Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w doborze kabli

10 Mar 2007 14:48 2629 7
  • Poziom 2  
    Witam!

Nie jestem elektrykiem ale piszę pracę magisterską częściowo związaną z tą problematyką. Czy mógłbym prosić o link bądź skany dotyczące doboru przewodów zasilających oraz zabezpieczeń torów zasilających. Podobno odwołuje się do tego norma PN-IEC 60364-5-523 lecz takiej nie posiadam:(
    Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dużo porad i norm oraz objaśnień jest na stronie http://www.sep.com.pl i dalej należy przejść do forum , ale chcąc korzystać z forum to należy się zarajestrować, polecam.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Mam jeszcze małe pytanko-czy ktoś z forum posiada link do : zabezpieczeń przewodów (np. bezpiecznikami topikowymi)- chodziłoby mi o tabele związane z zabezpieczeniami.
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    To zależy, gdzie te bezpieczniki są... te, które są między licznikiem prądu a instalacją, zabezpieczają przewody.
    Dobór przewodów i bezpieczników jest dość skomplikowany, ponieważ przekrój przewodu przelicza się na obciążalność
    długotrwałą, i dopiero do tej obciążalności, oraz miejsca i sposobu ułożenia przewodów dobiera się bezpieczniki...
    no i jak z obliczenia wyjdzie za mały bezpiecznik, to bierze się większy przekrój przewodu i liczy jeszcze raz.
  • Poziom 18  
    Bezpiecznikami zabezpiecza sie wszystko, co znajduje sie za nimi patrzac od strony zasilania. A wiec przewody tez! I to niezaleznie, czy sa to przewody miedzy zabezpieczeniem glownym i skrzynka bezpiecznikowa, czy miedzy bezpiecznikiem a np gniazdkiem. Po prostu wartosc zabezpieczenia ma byc mniejsza niz lub rowna obciazalnosci dlugotrwalej przewodow. Jesli przekroj przewodu zmienia sie z wiekszego na mniejszy to taki punkt rowniez powinien byc zabezpieczony. W Polsce tego ostatniego wymogu moze jeszcze nie byc, ale wprowadzenie go to tylko kwestia czasu. Co do urzadzen, to z reguly maja wlasne bezpieczniki wiec de facto mozna nawet stwierdzic, ze bezpieczniki instalacyjne, lub wylaczniki instalacyjne, zabezpieczaja wlasnie przede wszystkim przewody! Pozdrawiam.