Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unimor M 651ts. Linie powrotów, czerwone tło. Kineskop - zwarte katody.

kriszo 05 Mar 2007 09:14 986 7
  • #1 05 Mar 2007 09:14
    kriszo
    Poziom 12  

witam.
    Mam problem z TV unimor M 651ts i prosze o podpowiedzi w tej sprawie.
    Krótka historia "choroby" (reakcji łańcuchowej):
    Zaczęło się od wyschniętych elektrolitów. Później chodził ok. Teraz padł klucz i zasilacz zaczął próbkować. Okazało sie że trafopowielacz ma dodatkowo przebicie na rdzeń ( sadził takie iskry - normalnie fajerwerki) po wymianie TV odpalił tyle że są widoczne linie powrotów i to takie niecałkiem normalne, bo u góry ekramu jest ich więcej - u doło mniej i są lekko po skosie. Tło jest czerwonawe i obraz jest nie na całości ekranu ( zmniejszył się troszke - samo tło jest prostokątne, ale linie powrotów widoczne są jako zniekształcone poduszkowo).
    Pomiary napięć opisanych na płycie są ok.
    Podejrzewam kineskop ( zwarte katody) lub cewki odchylania. Jak odepne przewód od cewek to TV sie pieknie załącza bez skwierczenia i pojawia się centralnie na środku kropka. Jak podłącze odchylanie to słychać skwierczenie i obraz j.w.
    W każdym razie uparłem się na tego TV bo kupiłem juz trafopowielacz, klucz. Szkoda żeby poszła kasa na marne.
    Za wszelkie podpowiedzi z góry wielkie podziękowania.

[_P_]

0 7
  • #2 05 Mar 2007 09:34
    LeDy
    Poziom 43  

Opis sprawdzania kineskopu masz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic559935.html - punkt C.Wygląda na uszkodzenie w torze R.Przy przebijaniu WN z trafa mogło uszkodzić się wiele elementów. Sprawdź "kostki"-kondensatory związane z trafopowielaczem.Mam nadzieję,że naprawę zacząłeś od wymiany 2 kondensatorów 1-47uF w przetwornicy , C w B+ i w zasilaniu wzm. wizji w 200V.

0
  • #3 05 Mar 2007 17:34
    kriszo
    Poziom 12  

dalsze postepy: okazuje się że tranzystory wysokonapięciowe BF689 od RGB miały przebicie baza-emiter. Podmieniłem wszystkie na BF 871 (takie miałem), oraz kondensator na PK 4,7uF/350V bo pojemność miał rzędu pF.
    Podłączyłem i obraz już jest ale nadal zmniejszony z lekkim zniekształceniem poduszkowym.
    Zauważyłem że rezystor R438 na PK jest zwęglony ale ma 22k (nie wiem czy taką wartość ma właśnie mieć?)
    Podregulowałem potencjometrami AMP. V i AMP.H. w pionie jest teraz ok ale poziom jak chce rozszerzyć to robi się jeszcze większa poduszka ( widać to tak jakby obraz przez środek nie mógł się rozszerzyć).
    Czy to jest wina cewki odchylania?

0
  • #4 05 Mar 2007 18:49
    ALUŚ
    Poziom 36  

Witam .

Podmień elementy w obwodzie cewek odchylających H .
    W pierwszej kolejności C 618 , 609 .

0
  • #5 05 Mar 2007 21:29
    kriszo
    Poziom 12  

C609 - u27J400V MKP C618-MIFLEX 470nK400V w tym momencie nie mam takich elementów na zamiane, ale wylutowalem je i zmierzyłem pojemności są właściwe. Czy mogą te kondensatory inaczej się zachowywać pod napięciem? Jest sens je podmieniać jak statycznie są ok??

0
  • #6 05 Mar 2007 21:44
    ALUŚ
    Poziom 36  

Mogą się inaczej zachowywać pod napięciem .

Możesz tymczasowo wstawić o zbliżonej pojemności .

A w międzyczasie sprawdź resztę elementów .

Podmień jeszcze kondensatory i diody w kolektorze T602 .

0
  • #7 05 Mar 2007 22:30
    kriszo
    Poziom 12  

O już lepiej dioda D605-BA159 miała przebicie, szukam dalej bo jeszcze troszke trzeba rozciągnąć w poziomie. Widze, że sporo elementów przebiło od tej "zabójczej" iskry! z trafopowielacza......
    No nic juz nie znalazłem, brakuje gdzieś po dwa cm z obu stron żeby było ok.

0
  • #8 06 Mar 2007 09:24
    LeDy
    Poziom 43  

kriszo napisał:
    C609 - u27J400V MKP C618-MIFLEX 470nK400V w tym momencie nie mam takich elementów na zamiane, ale wylutowalem je i zmierzyłem pojemności są właściwe. Czy mogą te kondensatory inaczej się zachowywać pod napięciem? Jest sens je podmieniać jak statycznie są ok??
    Nawet po wylutowaniu już mogą zachowywać się poprawnie na mierniku a potem ponownie przerywają . Wymiana , podstawienie nowych, dopiero daje pewność, choć nie zawsze bo nowy też może być uszkodzony.

0