Witam
Wiele postów przeczytałem na temat grzania Q501 (2SD1541) w tym modelu ale żaden nie pasuje do przypadku który opiszę. Padnięty był 2SD1541, sprawdziłem więc nap. syst. na żarówce, po czym wstawiłem nowy i po właczeniu weszło wysokie ale jednocześnie pisk zasilacza i tranzystor momentalnie gorący. Nawet nie zdąży się rozgrzać kineskop żeby zobaczyć co na ekranie. Poprawiłem lutowania, wymieniłem C509 ale dopiero po odpięciu przewodu od cewek H zasilacz pracuje cichutko, fonia prawidłowa, Q501 zimny no tylko przez środek oczywiście pionowa lina.Myślałem że cewki ale podstawiłem inne na boku i dalej to samo. Gdy w czasie pracy bez cewek na chwile przytknę do nich przewód to obraz się rozchodzi ale nie na całą szerokość i są jakby 3 obrazy po kolei zachodzące na siebie, w miejscu nałożenia jaśnejsze pionowe linie.Zaraz treba rozpinać bo tranzystor momentalnie gorący. Czy to może być wina trafa (tylko dlaczego chodzi bez obciążenia cewkami?),cewki i cały obwód za cewkami został sprawdzony więc to wykluczam. Może ktoś spotkał się z czymś takim lub ma jakiś pomysł zanim kupię nowe trafo, bo mnie już pomysłów brakło. Bardzo proszę o poradę.
Wiele postów przeczytałem na temat grzania Q501 (2SD1541) w tym modelu ale żaden nie pasuje do przypadku który opiszę. Padnięty był 2SD1541, sprawdziłem więc nap. syst. na żarówce, po czym wstawiłem nowy i po właczeniu weszło wysokie ale jednocześnie pisk zasilacza i tranzystor momentalnie gorący. Nawet nie zdąży się rozgrzać kineskop żeby zobaczyć co na ekranie. Poprawiłem lutowania, wymieniłem C509 ale dopiero po odpięciu przewodu od cewek H zasilacz pracuje cichutko, fonia prawidłowa, Q501 zimny no tylko przez środek oczywiście pionowa lina.Myślałem że cewki ale podstawiłem inne na boku i dalej to samo. Gdy w czasie pracy bez cewek na chwile przytknę do nich przewód to obraz się rozchodzi ale nie na całą szerokość i są jakby 3 obrazy po kolei zachodzące na siebie, w miejscu nałożenia jaśnejsze pionowe linie.Zaraz treba rozpinać bo tranzystor momentalnie gorący. Czy to może być wina trafa (tylko dlaczego chodzi bez obciążenia cewkami?),cewki i cały obwód za cewkami został sprawdzony więc to wykluczam. Może ktoś spotkał się z czymś takim lub ma jakiś pomysł zanim kupię nowe trafo, bo mnie już pomysłów brakło. Bardzo proszę o poradę.