Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centralny zamek nie chce otwierać drzwi

pan_piotr 21 Mar 2007 15:24 2815 14
  • #1 21 Mar 2007 15:24
    pan_piotr
    Poziom 13  

Cześć

Ja mam dość dziwny problem z moim centralnym zamkiem.
    On jest w stanie tylko zamykać drzwi a nie jest w stanie ich otwierać.

oto 2 fotki moje centralnego zamku:
    i 2

W układzie sprawdziłem wszystkie elementy diody, tranzystory i rezystory i wszystko jest w porządku więc nie wiem czym może być spowodowane takie działanie tego mojego centralnego zamku dodam ze sprawdzałem serwa i chodzą bez problemu wiec jestem pewien ze problem leży w tej bardzo prostej centralce tylko nie wiem jak go rozwiązać.

Wielkie dzięki za pomoc.

1 14
  • #2 21 Mar 2007 16:49
    harnasx
    Poziom 22  

po pierwsze podłącz centralke do auta (mozna sobie oczywiscie stworzyc stanowisko ale po co) i podaj napięcie na przekażnik (na nóżki od cewki) - najpierw na jeden a potem na drugi - zaobserwujesz co z siłownikami, jeśli bedą się zamykać i otwierać przystąpisz do dalszego sprawdzania
    jeśli nie to przekażnik jest "walnięty". Można jeszcze wczesniej odnaleść piny sterujace i zewrzec jeden a potem drugi do masy jeśli zadziała to może siłownik "master" jest uszkodzony (masz jeden czy dwa "mastery"?)

0
  • #3 21 Mar 2007 22:10
    pan_piotr
    Poziom 13  

wszystko jest zamontowane w aucie Centralka działała dość długo ale pewnego pięknego dnia przestała i pozostała tylko opcja zamykania.
    mam 2 mastery i za pomocą jednego i drugiego jestem w stanie tylko zamykać drzwi. a otwierać nie.

siłowniki sprawdzałem chodzą.

Ale zaobserwowałem inne ciekawe zjawisko jak podłanczam wtyczkę do centralki od strony zasilania tak poprzez wszystkie piny to on wtedy otwiera drzwi. (sprawdzałem wszystkie przewody dochodzące do centralki stykają sie z pinami)

0
  • #4 22 Mar 2007 11:26
    harnasx
    Poziom 22  

masz schemat?
    zrób więc tak: odszukaj kable sterujące (do kazdego silownika idą dwa kable zasilające a do masterów dodatkowo dwa sterujące - poznasz po kolorach) jak bedziesz je miał to zewrzyj do masy jeden a potem drugi i zaobserwujesz efekt - jak się nie bedzie zamykał i otwierał to zrób tak jak Ci w poprzednim poscie pisałem - z przekażnikiem.

0
  • #5 27 Mar 2007 13:22
    pan_piotr
    Poziom 13  

nie mam schematu:(

wlutowałem nowe przekaźniki i dalej chodzi jak chodził :(

0
  • #6 27 Mar 2007 14:20
    mczapski
    Poziom 38  

Pewno powinni na temat podyskutować specjaliści. Ale moim zdaniem brak przepływu informacji z siłowników o ich położeniu w pozycji otwarte. Czyli styki lub przewody.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Mar 2007 20:26
    Adam-T
    Poziom 38  

Każdy siłownik master posiada 5 przewodów, 2 z nich (przeważnie niebieski i zielony) to zasilanie siłownika w celu zamknięcia bądź otwarcia, pozostałe 3 to mały przełącznik w środku który daje sygnał do centrali czy siłownik jest otwarty czy zamknięty a centralka na podstawie tego sygnału "ustawia" pozostałe siłowniki w tej samej pozycji. Musisz sprawdzić właśnie połączenie tych 3 przewodów z obu masterów z centralką, być może jeden z nich gdzieś się odłączył/przerwał dlatego nie masz otwierania. Sprawdź w pozycji otwartej czy są zwarte dwa z nich i to samo w pozycji zamkniętej (jeden z nich będzie wspólnym dla poz. zamkniętej i otwartej).

Pozdrawiam
    Adam

0
  • #8 30 Mar 2007 10:52
    pan_piotr
    Poziom 13  

Dobrze sprawdze połączenia od siłowników
    Tylko moim zdaniem ten problem lezy w sterowniku poniewaz odizolowałem połaczenia przewodów tych trzech które miały sterować i znalazłem tylko kombinacje która zamyka drzwi a kombinacji która by otwierała nie zbalałem ale dla pewności sprawdze tez siłowniki

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 30 Mar 2007 17:00
    harnasx
    Poziom 22  

są tam dwa tranzystory sterujace przekanikmi - "zewrzyj" "na krótko" kolektor z emiterem jednego powinien zadziałac przekaznik który tak "ochoczo" wymieniłes :) i zamknac/otworzyc się zamek, potem zrób tak samo z drugim tranzystorem i napisz co uzyskałes.

0
  • #10 30 Mar 2007 20:06
    motyl22
    Poziom 27  

Witam! A ja proponuje zbadac co pojawia sie na bazie tranzystorów podczas wciśnięcia przycisku na piloci (jeżeli masz miernik oczywiście) I sprawdź same tranzystory. To będziemy już dużo wiedzieć. pozdrawiam

0
  • #11 30 Mar 2007 20:48
    stopi
    Poziom 28  

Racja,zrób tak jak napisali motyl22 i harnasx.
    Ja proponuje żebyś sprawdził czy pojawia się napięcie na cewkach przekaźników podczas wciskania przycisków na pilocie oraz jakie jest to napięcie. Z reguły jest tak,że tranzystor steruje przekaźnikiem napięciem 12V wychoddzącym z kolektora tego tranzystora,a z kolei sam tranzystor (a dokładnie jego baza) jest sterowany np. bezpośrednio z mikroprocesora odpowiednio zaprogramowanego,umieszczonego w centralce. Przekaźnik zamyka się zazwyczaj też przy niższym napięciu (mi raz udało się zamknąc przekaźnik 12V już przy 7,5V). Jeśli jednak np tranzystor jest uszkodzony to oczywiście nie poda tego napięcia na cewke przekaźnika albo poda za małe.

Jeśli więc napięcia na cewkach przekaźników podczas wciskania przycisków pilota będą prawidłowe,to oznacza,że problem leży raczej w obwodzie który przekaźnik zamyka swoimi stykami.

Miałem problem,że w ogóle mój zamek padł. Pomimo,że kierunkowskazy migały przy zamykaniu i otwieraniu i alarm się załączał - zamek się nie otwierał ani nie zamykał. Powodem był uszkodzony przekaźnik sterujący siłownikami.

0
  • #12 30 Mar 2007 21:01
    Adam-T
    Poziom 38  

Panowie stopi i motyl22 o jakim pilocie piszecie :?: Wystarczy rzut oka na fotki załączone przez autora postu i widać wyraźnie, że ta centralka już prostrza być nie może, dwa tranzystory.

Pozdrawiam
    Adam

0
  • #13 31 Mar 2007 13:22
    motyl22
    Poziom 27  

Racja :) W takim układzie co się dzieje na bazie tranzystorów podczas przekrEcenia kluczykiem ;) Pozdrawiam

0
  • #14 28 Kwi 2007 08:22
    pan_piotr
    Poziom 13  

Centralny zamek udało mi sie już naprawić (połowicznie) bo odłączyłem sterowanie jednego serwa i chodzi tera już bez zarzutu (centralka działa tylko na 1 drzwiach)

0
  • #15 28 Kwi 2007 09:22
    harnasx
    Poziom 22  

precyzując, odłączyłes tak jak piszesz "sterowanie" jednego siłownika i wszystkie siłowniki się zamykają i otwierają ale za pomocą jednego siłownika sterującego czy odłączyłes cały silowwnik i on nie działa a działaja pozostałe?

0