Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PowerShot A410 - problem z otwieraniem obiektywu

seska 17 Mar 2007 15:12 1844 8
  • #1 17 Mar 2007 15:12
    seska
    Poziom 12  

Witam,
    mam model cyfrówki canona jak w temacie. Właśnie skończyła mi się gwarancja i zaczęły się dziać dziwne rzeczy z przesłoną na obiektywie. Tzn. zazwyczaj nie chce się ona po prostu otworzyć jeśli jednak to zrobi zamyka się niezwykle wolno. Czy można naprawić tą usterkę w domu ?? Czy wystarczy jakieś czyszczenie czy to poważniejsza sprawa.
    Proszę o sugestie.
    Z góry dziękuję

0 8
  • #2 17 Mar 2007 18:31
    mk20
    Poziom 26  

Jak masz wprawę tak - rozbierasz obiektyw demontujesz przesłonę i listek po listku czyścisz. Ale to wymaga wprawy i wiedzy albo wizyty w serwisie.

0
  • #3 17 Mar 2007 19:45
    seska
    Poziom 12  

A ile w przybliżeniu jeśli się orientujesz może kosztować coś takiego ?
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 18 Mar 2007 22:26
    Trabi
    Poziom 36  

mk20 napisał:
    ...rozbierasz obiektyw...

nie obiektyw - bo do tego trzeba rozebrac CAŁY aparat (!), tylko wystarczy zdjąc srebrną osłonkę z napisem 'CANON ZOOM LENS 3.2x' i pod nią są listki. Wystarczy je zdjąć delikatnie, umyć w spirytusie i założyć z powrotem. Ostroznie - sa tam maciupeńkie sprężynki; lepiej jakby nie pouciekały :)

0
  • #6 19 Mar 2007 07:26
    mk20
    Poziom 26  

To jest klapka osłony obiektywu czy Migawka - przesłona?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Mar 2007 16:36
    Trabi
    Poziom 36  

Migawke (wraz z przesłoną) masz wewnątrz obiektywu - jak zajrzysz w szkło, to "na dole" ją zobaczysz - taka mała dziurka kilka mm. Włączając aparat, najpierw otwiera Ci się osłonka obiektywu (te listki które koledze nawalają), a po wysunięciu obiektywu dopiero się otwiera migawka - widać to patrząc w obiektyw w czasie włączania: zamknięta, otwarta. Przy wyłączaniu najpierw zamuka się migawka-przesłona, potem zaczyna zsuwać obioektyw i na końcu zamnką się listki osłaniające szkło.

Cytat:
    ...dziwne rzeczy z przesłoną na obiektywie...

Chyba koledze jednak chodzi o listki chroniące obiektyw, a nie o typową przesłonę, bo tej prawie nie widać. gdyby ona nie działała, zdjęcia były by albo niedoświetlone, albo prześwietlone. Skoro nic nie pisze o złych zdjęciach, to chodzi o osłonki :)

0
  • #8 30 Mar 2007 20:52
    seska
    Poziom 12  

Dziękuję za odpowiedzi. Rzeczywiście chodziło mi o listki. Zastosowałam się do rady Trabi'ego i wszystko działa. Zatem dziękuję.

PS Koleżanka jeśli już ;P

0
  • #9 30 Mar 2007 21:58
    Trabi
    Poziom 36  

Ops! Przepraszam, nie wiedziałem; płeć piękna tutaj to rzadkość. Tym bardziej się cieszę że pomogłem i aparacik jest sprawny.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów