Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Firma A Legalne Oprogramowanie

ciubas 07 Kwi 2007 14:36 5075 44
  • #1 07 Kwi 2007 14:36
    ciubas
    Poziom 22  

witam,

za niedlugo bede mial firmowego laptopa, chcialbym sie dowiedziec na ile sobie moge pozwolic z oprogramowaniem

wiem ze potrzebuje licencji GNU GPL - komercyjne wykorzystanie orpogramowania.

potrzebuje alternatyw do:

photoschopa - mam juz gimpa

1 .offica - openoffice.pl - tutaj nie wiem jak jest z licencja czy na pewno moge do zastosowan komercyjnych

2. flash MX - tutaj zupelnie nie mam pojecia.

3. pajączka - kupuje, chyba ze jest jakas dobra alternatywa

nero, i na razie inne programy mam z laptopem

4. intersuje mnie teraz takie cos:

co z mp3 - czy to w koncu jest nielegalne czy moge je trzymac, powiedzmy zgralem sobie z radia

seriale tv - moge je trzymac czy nie?

5. oprogramowanie:

winamp, konnekt, opera - to rozumiem ze moge miec?

przypominam ze laptop jest firmowy.

ps: jak to wyglada z kontrola? - prosze o wypowiedzienie sie osob ktore maja pojecie, nie spekulacje!

z gory dziekuje za pomoc!

0 29
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 07 Kwi 2007 15:26
    tommi270
    Poziom 17  

zapytam z ciekaowsci : po co ci flash mx ?
    zajmujesz sie grafika dla tej firmy ? skoro tak to oni powinni zapewnic ci soft do tego

zreszta dowiedz sie jak to jest ogolnie z instalowaniem jakiegokolwiek softu na firmowym sprzecie

niektore firmy robia tak, ze dostajesz latpopa i zero ingerencji w instalacje jakiegokolwiek oprogramowania

0
  • #3 07 Kwi 2007 17:39
    ciubas
    Poziom 22  

sam osobiscie otwieram firme - i chce miec wszystko legalne - na ile pozwola fundusze i realne podejscie do tematu

i chce sie dowiedziec jak to wyglada, kto sie z czyms takim spotkal, pisalem ze nie chce spekulacji, tylko prosze o pomoc osoby ktore maja o tym pojecie.

pozdrawiam

ps: flash mx niekonieczne tylko do grafiki;)

0
  • Pomocny post
    #4 07 Kwi 2007 18:32
    Platon
    Spec od komputerów

mp3 jak nagrasz z radia mozesz miec, tak samo seriale. Generalnie za to nie scigają. Tylko uważej, bo pewnie nietrudno udowodnic, ze z radia/tv tego nie nagrałes. W kazdym badz razie nie udostepniaj tego nigdzie.

nero - k3b
    Open office - mozna komercyjnie

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #5 07 Kwi 2007 19:16
    ciubas
    Poziom 22  

a ktos sie spotkal z kontrola na komputerze przenosnym? czy cos takiego w ogole obowiazuje? czy dotyczy tylko stacjonarnego sprzetu?

co do mp3 - to wiadomo ze nie sa z radia, bo radiowe wersje ZAWSZE sa stroszke inne.

co do seriali to oczywisicie ze nagrane z satelity (o dziwo mam taka karte, tylko ze nie firmowa i na kompie gdzie jest... no wiadomo)

czy ktos moze pomoc z flash mx - zna ktos cos alternatywnego bo oni maja strasznie droge oprogramowanie - zreszta drogie i dobre jak by nie patrzec

pozdrawiam

ps. o udostepnianiu tego nie ma mowy, zadne p2p czy torrent nie ma mowy!

ps.2 czy jezeli kupie gazete z gra to czy moge ja na takim komputerze zaistalowac, czy gazeta musi byc kupiona na firme i np gra tez?

0
  • Pomocny post
    #6 07 Kwi 2007 22:36
    tommi270
    Poziom 17  

jak kupisz z gazeta musisz zostawic paragon badz miec fakture na to

co do flasha - niestet pod winde ciezko znalezc cokolwiek cos co chociaz w polwie bedzie mialo to co on

0
  • #7 07 Kwi 2007 23:05
    Platon
    Spec od komputerów

Nie wiem do czego ma byc faktura, jezeli tej gry nie wpuszczasz w koszty itp. Bez przesadyzmu.

0
  • #8 08 Kwi 2007 01:12
    ciubas
    Poziom 22  

no wlasnie o to mi dokladnie chodzi, wiadomo ze gazete zwiazana z it moge kupic na firme - ale jezeli prywatnie kupie np gre czy moge ja zaistalowac na takim komputerze?

i idac dalej - jak naprawde jest z tymi kontrolami?
    gdzie w ogole moge sie tego wszystkiego dowiedziec?

pozdrawiam

0
  • #9 08 Kwi 2007 08:55
    oleksy009988
    Poziom 20  

Kontrole sprzętu firmowego aczkolwiek rzadkie ale są. Jeśli nie masz innego komputera firmowego to będziesz musiał pokazać ten (w końcu każda firma ma teraz min 1 komputer :) ).

Jeśli chodzi o programy, to jeśli firmy pozwalają wykorzystywać swoje oprogramowanie komercyjnie np. na licencji GNU to nie ma problemu.

Jeśli chodzi o gry instalowane z gazet... Instaluj co chcesz... Zazwyczaj w gazetach są dema. A jeśli są pełne wersje, to nawet po sprawdzeniu legalności takiej gry poprzez organy ścigania, dojdą iż jest to gra z gazety (albo możesz ułatwić w tedy prace i pokazać gazetkę). I gazeta nie musi być kupiona na firmę.

Na samym początku wspomniałeś, że masz Nero dołączone do laptopa. Przeczytaj uważnie czy ta wersja OEM pozwala wykorzystywać program komercyjnie.

Pozdrawiam

0
  • #10 08 Kwi 2007 17:53
    ciubas
    Poziom 22  

witam,

model laptopa to dv6173 - najprawdopodobniej ten + drugi slabszy lub stacjonarny.

to jest caly zestaw, wraz z windows, nero oraz norton (6 miesieczna wersja) - bedzie zakupiony na firme wiec musi miec mozliwosc wykorzystania komercyjnego

zaraz czyli jak przychodzi kontrola to ja moge zamknac kompa (laptopa) powiedziec ze jest to moj prywatny i oni nic nie moga zrobic?

ps. rozumiem ze jak cos jest firmowe to cale oprogramowanie musi miec mozliwosc wykorzystania komercyjnego?
    nawet winamp - mimo ze do tego nie sluzy?

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

Polecam cykl artykułów:
    http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=130
    http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=133
    http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=134

no dobra uzytek prywatny to ja w domu, a firma?

Dodano po 38 [minuty]:

oleksy009988 napisał:
    Jeśli chodzi o programy, to jeśli firmy pozwalają wykorzystywać swoje oprogramowanie komercyjnie np. na licencji GNU to nie ma problemu
    GNU a nie przypadkiem GPL??

0
  • #11 10 Kwi 2007 15:45
    ciubas
    Poziom 22  

nikt juz wiecej nic nie wie??;/

0
  • Pomocny post
    #12 13 Kwi 2007 23:16
    paweliw
    Spec od komputerów

Powiem tak, dawno temu był nalot UOP na właściciela firmy w której pracowałem.
    Jako zarządzający komputerami/oprogramowaniem byłem cały czas, wszędzie z nimi podczas ich kontroli. Zabezpieczali, sprawdzali wszystko co było na stanie firmy ale nie ruszali niczego co było prywatną własnością pracowników (torebki, torby, laptopy, telefony, płyty CD itp.) pod warunkiem udokumentowania ich własności.

Ogólnie mówiąc w firmie lepiej mieć tanie oprogramowanie komercyjne niż freeware bo w większości przypadków freeware nie jest dozwolone do użytku komercyjnego (czytaj do działalności zarobkowej w firmach).
    Inaczej jest z GPL (General Public License; bo GNU to właściwie typ licencji na system operacyjny a nie oprogramowanie), który dopuszcza użytkowanie oprogramowania bez rozdziału na "domowe", "firmowe" czy "komercyjne".

Tak czy inaczej licencja każdego programu musi jasno określać czy wolno go używać w sposób komercyjny (czytaj w firmie) bo inaczej będą problemy z np. US, który (swego czasu) potrafił ustalać własne stawki (czasami nieadekwatne do rzeczywistości) na oprogramowanie freeware używane w firmie.

0
  • #13 20 Kwi 2007 00:14
    ciubas
    Poziom 22  

paweliw - jedna z najlepszych wypowiedzi, dziekuje

mam takie pytania, to znaczy ze jak zamkne laptopa i powiem ze jest moj, to nie ma musze miec dowod zakupu az taki absurd??

co jesli laptopa nie ma w firmie, ma go pracownik w trasie, kaza mi go sciagac, nastepny absurd??

0
  • Pomocny post
    #14 20 Kwi 2007 10:20
    kaem
    Poziom 26  

ciubas napisał:
    co do mp3 - to wiadomo ze nie sa z radia, bo radiowe wersje ZAWSZE sa stroszke inne.

To nie ma nic do rzeczy. To nie czasy, że były tylko 3 stacje radiowe. A w obecnych czasach na szczęście radio nie kończy się na Esce i RMF, które grają 100 kawałków w kółko. Poza tym nie da się udowodnić, że użytek dozwolony nie mógł mieć miejsca. Legalnie można posiadać tysiące mp3 zgranych od krewnych i przyjaciół.

ciubas napisał:
    no dobra uzytek prywatny to ja w domu, a firma?

Użytek dozwolony (nie żaden "prywatny" w tym znaczeniu, o który ci chodzi - jeżeli nie udostępniasz i nie służy ci to do zarabiania pieniędzy, to nie ma znaczenia czy jest to w firmie czy w domu) dotyczy tylko filmów i muzyki, a nie oprogramowania. Używanie i posiadanie softu reguluje licencja i jej należy się trzymać.

0
  • Pomocny post
    #15 20 Kwi 2007 10:52
    zaytzev
    Poziom 13  

Cytat:
    3. pajączka - kupuje, chyba ze jest jakas dobra alternatywa

EdHTML - fajny, polski, ale jeszcze ma parę ograniczeń, np pamięta tylko jedną lokację w sieci.

HTML-Kit - zupełnie inna filozofia niż pajączek, setki różnych pluginów pozwalających spersonalizować aplikacje, co zajęło mi trochę czasu. Nie obsługuje natywnie ISO-8859-2, więc albo będziesz pisał pod windows-1250 lub utf-8 albo używał wtyczki do konwersji co bywa niewygodne.

0
  • #16 20 Kwi 2007 11:02
    ciubas
    Poziom 22  

witam,

moje decyzje na obecna chwile:

pajaczek - kupuje 250
    totalcmd - kupuje 97
    openoffice.org 2.1- te czcionki nie wygladaja tak super;/
    gimp - strasznie trudno mi przejsc z photoshopa

mp3 mam zamiar trzymac na tym dysku:) - ktory to jest artykul, mozecie go dokladnie przytoczyc??

0
  • Pomocny post
    #17 20 Kwi 2007 12:26
    kaem
    Poziom 26  

ciubas napisał:
    mp3 mam zamiar trzymac na tym dysku:) - ktory to jest artykul, mozecie go dokladnie przytoczyc??

http://www.prawnik.net.pl/pwi/faq2.htm - tu jest dość ładnie wyjaśnione wraz z cytatami. Uwaga - ten serwer może mieć problemy i może nie od razu się otworzyć.

0
  • #18 20 Kwi 2007 19:01
    ciubas
    Poziom 22  

teraz tak mnie naszlo...

a co z kodekami, K-Lite Codec Pack moge zaistalowac??

a SubEdit-Player? bo jakos nie widze tam dokladnej informacji...

0
  • #19 20 Kwi 2007 21:07
    kaem
    Poziom 26  

ciubas napisał:
    teraz tak mnie naszlo...

a co z kodekami, K-Lite Codec Pack moge zaistalowac??

a SubEdit-Player? bo jakos nie widze tam dokladnej informacji...

Poszukaj w serwisach typu dobreprogramy (tam gdzie się ściąga) czy jest coś na temat licencji.
    Jeżeli Twoja praca w tej Twojej firmie nie polega na obróbce video i edycji filmów, to nie będzie miało znaczenia czy te kodeki i playery używasz w domu czy w pracy. No chyba, że licencja na to pozwala albo odwrotnie - kategorycznie nie pozwala używać w księgowości hurtowni mięsnej :-) (w co oczywiście należy wątpić).

0
  • #20 20 Kwi 2007 21:20
    Cinek_as
    Poziom 21  

takie rzeczy ściągniete z radia/tv można trzymać tylko 24h a jakiekolwiek przegrywane programy możesz mieć i traktujesz je jako kopie zapasową... ale najczęsciej jest 1 program - 1 licencja - 1 komputer albo wykupujesz na więcej komputerów :P

0
  • #21 20 Kwi 2007 21:28
    kaem
    Poziom 26  

Cinek_as napisał:
    takie rzeczy ściągniete z radia/tv można trzymać tylko 24h a jakiekolwiek przegrywane programy możesz mieć i traktujesz je jako kopie zapasową... ale najczęsciej jest 1 program - 1 licencja - 1 komputer albo wykupujesz na więcej komputerów :P

Przepraszam, ale to "fura błędów" jak mawiał mój profesor od matmy. Skąd te pomysły z tymi 24 godzinami, to ja już sam nie wiem. Może chodzi tylko o to, że jak będzie kontrola to raczej po tych 24 godzinach i wtedy ściągający ma lepsze samopoczucie... Tylko co to ma wspólnego z radiem i TV? Przecież nagrywanie z radia lub TV jest legalne do bólu, więc możemy mieć to do końca życia i jeszcze przepisać w spadku dzieciom i wnukom.
    Co do kopii oprogramowania, to jeżeli kopia zapasowa jest tylko kopią zapasową, tzn. nie pracuje jednocześnie na innym komputerze (a w przypadku OEM w ogóle nie na żadnym innym) to licencje z reguły tego nie zabraniają.

0
  • #22 20 Kwi 2007 21:57
    ob
    Poziom 18  

Nie wpadaj w panikę, ew. kontrolę będzie interesowało oprogramowanie gigantów typu ms, adobe, symantec, (bo oni im płacą za kontrole), nikt sie nie będzie interesował bzdurami typu total commander czy winrar..

0
  • #23 22 Kwi 2007 11:25
    kitor
    Poziom 34  

Niedawno w HP tylko bodajże PDAClubu był przetoczony artykuł z którejś gazety, gdzie jakiś nadkomendant (no cóż nie znam się na stopniach policyjnych) wyjaśnił, że policja ściga jedynie na wniosek pokrzywdzonego, tzn. microshit znajduje że ty masz nielegalny system i wysyła to do policji, oni dopiero wtedy ścigają. Chociarz jak to jest naprawdę to nie wiadomo.

Dlatago najlepiej mieć legalne zakupione na firmę i brońboże OpenOffice ściągnęte ze strony internetowej bo ci vat od 0zł naliczą ;-)

0
  • Pomocny post
    #24 22 Kwi 2007 12:21
    William Bonawentura
    Poziom 31  

ciubas napisał:
    co z mp3 - czy to w koncu jest nielegalne czy moge je trzymac, powiedzmy zgralem sobie z radia

Ja na wszelki wypadek media trzymam na szyfrowanej partycji. Jedno logowanie więcej a zawsze cię chroni.

0
  • Pomocny post
    #25 22 Kwi 2007 16:44
    kaem
    Poziom 26  

W sprawie darmowego oprogramowania, na które skarbówka żąda faktury z ceną jak za MS Office, wypowiadali już się prawnicy (m.in. Piotr Waglowski, chyba też jakieś orzeczenie sądowe było). Urzędy źle interpretują prawo. Nie wystarczy bowiem porównywać dwóch programów tego samego rodzaju (czyli pakietów biurowych). Trzeba jeszcze porównać gatunkami. A gatunek wyrobu jest "pakiet biurowy na licencji otwartej". Czyli porównując gatunkami, skarbówka musi zgodzić się na cenę zero (albo na cenę czasopisma z płytą instalacyjną).
    Co do mp3, to według zasady użytku dozwolonego, utwory możemy pozgrywać sobie bądź z radia, bądź z płyt od znajomych, przyjaciół i krewnych. Nikomu nic do tego. Ponieważ jednak kontrolerów może to koleć w oczy i serce, lepiej to jakoś ukryć. No i pod żadnym pozorem na komputerze nie może być śladów oprogramowania p2p (chyba, że ewidentnie będzie ono ściągać i udostępniać pliki wolne, ale lepiej dmuchać na zimne).
    No i posiadane utwory w formacie mp3, czy jakimkolwiek innym, nie mogą się wiązać z działalnością firmy. Mają tylko uprzyjemniać pracownikowi czas w pracy. Przecież na tej samej zasadzie w biurze rzęzi sobie radio.

0
  • #26 23 Kwi 2007 10:26
    ciubas
    Poziom 22  

dokladnie o to mi chodzilo,

do kliku osob sie tutaj wypowiadajacych, prosze o sprawdzenie swoich informacji zanim ktokolwiek sie wypowie.

typ nie do przyjecia: czytalem ze, slyszalem itd...

sa nie do przyjecia, prosze pamietac ze na waszych wypowiedziach bede opieral swoje zakupy do firmy i od tych wypowiedzi zalezy czy firma bedzie isteniec po jednej kontroli!

wypowiedzi typu: nie beda patrzec na totalcmd czy jest oryginalny jest poprostu smieszna !
    paweliw - jednoznacznie wytlumaczyl jak to wyglada i jego zrodlo jest pewno bo sam przy tym byl!

wiec prosze bez takich wypowiedzi jak z tym totalcmd:/

William Bonawentura - bardzo dobry pomysl, prawo mowi: nie dzialac na wlasna szkode! :D

0
  • #27 23 Kwi 2007 12:19
    ob
    Poziom 18  

ciubas: to po co się pytasz, jak wiesz lepiej co zrobić ?

U mnie w firmie była kontrola, więc opowiadam z własnego doświadczenia.

0
  • #28 23 Kwi 2007 13:32
    ciubas
    Poziom 22  

witam

ob - nie napisales ze miales kontrole w firmie, na podstawie wypowiedzi paweliw - zostalo jasno powiedziane ze kontrola dotyczy wszystkiego, opieralem sie na jego wypowiedzi.

i rowniez slyszalem od innych posiadajacych firme ze jak juz byla kontrola to wszystko lecialo.

moja firma jest zwiazana z IT, stad wieksze prawdopodobienstwo kontroli, dlatego tak dokladne chce posiadac informacje.

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #29 23 Kwi 2007 14:02
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

ob napisał:
    kontrolę będzie interesowało oprogramowanie gigantów typu ms, adobe, symantec

Że u Ciebie tak było, nie oznacza, że jest to reguła. Znam szereg zupełnie innego działania kontroli.

0
  • Pomocny post
    #30 23 Kwi 2007 23:26
    paweliw
    Spec od komputerów

Pamiętaj, że kontrola o której pisałem była dobrych kilka lat temu i nie była bezpośrednio skierowana na stwierdzenie legalności oprogramowania (chociaż to też musiałem udowodnić) lecz na znalezienie pewnych dokumentów (papierowych, elektronicznych).

Nie wiem jak teraz wyglądają typowe kontrole oprogramowania w firmach przeprowadzane przez jednostki specjalnie do tego celu powołane.

Powtórzę raz jeszcze, dokładnie zapoznać się z licencją (najlepiej mieć jej tłumaczenie - o ile nie jest po polsku) i korzystać z programu zgodnie z nią.

Wszelkie multimedia (mp3, filmy, p2p, gry itp.) lepiej trzymać z dala od komputerów firmowych, będzie mniej ewentualnych problemów.

0