Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu przeróbka

08 Mar 2007 21:45 3159 5
 • Poziom 11  
  Witam, proszę o podpowiedź jak prawidłowo przerobić instalacje elektryczna w domu. Układ sieci TT 4 przewody, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A topiki, policzniku 20A. Chciałbym dołączyć do tego różnicówkę 3-fazową. Licznik jest w środku i z niego wykonane są obwody 2 żyłowe, nie ma gniazdek z bolcami. Oprócz tego do piwnicy schodzi 4 przewody po liczniku i w metalowej puszce jest kostka z 3 fazowymi i 4 PEN. Jest też zwora z PEN do obudowy tej puszki i z tej obudowy drutem do bednarki wpuszczonej w ziemie.
 • Poziom 12  
  kochaś napisał:
  Układ sieci TT 4 przewody
  Chyba masz TN-S. Musisz wszystkie przewody wymienić jak chcesz różnicówkę wstawić. Tzn na 3 i 5 żyłowe zależnie od odbiorników
 • Poziom 26  
  Wcale przewodów nie musisz wymieniać ,chyba że jest za mały przekrój , wystarczy tylko dołożyc 1 żyłę tzn. tu gdzie masz instalacją 2 żyłową musisz doprowadzić 3 przewód "PE", tu gdzie 4 żyłowa 5 przewód "PE" i w tedy możesz zainstalować różnicówkę i wszystkobędzie oki.Pozdro.
 • Poziom 22  
  Cytat:
  Chyba masz TN-S. Musisz wszystkie przewody wymienić jak chcesz różnicówkę wstawić.

  Jakie TN-S kolega przecież wyraźnie napisał Układ sieci TT 4 przewody, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A topiki, policzniku 20A. Chciałbym dołączyć do tego różnicówkę 3-fazową.
  Jeśli chcesz zamontować RDC ( różnicówkę ) musisz poprowadzić instalacje 3 i 5 żyłową do gniazd i odbiorników. Można iść na skróty tak jak proponuje kolega zbyszek_ tylko sądzę że jest to stara instalacja i mogą być upłynności na izolacji, co by powodowało zadziałanie RDC. Ponadto takie rozwiązanie tnie koszty ale pachnie amatorką , natomiast to jest ważne punkt rozdziału PEN na PE i N musi być uziemiony.
  Napisałeś
  Cytat:
  Jest też zwora z PEN do obudowy tej puszki i z tej obudowy drutem do bednarki wpuszczonej w ziemie.

  Ta bednarka może rozwiąże problem uziomu ale najpierw trzeba wykonać pomiary uziemienia.
  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam, dzięki za podpowiedzi.
  Mam jeszcze jedno pytanko czy w piwnicy tam gdzie jest ta bednarka w ziemi mógłbym zrobić podział na N i PE i wtedy założyć różnicówkę 3-fazową tylko na piwnicę, oczywiście po dołożeniu przewódu PE. Miałbym na dzień dzisiejszy w całej piwnicy wszystko po różnicówce tzn. siłę, odwody gniazd 230V i oświetlenie, a w późniejszym etapie przeniósłbym się na górę do reszty domu i tam założyłbym drugą różnicówkę jednofazową.
  Czy to jest dobre rozwiązanie i czy tak będzie wszystko pracować poprawnie.
 • Użytkownik usunął konto