Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Polar L28 - termostat czy czynnik chłodzący?

26 Mar 2007 03:04 5930 10
  • Poziom 10  
    Witam, jak odróżnić typ awarii: termostat/wyciek czynnika chłodzącego w starej lodówce Polar L28 (lata 70-80)?
    Objawy, które ma to: nie wyłącza się, chłodzi wszystko na kość, a po ręcznym wyłączeniu na termostacie nie włącza się mimo wzrostu temperatury, trzeba ją ręcznie włączyć... kapilara termostatu jest dobrze umocowana pod zamrażalnikiem; zauważono też to, że w wcześniej, kiedy nie było jeszcze awarii na rurce idącej od agregatu był lód, teraz rurka ta nie jest nawet dobrze chłodna
    ważne może się okazać jeszcze to, że awaria pojawiła się po próbie wymiany żarówki, która jest niedaleko termostatu - możliwe jest, aby np. przez manipulację przewodami wywołać taką awarię?

oraz informacja, że pokrętło termostatu było nieraz przekręcane kilkukrotnie wokół własnej osi (brak tarczy z podziałką temperatury, więc użytkownik kręcił pokrętłem ciągle w jedną stronę... celem wyłączenia lodówki trzeba było przekręcić do momentu usłyszenia drugiego trzasku)
    pozdrawiam i czekam na odpowiedź, z góry dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Skoro chłodzi wszystko na kość to czynnik jest. Moim zdaniem usterka termostatu.

Pozdrawiam
    Adam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    W celu prawidłowej diagnozy proponuję pomiar temperatury w zamrażalniku lodówki.Przy temp kilka stopni poniżej zera produkty też będą twarde (na kość) a nie spowoduje to zadziałania termostatu.Za wysoka temperatura może wynikać z powodu spadku wydajności sprężarki-to wiekowa lodówka .
  • Poziom 10  
    powyżej jakiej temperatury można podejrzewać spadek wydajności sprężarki?
    ale myślę, że temperatura raczej jest niska, ponieważ zarówno w zamrażalniku jak i w chłodzącej komorze wszystko jest zamarznięte, nawet na najniższej półce
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Gdyby brakowało czynnika chłodzącego agregat pracowałby cały czas ,a temperatura by nie spadała. Skoro mrozi to znaczy,że to uszkodzenie termostatu. Pozdro.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Wymień termostat koszt niewielki 20-30zł,bo wszystko wskazuje na to że to on,zwłaszcza że pisałeś o wymianie żarówki która się znajduje w jego okolicach.Sprawdź też czy żarówka wyłącza się po zamknięci drzwi bo w przeciwnym razie rozgrzana żarówka w pobliżu termostatu może go przekłamywać.Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    witam ponownie...
    w tej lodówce siedzi termostat o takich oznaczeniach na obudowie
    PV II / 73
    FACH CIESZYN
    Typ TD
    0008-0256
    P~250V-4(4)A

Czy mógłby mi ktoś pomóc w doborze odpowiednika, gdyż takich termostatów nie ma na rynku? Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Zastosuj inny,coś ci w sklepie doradzą,zwróć uwagę na prąd, aby był 4 amperowy,gabaryty itp.Parametry chłodzenia termostatów lodówkowych są zbliżone.Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator AGD
    Jak to taka stara lodówka to warto sprawdzić czy nie jest przypchany zamrażalnik.W tym miejscu gdzie jest podpięta kapilara jest dobrze zamrożony?
  • Poziom 10  
    wiem, że dużo pytam, ale może ktoś jeszcze będzie tak dobry i odpowie mi, który z poniższych modeli będzie optymalnym rozwiązaniem:
    Tu jest TW-2 http://www.czesciagd.pl/product_info.php?cPath=1886&products_id=124460

czy może tu są jakieś o podobnych oznaczeniach http://www.abc-hurt.com.pl/serwis/serwis/regulatory_t/index.php?id1=TD

problem w tym, że raczej skorzystam właśnie ze sklepu internetowego...
    z góry dzięki i pozdrawiam