logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz 200W vs 300W - który lepszy do Tonsil GDN 25/60?

Hubert_1 02 Mar 2007 21:26 1934 12
REKLAMA
  • REKLAMA
  • #2 3636734
    damiani22
    Poziom 16  
    Posty: 250
    Pomógł: 8
    Ocena: 16
    w tym drugim niemasz trafa w komplecie, daruj sobie te wzmacniacze, mala moc przy duzych znieksztalceniach (THD 10% przy 200W, a tak normalnie powinno byc 1% max, puzniej slychac juz sporo "syfu")
    polecam cos na TDA7294, w mostku przy 4ohm'ach mozna miec okolo 120W mocy skutecznej przy thd okolo 1% a sama koncowka bez radiatora to koszt 50zl, czyli za 150-200zl mozesz juz miec dobry wzmacniacz z pozadnym trafem
  • Pomocny post
    #4 3636825
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Tak, nie ma to jak dziadostwo TDA, na pewno jest lepsze od wzmaka na tranzystorach.
    damiani22 nie wiem czy zauważyłeś, ale WXP300ZR ma 250W przy thd=0,01%. Osiągnij taką moc za pomocą tylko kości TDA 7294.

    Co do matronix'a to jeśli ktoś nie potrafi poskładać wzmak, a chce mieć już większość na płytce to jest to chyba najlepszy wybór.
    Trochę informacji znajdziesz tutaj: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=4709

    Proponowałbym, żeby osoby, który nie słyszały o wzmakach matronix'a się nie wypowiadały, ponieważ wprowadzają innych w błąd.
  • REKLAMA
  • #5 3636977
    sob
    Poziom 14  
    Posty: 82
    Pomógł: 3
    Ocena: 1
    Witam Panowie porównywanie wzmacniacza na układzie scalonym z konstrukcją na tranzystorze jest całkowicie nie na miejscu. Fakt jest taki, że łatwiej złożyć cos na scalakach i tyle.
    Pozdrawiam
  • #6 3637016
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 3637053
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #9 3639267
    Hubert_1
    Poziom 24  
    Posty: 885
    Pomógł: 7
    Ocena: 32
    ta moc 150 wat to jest dla 4 ohm, a jaka jest dla 8 ? 50% tej mocy?
  • #10 3639617
    damiani22
    Poziom 16  
    Posty: 250
    Pomógł: 8
    Ocena: 16
    o ile dobrze pamietam to jest to 120W, ale to ze taka moc podaje proucent to nieznaczy ze wycisniesz z tego mostka tyle
  • #11 3640268
    Hubert_1
    Poziom 24  
    Posty: 885
    Pomógł: 7
    Ocena: 32
    wziął bym ten wzmacniacz:
    http://www.matronix.pl/?cmd=WXP200P
    czy ona ma wszystko co potrzebne? tzn czy odrazu mogę go podłączyć bez dokupywania czegoś. Nie pisze nic o transformatorze więc może go nie być.
  • Pomocny post
    #12 3640760
    wiezlak
    Poziom 35  
    Posty: 2206
    Pomógł: 278
    Ocena: 37
    Wersja WXP200P nie zawiera w komplecie transformatora. Wersje z transformatorem i zewnętrznym panelem Matronix oznacza jako TP (trafo, panel). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od mostka TDA7294 (ok. 120W 8ohm lecz przy sporych zniekształceniach i kiepskiej kontroli) będzie wzmacniacz tranzystorowy nawet o mocy 100W.

    Co do wzmacniaczy tranzystorowych Matronix - przed podjęciem decyzji o zakupie powinieneś zapytać producenta, czy moc nominalna wybranej wersji wzmacniacza TP jest osiągana przy 4 czy przy 8ohm (zależy od tego, jakie napięcie podaje załączony transformator). Istotne o tyle, że przy konstrukcji dedykowanej dla 4ohm stracisz na 8ohm ok. 50% mocy. Możesz oczywiście kupić wersję bez transformatora i dobrać go sobie wedle potrzeby, lecz wyjdzie to trochę drożej.
  • #13 3643631
    Hubert_1
    Poziom 24  
    Posty: 885
    Pomógł: 7
    Ocena: 32
    dzięki za pomoc. Zamykam.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Porównanie wzmacniaczy 200W i 300W do głośnika Tonsil GDN 25/60 wskazuje, że sama moc nie jest jedynym kryterium wyboru. Wzmacniacz 300W (WXP300ZR) oferuje moc 250W przy THD 0,01%, co jest lepszym parametrem niż wzmacniacze oparte na układzie TDA7294, które przy 120W mają THD około 1-10%, co skutkuje większymi zniekształceniami i gorszą jakością dźwięku. Wzmacniacze tranzystorowe, mimo niższej mocy nominalnej, zapewniają lepszą kontrolę nad głośnikiem dzięki wyższemu współczynnikowi tłumienia (damping factor). Wersje wzmacniaczy Matronix oznaczone jako TP zawierają transformator i panel, co jest istotne przy doborze do impedancji głośnika (4Ω lub 8Ω), gdyż moc nominalna zależy od impedancji i napięcia transformatora. Wersje bez transformatora (np. WXP200P) wymagają dokupienia zasilania, co może podnieść koszt. Zaleca się wybór wzmacniacza tranzystorowego o dobrej jakości i odpowiednim transformatorze, a nie tylko kierowanie się mocą podaną w aukcji.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA