Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-TA308, początkujacy user - jaki kabel RS-232

06 Mar 2007 12:35 7759 29
  • Poziom 11  
    Witam

Właśnie stałem się posiadaczem centralki Panasonic KX-TA308.

Przeglądnąłem forum, ale chyba jestem zbyt wielkim laikiem, żeby samodzielnie wyłapać interesujące mnie informacje.

Pytania:

1 - Centarlkę podłączam do portu COM w kompie - 9pin.
    Mam kabelek 1 do 1 czyli pin do pina, ale program (install_kxta.exe) nie może się połączyć.
    Czyżby trzeba zrobić jakiś przeplot?
    Znalazłem na forum schemat podłączenia ale dotyczy on połączenia portu 9pin vs 25 pin ....
    (Nie wspomnę o czytelności schematu dla laika ......)
    Jaki kabelek mam zastosować?

2 - Nie mam telefonu systemowego.
    Centralka będzie podłączona do komputera (COM 9-PIN).
    Jaki program zastosować do programowania centralki w mojej sytuacji?
    Najlepiej darmowy, ponieważ nie bardzo mnnie stać na zakup.
    Sprzęt dostałem w rozliczeniu od klienta, który nie płacił mi przez ponad rok, a teraz wypchał się centralką panasonica, twierdząc, że to bardzo fajny sprzet.
    Że fajny to już widzę, tylko chciałbym z niego skorzystać, w miarę możliwości nie dopłacając do interesu.

3 - Z tego co mi wynikło z przeglądania forum, to widzę, że nie ma polskiej instrukcji do tego sprzętu.
    Nawet gdyby była, to nie siedzę w temacie telefonicznym i rozpracowanie takiej instrukcji to dla mnie czarna magia.
    Może więc znajdzie się jakaś dobra dusza (mieszkam w Zabrzu) która za niewielką opłatą podjechała by do mnie i skonfigurowała ?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 23  
    1/nigdy nie korzystam przy programowaniu KX-TA z komputera. Dlaczego?? nie ma programu rozprowadzanego przez Panasonica, a ten o którym piszesz nie działa dobrze (wg mnie), a ja robię to profesjonalnie
    2/są polskie instrukcje, obsługi, montazowa i programowania. tylko czy masz aparat systemowy, by ją programować?? (KX-T7030, 7130, 7730 lub 7735??

Dodano po 1 [minuty]:

Nie zauwazyłem, ze napisałeś, iż nie masz systemowego. Niestety powinieneś mieć, spróbuj, może ci gość dorzuci.
  • Poziom 11  
    Właśnie w tym problem, że nie mam aparatu systemowego.
    Póki co szukam po znajomych, może pożyczę na czas programowania, ale bez polskiej instrukcji będzie mi ciężko

postrofka
  • Poziom 11  
    > Grzechu L.
    > 1/nigdy nie korzystam przy programowaniu KX-TA z komputera.
    > Dlaczego?? nie ma programu rozprowadzanego przez Panasonica,
    > a ten o którym piszesz nie działa dobrze (wg mnie), a ja robię to
    > profesjonalnie
    > 2/są polskie instrukcje, obsługi, montazowa i programowania.
    > tylko czy masz aparat systemowy, by ją programować??
    > (KX-T7030, 7130, 7730 lub 7735??

Witam

Niestety z telefonem systemowym będzie problem.
    Gość od którego dostałem centralkę, miał systemowy, ale mu się zepsuł i go wyrzucił.
    Znajomi nie mają.

Co do oprogramowania.
    Ja też lubię robić profesjonalnie, ale póki co skorzystanie ze wspomnianego (lub innego) programiku, to jedyna możliwość.
    Poza tym nie potrzebuję wiele.
    Max cztery linie wewnętrzne, z czego na jednej ma wisieć fax Panasonica KX-FP363.
    Czy nie da się tego zrobić za pomocą peceta?

Co do instrukcji.
    Przydała by się, choćby po to, abym dokładniej przyjrzał się możliwościom .... może wtedy przekonam się do zakupu telefonu systemowego.

Co do kabelka.
    Czy wyżej wymieniony przeze mnie kabelek (RS-232 9pin 1 do 1 - zwykły przedłużacz) nadaje się do tego?
    Nawet jesli nie będę programoał przez peceta, to mam zamiar zczytywać choćby bilingi z centralki.
    Kabelek mam z rozbieralnymi wtyczkami, więc mogę sobie przelutować w razie konieczności, tylko proszę o jakiś czytelniejszy schemacik, ponieważ jestem laikiem i to co znalazłem na forum, jest dla mnie mało czytelne.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    kabel do programowania
    system - komputer
    PIN 2-3
    3-2
    4-6
    5-5
    6-4
    7-8
    8-7
    z instrukcji Installation Manual KX-TA 308
    KX-TA 616
    piotrek
  • Poziom 33  
    program dziala z konkretna wersja epromu Y581 i wyzsze a ty nawet niewiesz jaka masz... ! bo niemasz systemowego na ktorym to mozesz sprawdzic ..... kwadratura kola......
  • Poziom 23  
    I jeszcze jedno, billingu z centrali nie zczytasz. Musisz mieć podłączony bufor, albo drukarkę, która drukowałaby na bieżąco.

Dodano po 51 [sekundy]:

Wersję epromu odczytasz bezpośrednio ze scalaka.
  • Poziom 11  
    Czyli nie ma możliwości zrzucania bilingów do peceta?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Są, ale na bieżąco. Centrala podaje rekordy na wyjscie RS na bieżąco.
    Mozna podłączyć drukarkę, komputer, który będzie ciągle pracował, bądź bufor.
    Najtańszy znany mi bufor, to koszt około 600 zł wraz z oprogramowaniem.
  • Poziom 11  
    i właśnie o to mi chodzi.
    Mam peceta który pracuje jako serwerek ftp, więc nie będzie problemu ze zczytywaniem na bierząco.

Co do wersji epromu, to o ile to taka duża kostka przypominająca kość biosu na pecetowej płycie głównej, to mam na niej napisane:
    Y591D
    IC101
    020201

Domyślam się więc, że programik do programowania nie zadziała :-(
    Będę więc musiał się bardziej postarać i jednak pożyczyć od kogoś aparat systemowy.
    Tylko czy znajdę jakiś programik do odbierania bilingów z RS?

postrofka

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanko.

Aparat systemowy.
    W manualu mam podane:
    KX-TA30820
    KX-TA30830
    KX-TA30850
    KX-T7885
    KX-TD7895

a może da się to zrobić jakimś innym modelem?
    Pytam bo znajomy ma np KX -T3250. Znajdę gdzieś pełny wykaz aparatów którymmi można programować tą centralkę?

postrofka
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    ABAX napisał:

a może da się to zrobić jakimś innym modelem?
    Pytam bo znajomy ma np KX -T3250. Znajdę gdzieś pełny wykaz aparatów którymmi można programować tą centralkę?

postrofka

3250 to nie jest telefon systemowy.
    Koledzy Ci dobrze radza ,żebys postepował zgodnie z instrukcją,
    bo zepsujesz i bedzie płacz...
  • Poziom 23  
    Co ty masz za instrukcję??
    KX-T7030, 7130, 7730 i 7735.
    Na inne nie wydawaj pieniędzy.
  • Poziom 11  
    Witam

Skądś ściągnąłem jakiegoś pdf'a, ale jak byk stoi w nim, że to manual do KX-TA308.
    Wymienione są tylko te telefony które podałem.
    Jeżeli jest jakaś nowsza(lepsza) instrokcja, poproszę o linka.
    Najlepiej jakby była PL, ponieważ nie znam za bardzo tematu central telefonicznych i mało co rozumiem ztego co piszą w EN.

Kabelek zrobiłem.
    Wspomniany programik (install_kxta.exe) niestety nie może się połączyć (pisze coś o braku odpowiedzi z PBX).

Testowy wintariff, ściąga bilingi, więc kabelek jest raczej OK, poza tym sprawdziłem sam kabelek miernikiem.

Pytanko.
    Jaki programik do ściągania bilingów na bierząco?
    Oczywiście najlepiej darmowy ;-)

postrofka
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Bilingi schodzą w standardowym ASCII więc możesz je zrzucać do pliku nawet Hyperterminalem.
    Co do aparatów systemowych które podałeś, to takie nie istnieją.
    Były modele KX-T30830 itp ale do centrali KX-T308 nie do KX-TA, jakieś 10 lat wcześniejszy model.
    KX-TA współpracuje z aparatami które podał Grzechu L. i tylko z tymi.
  • Poziom 11  
    Dzięki za info.
    Co do Hyperterminala to chyba będę musiał się wczytać trochę i pogoglować, bo działanie na czuja nie przyniosło efektów.

Pytanko.
    Centralka podaje dane na bierząco czy ma jakiś bufor w którym to trzyma i trzeba sobie odebrac?

postrofka
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeśli widzi urządzenie na porcie to podaje na bieżąco, jeśli nie to ma bufor ale mały (nie pamiętam ale chyba 100 połączeń) zrzuci dane jak tylko zobaczy urządzenie na porcie.
  • Poziom 11  
    Witam

Okazało się, że jeden z moich klientów ma aparat KX-T7030 na zbyciu.
    Jutro ma przyjść, więc w weekend będę się męczył.
    Póki co dziękuję za porady.

postrofka
  • Poziom 11  
    Witam

Telefonik już mam - KX-T7030X.
    No i tu zaczęły się schody ponieważ mój angielski nie jest najlepszy a i nie za bardzo siedzę w tematyce telefonicznej.

Doszedłem już do paru rzeczy, ale nie za bardzo wiem jak kombinować z liniami wewnętrznymi.
    Na domyślnych ustawieniach gdy ktoś dzwoni z zewnątrz, dzwonią wszytskie podłączone telefony.
    Chciałbym ustawić tak, aby dzwoniącemu zgłaszała się centralka z komunikatem o wyborze numeru wewnętrznego (o ile KX-TA308 ma taką możliwość).
    Do centralki są podłączone dwa telefony i faks.
    Każdy z nich ma być odzielnie wybierany.

W którym programie tego szukać?

i czy da się ustawić KX-TA308 tak, aby można bylo z wewnątrz wybierać numery tonowo?

postrofka
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Program 401, ustawiasz wybieranie tonowe na miejskich.

Co do komunikatu, to zalezy czy masz zaistalowaną kartę OGM, by móc nagrac komunikat. W wersji podstawowej jest bez tej karty.
  • Poziom 11  
    Witam

Dzięi za podpowiedzi.
    Centralka jest w wersji rozszerzonej. Karta OGM jest.

W końcu zaczęła działać wyszukiwarka na elektrodzie i większość podpowiedzi znalazłem na forum.
    W zasadzie rozgryzłem wszystko czego potrzebuję oprócz wybierania tonowego na liniach wewnętrznych.
    Jeżeli aparat jest ustawiony w trybie T to nie idzie wyjść na zewnątrz. Muszę ustawić w tryb P.
    Czy da się ustawiś system tak, aby można było z wewnątrz wybierać tonowo?

postrofka
  • Poziom 11  
    Kolejny krok naprzód, a właściwie to kilka sporych.
    Wybieranie tonowe z telefonu wewnętrznego już działa.
    W sumie to nie wiem jak to zrobiłem, ale działa.

Instrukcję przewertowałem wzdłuż i wszerz i rozgryzłem już większość funkcji - trochę metodą prób i błędów, ale idę do przodu.

Wszystko w zasadzie skonfigurowałem tak jak chcę, ale nie umiem znaleźć jednego - identyfikacja numeru dzwoniącego.

Gdy ktoś dzwoni z lini zewnętrznej to na systemowym pokazuje mi tylko CO1 i tyle - na niesystemowym nie pokazuje nic.

W przypadku wybierania na liniach wewnętrznych - systemowy pokazuje tylko nr wewnętrzny z ktorego dzwonię - zwykły aparat nie wyświetla nic.

Chciałbym (o ile to możliwe), żeby wyświetlało mi, zarówno na telefonie systemowym jak i na zwykłym, nr telefonu osoby dzwoniącej lub nazwę z książki telefonicznej centralki (ustawiłem kilka numerów w 001 i nazwałem je w 011).

Będę wdzięczny za wskazówki.

pstrofka
  • Poziom 21  
    Dwa warunki:
    włączona identyfikacja Caller ID w trybie FSK (ewentualnie DTMF)
    zainstalowana karta Caller ID (jedna na trzy liniie)

Dla systemowych będzie działać, dla analogowych zapomnij.

Dodano po 46 [sekundy]:

Identyfikację FSK musi oczywiście podać operator.
  • Poziom 11  
    Witam

Centralka jest w wersji rozszerzonej (6 lini zewn, 16 wewn + karta OGM/FAX) ale niestety nie ma karty Caller ID :-(.

Czyli rozumiem, że póki nie zaopatrze sie w taką kartę to z identyfikacji nici?

Póki co, to na lini zewnętrznej, równolegle do centralki podłączylem telefon z rozpoznawaniem i widzę kto do mnie dzwoni - przynajmniej w firmie.

Pytanko kolejne.
    Przewertowałem całą instrukcję, ale nie bardzo wiem którego programu użyć.
    Połączenie z lini zewn. - gość wybiera wewnętrzny .....
    dzwoni, dzwoni i po jakimś czasie się rozłącza.
    Tymczasem telefon dalej dzwoni jeszcze przez jakiś czas, mimo iż dzwoniący juz się rozłączył.
    Ma być tak, że dzwonek na wewnetrznym przestaje dzwonić w momencie gdy dzwoniacy z zewnatrz się rozłącza.

Druga sprawa, to ustawienie czasu po jakim rozłącza dzwoniacego oraz operacja jaką ma wykonać centrala (rozączyć lub przekierować na nagrane powitanie).
    Wystarczą mi numerki programów - dalej sobie poradzę.

Kolejne pytanko ;-) (może trochę za dużo?)
    Tryb dzień/noc ustawiłem na auto.
    Jak zmienić ręcznie aktualny tryb?

Będę wdzięczny za pomoc.
    postrofka
  • Poziom 9  
    Chciałbym odświeżyć temat. Jak zmienić w centrali, żeby automatycznie telefony wewnętrzne mogły mieć już wybieranie tonowe. Póki co mogę jedynie dzwonić z telefonu systemowego poprzedzając numer *# . Natomiast z telefonów wewnętrznych po takiej kombinacji słyszę sygnał zajętości. No i w sumie jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak rozwiązany został już poruszony problem tego, że gdy ktoś dzwoni dzwonią wszystkie telefony wewnętrzne?
  • Poziom 38  
    @Bartek3000 warto czytać dokładnie np. to co napisał kolega @Grzechu L. lat temu i nie musiał byś zadawać swojego pierwszego pytania.
    W instrukcji do programowania centrali znajdziesz wszystko, wystarczy poszukać :-)
  • Poziom 33  
    A myślisz , że panasonic nie zamieścił tak ważnej funkcji w instrukcji programowania centrali ? .... pomyśl i nie ściemniaj nam tu .

• Poziom 12  
    Napisz dokładnie jaki masz model centrali, jaką konfigurację i telefon systemowy.

• Poziom 12  
    sposób wybierania zmienia się kodem 401 (244 str. instrukcji instalacji)