Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena satelitarna za szyb±

bandzior17 30 Mar 2007 17:01 30033 15
    bandzior17
    Level 10  
    Administracja mojego osiedla nie zezwoliła mi na montaż anteny na elewacji budynku, więc wysuwam pytanie czy jest sens montować j± na balkonie (za szyb±)?. Czy poprawny odbiór telewizji będzie w takiej sytuacji możliwy? Jakie straty wprowadzi ta szyba? Z góry dziękuję za wszelkie wyja¶nienia. Jarek.
    Mar$
    Level 21  
    Niestety nie będzie działać
    Pozdrawiam
    zbyszek_
    Level 26  
    Skoro kol. masz balkon to nie powinno być problemu, ale je¶li szyba będzie przed czasz± to nie masz szans.Pozdro
    meloch
    Level 29  
    Jeżeli nie można na elewacji, to zamontuj antenę na barierce balkonu.
    bogi
    Level 29  
    Je¶li ¶ciana nie zasłoni anteny to powinno działać przez szybę.
    U mnie Astra i HB działały z anten± na parapecie wewn±trz
    pokoju za zamkniętym oknem.
    mmm777
    Level 30  
    Rozejrzyj się po necie, s± produkowane anteny dla ludzi w podobnej sytuacji - na przykład udaj±ce lampy (i ¶wiec±ce). Nie podam szczegółów, bo tylko widziałem gdzie¶, kiedy¶ opis.
    tomarex
    Level 24  
    Witam.
    Było na ten temat już wiele sprzecznych opinii.
    Zależy to z pewno¶ci± od składników dodawanych do szkła.
    Z ciekawo¶ci jak znajdę kawałek szyby, to pobawie się na dachu z miernikiem.

Należały by się spytać jaki jest powód braku zgody: estetyka, niszczenie elewacji czy bezpieczeństwo. W zależno¶ci od tego może dało by się to omin±ć?
    ul1002

Level 35  
    Mar$ wrote:
    Niestety nie będzie działać
    Pozdrawiam

Jak to nie będzie działać ? jak szyba jest ze szkła to będzie działać - proponuje wypróbować a nie pisać .
    kondensator
    Level 36  
    Jeżeli mieszkasz LEGALNIE, nie mog± Ci zabronić (ale mog± utrudniać...)
    Polecam:
    - Art 684 K.C.
    - google: "prawo antenowe"
    - ew. PZK.org.pl
    (Zasadniczo anteny instaluje sie na dachu...)
    ---
    Szkło często już przy 2.4GHz tłumi więcej niż przeciętna ¶ciana.
    Mokre szkło - dla mikrofal prawie jak metalowa siatka, gęsty las...
    Mar$
    Level 21  
    Kolego @uL1002 takie próby robiłem kilka lat wcze¶niej , a dzisiaj tak z czystej ciekawo¶ci miernik podł±czyłem do konwertera i wkładaj±c kawałek szyby między konwerter a czasze obserwowałem
    wskazania, druga próba tuner Ferguson _menu_poziom _sygnału siła 99% jako¶ć 99% po włożeniu szyby , jako¶ć sygnału 0%.
    Do próby użyłem zwykł± szybę o grubo¶ci 3 mm.

ps. proponuje wykonać podobny test i podzielić się swoimi wynikami
    Pozdrawiam
    elakaba
    Level 11  
    miałem ten sam problem,
    zamontowałem antenę swoim sposobem do ramy okiennej i mam w .... administrację osiedla
    Preskaler
    Level 39  
    Jestem skłonny twierdzić, że zależy to od rodzaju szkła. Kilkana¶cie lat temu zainstalowałem antenę 110cm na korytarzu przed oknem wychodz±cym na południe i przez kilka lat odbierałem programy z "HB". Robiłem póżniej też podobne próby u siebie w domu i też uzyskałem zadawalaj±cy odbiór mimo znacznego osłabienia sygnału. Siła sygnału też znacznie spadała podczas deszczu i zmoczonej szyby. Trzeba jednak przy montażu wzi±ć poprawkę na k±t "patrzenia" anteny. Antena musi być zamontowana do¶ć nisko. Znacznie poniżej parapetu. Tak jak na rysunku.
    sq8z
    Level 13  
    hmm , a ja zamiast rozwazac wyzszosc swiat wielaknocnych nad bozego narodzenia ( bez urazy please) - patrz gatunki szkla.. bo to w rezultacie doprowadzi nas do koniecznosci zainwestowania w szklo kwarcowe ( krysztal)
    zastanowilbym sie nad zastosowaniem czegos w stylu "plexi" ... i po klopocie.
    Owszem po jakims czasie taka plexa bedzie posniszczona i porysowana ale...
    albo odbior TV albo wojna na artykuly prawne z wlascicielem budynku HI
    pozdrawiam
    Preskaler
    Level 39  
    No nie! Z cał± pewno¶ci± nie chodzi tutaj o szkło kwarcowe bo sk±d niby miałoby się ono znależć w zwykłych oknach "pagetowskich"? Tylko może te ze zmniejszonym współczynnikiem przenikalno¶ci termicznej s± w jaki¶ sposób metalizowane powierzchniowo? Nie wykluczam, że przez "plexi" będ± fale przechodzić ale to koszt a sprawdzić można jak się to będzie sprawować przez aktualnie istniej±ce szkło w oknach balkonowych? Kosztować tylko będzie trochę czasu i wysiłku.