Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie uprawnienia na montaż instalacji elektrycznych

12 Gru 2007 23:59 16859 22
 • Poziom 18  
  Witam,

  Mam proste pytanie jakie uprawnienia muszę posiadać
  by spokojnie zakładać domowe instalacje elektryczne, jako samodzielny
  elektryk łącznie z protokołami zdawczo-odbiorczymi,
  praktycznie jako wykonawca

  Dodam jestem elektronikiem (SEP eksploatacja posiadam do 1kV)
  i ponad roczne dziłanie bez papierów jako elektryk

  Bardzo proszę o fachowe wypowiedzi.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 19  
  jako samodzielny elektryk potrzebujesz uprawnienia E i D
 • Poziom 22  
  Żeby zgłaszać do ZE potrzeba UB.Przynajmniej u mnie tak jest.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 18  
  Super dorobie SEP D i OK.

  Ale jak zdobyć UB (rozumiem. uprawnienia budowlane)
  Jeżeli ktoś wie to proszę o wyłożenie tak prosto jak dotej pory.

  Mam wykształcenie
  technik elektronik next inżynier (elektronika i telekomunikacja)

  Gdzie zdobyć UB???????
 • Poziom 12  
  Witam
  ekaand napisał:
  Żeby zgłaszać do ZE potrzeba UB.Przynajmniej u mnie tak jest.

  to nadużycie. Jestem wykonawcą i nie mam UB i nikt nie wymaga od wykonawcy instalacji UB tylko od kierownika budowy.
 • Poziom 22  
  Od wykonawcy pewnie że nie.Ale od zgłaszającego tak,a to mogą być dwie różne osoby.
 • Poziom 13  
  to nadużycie. Jestem wykonawcą i nie mam UB i nikt nie wymaga od wykonawcy instalacji UB tylko od kierownika budowy.

  Coś nie tak .Jeżeli robisz instalację w domku jednorodzinnym to właściciel
  prawie zawsze liczy na to że wykonasz i pomożesz w ZE zalicznikować ,wypisać protokół i potem przed moldunkiem wykonasz pomiary -bo inaczej być nie może.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Witam
  prawo budowlane ma zastosowanie do obiektów budowlanych typu domek i kierownik budowy musi mieć UB. Zazwyczaj inwestor bierze kierownika budowy ze starostwa, który pracuje jednocześnie w nadzorze budowlanym. W końcu domek odbiera urząd a nie ZE.
  ZE wykonuje przyłącze do złącza (lub w drodze przetargu ktoś z ramienia ZE) i plombuje licznik. Złącze jest granicą eksploatacji czyli własność ZE. Do ZE po zakończeniu budowy zgłasza się inwestor z wypełnionym oświadczeniem o stanie instalacji odbiorczej podpisanej przez inwestora oraz UPRAWNIONEGO DO OCENY STANU TECHNICZNEGO czyli z "D". Załączane jest napięcie oraz podpisana umowa na dostawę energii do budynku. Wszystko poza tym jest nadużyciem.
  Do niedawna był przepis mówiący, że przyłącze jest budową i wymagane były uprawnienia budowlane, teraz wszystkie urządzenia elektroenergetyczne zostały podporządkowane tylko przepisom Prawa Energetycznego a nie budowlanego. Zatem wykonywanie instalacji i zgłaszanie do ZE należy do osób posiadających ważne świadectwa kwalifikacyjne E i D według prawa energetycznego.
 • Poziom 18  
  Bardzo fachowe wyjaśnienie,
  jeśli tak jest to o jeden krok mniej starań o papiery.
 • Specjalista elektryk
  O uprawnieniach dotyczących kontroli urządzeń i instalacji elektrycznych mówi art.62 prawa budowlanego (Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 207 poz. 2016). Konia z rzędem temu, kto znajdzie tam jakiś zapis, o tym kto ma oceniać stan i decydować o przydatności do użytkowania nowo oddawanych instalacji.
  Tą lukę prawną znakomicie wykorzystują organy nadzoru budowlanego i zakłady energetyczne, które same według własnego widzimisię ustalają zakres uprawnień dla wykonawców.
  Znam wiele przypadków, gdzie przy zdawaniu dokumentów z instalacji nowego domku, do OINB, urzędnik żądał pieczątki UB od elektryka. Wystarczyło, że petent odczekał jeden dzień, aby trafić na innego urzędnika, i wtedy wystarczyło nawet samo „E”
  To samo jest z ZE. W obrębie jednego Zakładu, część Rejonów wymaga UB, przy wymianie zabezpieczenia przedlicznikowego, a innym wystarczy „D” dla wykonania przyłącza.
  Dopóki taki stan rzeczy będzie istniał, dopóty będziemy mieli jeden wielki burdel. Ale po to przecież wymyślono Izby Inżynierów Budownictwa, aby ich członkowie mogli rekompensować sobie coroczne składki na rzecz tych izb, poprzez odpłatne stawianie pieczątek na wielu bzdurnych dokumentach.
 • Poziom 12  
  Witam
  na poparcie mojej wypowiedzi przytoczę fragmenty Prawa Budowlanego.
  1."Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
  2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków." to odnośnie "stosunku" prawa budowlanego do przyłączy el-en.
  2. Art. 62 PB pkt 5."5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych." to kto może podpisać protokół z pomiarów instalacji.
  Oświadczenie na druku ZE o prawidłowym wykonaniu instalacji jest przekazywane do ZE (kopię można zatrzymać i dołączyć do dokumentów budynku) a protokoły z pomiarów dołączone są do dokumentacji budynku i budowy, która zostaje zatwierdzona (że wszystko jest zgodnie z prawem budowlanym) przez kierownika budowy z UB i przekazana do starostwa. Tak według obowiązujących przepisów wygląda proces budowy domku jednorodzinnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest:
  1) Ustalenie w ZE aby oni wykonali przyłącze (nie ma później problemów) gdyż przyłącze jest odbierane przez ZE i jeśli zrobią to oni sami to zawsze lepiej :). Do instalacji nie mają dostępu gdyż granica ich wpływów kończy się na złączu, a dalej to już jest kierownik budowy i nadzór budowlany.
  2) Inwestor powołuje kierownika budowy ze starostwa, który jednocześnie odbierze nam budynek.
  3) Instalację elektryczną i pomiary wykonuje elektryk posiadający uprawnienia E co najmniej w zakresie montażu oraz D w zakresie kontrolno pomiarowym. I w zasadzie wszystko w tym temacie. Każde inne tłumaczenie i wymaganie jest nadużyciem.
  Jeśli będą Koledzy mieli dalsze pytania zapraszam na gg.
 • Specjalista elektryk
  Kolego Piotrze, powołujesz się na ten oto zapis:

  Cytat:
  Art. 62 PB pkt 5."5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

  Pozwoliłem sobie zacytować przywołany przez Ciebie pkt 2:

  Cytat:
  2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.


  I w tym jest cały szkopuł, że zapis ten traktuje o kontrolach okresowych użytkowanych już instalacji, a nie o dopuszczeniu do eksploatacji nowego obiektu. Rozmawiałem na ten temat z doświadczonymi prawnikami, którzy twierdzili, że zapis jest sformułowany bardzo niefortunnie, przez co może prowadzić do różnych interpretacji. Potrzeba jest nowego, jednoznacznego
  przedstawienia tego zagadnienia, inaczej dalej będzie wielki bałagan.
 • Poziom 12  
  Witam
  ponieważ Kolega jarecki 86 wywołał mnie do tablicy to ponownie zabiorę głos w tej sprawie (w sprawie uprawnień).
  Ponownie PB
  "Art. 12. 1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
  1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
  2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
  3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
  4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
  5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;
  6) (uchylony);
  7) rzeczoznawstwo budowlane."

  nie ma tutaj mowy o wykonawstwie.

  "Art. 13. 1. Uprawnienia budowlane mogą być udzielane do:
  1) projektowania;
  2) kierowania robotami budowlanymi."

  tutaj też nie ma mowy o wykonawcy.

  To wszystko jeśli chodzi o UB dla elektryka wykonującego instalację.

  Teraz odnośnie kontroli.
  Owszem Art 62 mówi o kontroli okresowej, ale nie wyobrażam sobie sytuacji w której elektryk nie posiadający wiedzy i uprawnień w dziedzinie kontroli (czyli "D") wykonuje instalację i ją chce oddać bez podstawowych pomiarów ochrony przeciwporażeniowej. Na to się nie zgodzi żaden kierownik budowy, no chyba, że jest samobójcą. Zatem wydaje mi się (zresztą to nie tylko mój pogląd proszę przejrzeć fora dla elektryków), że Kolega nie ma racji odnośnie UB. Idąc tokiem rozumowania Kolegi kominiarz, hydraulik, ciepłownik, gazownik, którzy będą nam robić instalację w domku też powinni mieć UB. Nie popadajmy w paranoję.
  Za wykonanie instalacji elektrycznej odpowiada elektryk i kierownik budowy w zakresie prawa budowlanego.
 • Poziom 18  
  Widzę że Kolegi nie uda się zagiąć w tym temacie.

  Warto to wiedzieć,

  zaużmy że jakiś wyga (stary grzyb) blokuje) nam możliwość
  załatwienia jakiegoś pozwolenia, mały zasób wiedzy z postu
  i facet wymięka.

  Co do tego żeby elektrycy, hydraulicy posiadali UB to fakt
  przesadzone ale jeżeli papier jest to się zawsze przyda.

  I tak, czy inaczej należy wiedzieć co się robi, żeby nie być sądzonym
  za spowodowanie katastrofy budowlanej :) :) :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektryk
  W tej kwestii Kolega geguś ma całkowitą rację.
  Do wszelkich prac elektrycznych w obiektach budowlanych, wykonywanych na podstawie pozwolenia na budowę i podlegających odbiorowi przez nadzór budowlany, może być wymagany nadzór przez człowieka z uprawnieniami budowlanymi o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
  Co do tego nie ma najmniejszych złudzeń. Wystarczy dokładnie przeczytać PB, a szczególnie art.42.

  Cytat:
  Art. 42. 1. Inwestor jest obowiązany zapewnić: objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki) lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

  4. Przy prowadzeniu robót budowlanych, do kierowania którymi jest wymagane przygotowanie zawodowe w specjalności techniczno-budowlanej innej niż posiada kierownik budowy, inwestor jest obowiązany zapewnić ustanowienie kierownika robót w danej specjalności.


  Elektryk, po wykonaniu instalacji powinien dokonać odpowiednich pomiarów, napisać z nich protokół i oświadczenie o wykonaniu prac zgodnie z przepisami i projektem i dostarczyć je inwestorowi. Na tym jego rola się kończy. Jeżeli jakiś organ wymaga oceny pracy elektryka, przez kogoś z UB, to jest to zmartwienie samego inwestora, a nie elektryka – chyba, że ów inwestor wyłoży na to dodatkową kasę.

  Natomiast o pomstę do nieba wołają te wszystkie przypadki, gdzie niektóre z Rejonów Energetycznych wykorzystują to zamieszanie do stawiania własnych wymogów odnośnie uprawnień UB, przy wykonaniu prac, które nie podlegają żadnemu nadzorowi.
  Tak samo niejasna jest sytuacja wtedy, gdy prace są wykonywane jedynie na podstawie zgłoszenia.
  No i oczywiście doprecyzowania wymaga art.62, aby jasnym się stało, które pomiary i w przypadku jakich robót powinny być potwierdzone przez kogoś z UB.
 • Poziom 13  
  witam
  wykonałem kilkanaście domów jako dodatkową pracę Mom uprawnienia
  E do 15kV i pomiary ale jakąkolwiek drogę potem musiałem popierać
  kolegami z UB .Nie było żadny problemów dlatego jeżeli kolego piszę prawdę
  to byłoby ciekawe .Nie widziałem żeby zwykły elektryk mógł wykonać instalację i zdać ją w ZE--ale jeżeli tak jest i jest to poparte wytycznymi ZE
  warto to przejżeć


  pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Witam
  geguś napisał:

  1. Jaką wiedzę ma KB w specjalności architekta do oceny inst. elektrycznej?
  2. Po co istnieje możliwośc zatrudniania kierownika branżowego?
  3. Czy pozwolenie na budowę jest równoznaczne z pozwoleniem na wykonanie instalacji elektrycznej?
  4. Czy przyłącza to to samo co instalacja w budynku?
  5. W jakim dziale PB znajduje się par.29 a w jakim par.62?

  Ad1 i Ad2) Taką wiedzę ma elektryk z uprawnieniami "D". Kierownik budowy (już zaznaczyłem że ze starostwa, który najlepiej wie czego będzie oczekiwał i jakie wpisy będą mu potrzebne - z mojego doświadczenia wiem, że do budynków jednorodzinnych jeśli nie jest to duża inwestycja to jeden kierownik wystarczy. Jeśli kierownik budowy ma UB w zakresie ogólnobudowlanym to proszę mi znaleźć inwestora, który oprócz kierownik a budowy zatrudni kolejnych kierowników w zakresach: hydraulik; kominiarz. No dobrze nie będę się z Kolegami kłócił każdy wie swoje i tak robi jak mu nakazują inni.
  Ad3) tego to nie rozumiem. Instalacja jest w budynku więc co mam żądać dodatkowego pozwolenia na budowę instalacji w budynku ??? To chyba jakaś paranoja.
  Ad4) Proszę mi wskazać w mojej wypowiedzi fragment gdzie powiedziałem, że instalacja to to samo co przyłącze. Jeśli wskaże mi to to będę wdzięcznu, bo jakoś pomimo, że mam kłopoty ze wzrokiem i czasami ze słuchem to nie zauważyłem abym coś tak głupiego napisał.
  Ad5) To rózne działy nie wiem czemu ma służyć to pytanie. Napisałem odnośnie czasowej kontroli instalacji dla porównania jako przykład odnośnie wymagań do kontroli obiektów budowlanych.
  geguś napisał:

  Jaki elektryk? Przecież kolega sam podał, że w PB nie ma mowy o wykonawcy. A elektryk to kto? Wykonawca. A kto może jego robotę odebrać? Ano kierownik, tylko że ten który ma odpowiednie uprawnienia. A KB przeważnie (w 100%) ich nie ma. I teraz odsyłam do pytania nr2.

  Czy ja tak powiedziałem????????
  Kolega ma chyba problem z czytaniem i rozumieniem tego co czyta.
  Mowa była o uprawnieniach budowlanych a nie o wykonawcy. Jak mnie pamięć nie myli napisałem, że uprawnienia budowlane nadawane są do kierowania budową i do projektowania a nie do wykonywania instalacji przez elektryka do której potrzebne są uprawnienia el-en. Dobrze Kolega gegus wie swoje i niech tak zostanie. Ja przerobiłem 15 budów i jakoś nie było problemów z "nadinterpretacją" prawa budowlanego, ale pewnie Kolega ma 100% racji. Wyłączam się z dyskusji.
 • Specjalista elektryk
  Kolego Piotrze nie ma się co denerwować. Jeżeli uważnie przeczytasz całe prawo budowlane, a nie tylko te fragmenty, które Tobie odpowiadają, to bez trudu dojdziesz do przekonania, że nie masz racji.
  Ale kto się nie myli niech pierwszy rzuci.......
  To, że przerobiłeś 15 budów i nikt od Ciebie nie wymagał pieczątki UB, przy odbiorze budynków, świadczy jedynie o Twoim szczęściu. Tak było do niedawna, teraz to się wszędzie zaczyna zmieniać - bo tak stanowi PRAWO BUDOWLANE.

  Pioter.K napisał:
  Jak mnie pamięć nie myli napisałem, że uprawnienia budowlane nadawane są do kierowania budową i do projektowania a nie do wykonywania instalacji przez elektryka do której potrzebne są uprawnienia el-en.

  Nie tylko do kierowania i projektowania. Wiedział byś o tym, gdybyś dokładniej przeczytał przywoływany przez ciebie artykuł.

  Cytat:
  Art. 12. 1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
  1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
  2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
  3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
  4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego;

  2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1-5, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej "uprawnieniami budowlanymi", wydaną przez organ samorządu zawodowego, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 2.


  P.S. Kiedy się przystępuje do prac, należy na samym wstępie uprzedzić inwestora o wymogach powołania nadzoru elektrycznego. Bynajmniej ja tak postępuję i nie mam później z tym żadnych problemów.
 • Użytkownik usunął konto