Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie uprawnienia na instalacje elektryczne?

Zibi112 11 Mar 2007 10:34 13081 6
 • #1 11 Mar 2007 10:34
  Zibi112
  Poziom 11  

  Co musze mieć, aby móc zakładać instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych, aby energetyka mogła odebrać taką instalacje? Tzn. napewno wiedze, uprawnienia (świadectwo kwalifikacyjne) oraz założoną działalność gospodarczą. Czy to wystarczy???

  -2 6
 • #2 11 Mar 2007 11:22
  adamjur1
  Poziom 39  

  Muszisz mieć sam ( lub kogoś kto ma ) uprawnienia budowlane do prowadzenia i kierowania robotami elektrycznymi. Samo E czy E i D nie zawsze wystarczy.....
  Samo wykonywanie instalacji nie wymaga tych uprawnień ( robisz zgodznie z projektem ( szkicem) zgodnie z zasadami ( trochę wiedzy ) ale nadzoruje i uruchamia ( nadzoruje uruchomienie) osoba z upr. elektr. budowlanymi. NA koniec ktoś z Ei D z rozszerzeniem o pomiary wykonuje pomiary instalacji ( najlepiej dwuetapowe - najpierw pomiary rezystancji izolacji ułożonych i zatynkowanych przewodów) potem pomiary bezpieczeństwa przeciwporazeniowego ( pętla zwarcia, prawidłowość działania wyłączników różnicowoprądowych) I powstaje protokół pomiarów gdzie jest napisane że instalacja nadaje siedo dopuszczenia do eksploatacji. I ten kto siępod nim podpisuje odpowiada za jej bezpieczne działanie....
  Pozdr.J.

  0
 • #4 12 Mar 2007 18:24
  Zibi112
  Poziom 11  

  Co to jest E, D, osoba z UB, RE, i jak coś takiego zdobyć? Jakie kursy trzeba zrobić, jakie egzaminy zdać i jaką działalność gospodarczą otworzyć???

  0
 • #5 12 Mar 2007 22:48
  adamjur1
  Poziom 39  

  E- Świadectwo kwalikacyjne SEP w zakresie eksploatacji ( SEP Stowarzyszenie Elektryków Polskich)
  D- j/w tylko w zakresie dozoru
  UB uprawnienia budowlane wydawane chyba przez wydzial Urzędu Wojewódzkiego

  To jeszcze możesz zdobyć

  Ale zdobywać RE to chyba nie będziesz bo to Rejon Energetyczny ( umownie nazwana lokalna jednostka energetyki :D :D :D ) chyba że szturmem....
  Do otwarcia działaności nie musisz wykazywać się kwalifikacjami ( tak jest w naszym chorym ustroju)
  Działalność otwiera w jak najszerszym zakresie PPUH ( przedsiębiorstwo produkcyjno usługowo handlowe import eksport i głaskanie po plecach) bo wszystko co napiszesz na starcie potem możesz robić a kazda zmiana wpisu do rejestru działalności gospodarczej kosztuje.

  Wejdź na stronę UMG w rejonie w którym mieszkasz i tam dowiesz sięj ak zarejestrować działaność

  Wpis do ewidencji
  NIP
  Regon
  Pieczątki
  Konto BAnkowe
  ZUS.

  NA razie to droga przez mękę ale mają coś uprościć w tych procedurach
  Pozdr. J.

  ps
  od 25 lat poruszam się w tym bagnie....

  1
 • #6 13 Mar 2007 09:07
  wiewiórka
  Poziom 15  

  Po co młodemu człowiekowi który zamierza zajmować się budową instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych piszecie że musi mieć uprawnienia budowlane?
  1. Nie musi bo mając uprawnienia E w zakresie montażu może budować nowe instalacje, a mając D może sprawować dozór nad pracownikami montującymi instalacje
  2. Rozpowszechnianie informacji o wymaganych uprawnieniach budowlanych zniechęca nowych przedsiębiorców a nabija kasę garstce takim którzy je mają a ich wkład w robotę jest żaden.
  Poza tym nasi wspaniali politycy ograniczyli możliwość nabywania uprawnień budowlanych od mgr inż w specjalności elektrotechnika.

  Zibi 112 możesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie montażu instalacji.
  Spokojnie i bez obaw.
  A do pomiarów i przekazania jej nawiąż współpracę z pomiarowcem z D, a wrazie problemów z przyłączeniem z osobą z UB. Za zatrudnienie ich i tak zapłaci inwestor.

  Jeszcze jedno - pracownik zatrudniony do pomocy przez elektromontera nie musi być elektrykiem i nie musi mieć uprawnień.

  0
 • #7 13 Mar 2007 13:08
  adamjur1
  Poziom 39  

  Dokładnie tak jak radzi WIEWÓRKA robi większość wykonawców.
  Ale....
  Warunek że osoba współpracująca bierze poważnie prawo i sprawdza jakość i bezpieczeństwo wykonanych prac a nie tylko przystawia pieczątkę i kasuje dolę.....
  Pozdr.J.

  0