekcja komutatora ti silnik będzie bobierał bardzo duży prąd.
    Przykłądowo jeżeli silnik ma moc 1000W to przy zwartciu sekcji może pobierać nawet 10A.
  • Poziom 14  
    Często komutator zwęgla się między lamelkami, wtedy należy oczyścić je aż nie będzie zwęglonej izolacji. Ja mam taki przyżąd zrobioiny z cienkiego brzeszczota, ale i scyzoryk wystarcz. Lameli muszą być równe, w tym celu najlepiej je przetoczyć ale możnadrobniutkim papierem je delikatnie wyrównać, wymienić szczotki jeśli potrzeba, jak dobre też delikatnie wyrównujemy. Jak zwarty wirnik to niestety trzeba przezwoić. Jednak ja zwykle kupuje nowy.
    Pozdrawiam, a łożwsko rozklekotane nawet jak ma niewielkie luzy jest do wywalwnia, a iskrzenie najbardziej powoduje to przy komutatorze. To na przeciwnym końcu jest mniej ważne.
  • Poziom 10  
    a więc tak komutator wyczyściłem szczotki ok łożyska też ok ale jak go włącze to nie iskrzy tylko wali ogniem podejrzewam że zwarcie ale jak to sprawdzić pewnie jak bym go włączył na dłużej to pójdzie z dymem dodam jeszcze że ma 6 lat a typ to bosch sphera 20 1400w
  • Poziom 20  
    masz 100 procent uszkodzony wirnik a tego juz nie dostaniesz w zadnej hurtowni chyba ,ze wstawisz dopasowujac caly silnik z kompletnym agregatem ssacym.Mozna wirnik przewinac.
  • Poziom 10  
    a kto to jeszcze zrobi i za ile
  • Poziom 22  
    Proponuję kupić nowy odkurzacz w tym wypadku - dobrze radzę....
  • Poziom 20  
    Na 99% zwarcie w uwojeniu wirnika.
    Przewijanie? Kto to teraz robi... Jeżeli nawet ktoś go przewinie, to jeżeli go po przezwojeniu nie wyważy ( lub zrobi to mało dokładnie), to zaraz padną łożyska, a w czasie odkurzania, bedziesz miał-a w domku fajny wibrator :D
    W sumie - przyjemne z pożytecznym :D
    Taniej będzie kupić nowy sprzęt. Dwa lata gwarancji i mniej roztoczy w szafie...
  • Poziom 10  
    ok kupie nowy w końcu coś koło 100pln
  • Moderator Elektrotechnika
    Jaco2002 napisał:
    Na 99% zwarcie w uwojeniu wirnika.
    Przewijanie? Kto to teraz robi... Jeżeli nawet ktoś go przewinie, to jeżeli go po przezwojeniu nie wyważy ( lub zrobi to mało dokładnie)

Odnośnie regeneracji wirnków to są one bardzo często robione(pralki,elektronarzędzia,tańszy koszt niż nowy-mówie o markowym sprzęcie a nie chińszczyżnie),każdy wirnik jest wyważony po przezwojeniu-kolega Jaco2002 chyba nie miał z tym do czynienia, dlatego taka wypowiedż.
  • Poziom 42  
    Kumpel kiedyś przyniósł mi wirnik od jakiegoś odkurzacza z podobnymi objawami, więc ja delikatnie igłą odpowiedniej grubości wyczyściłem szczeliny między wycinkami komutatora a następni przemyłem cały komutator denaturatem szczoteczką od zębów i odkurzacz chodzi do tej pory.
  • Poziom 14  
    mialem podobny problem ,nikt nie chce podjac sie przewiniecia. Jest tez kwestia wywazenia ,bez tego dosc szybko problem powraca / iskrzenie komutatora/ Proponuje alegro w kat.uszkodzone .pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Można ewentualnie jeszcze uciąć długi kawałek pumeksu, jakoś go od siebie odizolować i przy włączonym silniku lekko czyścić komutator. (pumeks koniecznie biały lub jakiś kamyczek.) Szczotki mimo dobrego wyglądu mogą być wypalone lub zawieszone w szczotkotrzymaczach.
    Pozdrawiam