logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TDA2030a - Wybuch układu po złożeniu wzmacniacza, co poszło nie tak?

Cinek_as 08 Kwi 2007 00:52 4728 43
Najlepsze odpowiedzi

Co mogło spowodować wybuch TDA2030A w zbudowanym wzmacniaczu i jak poprawnie uruchamiać taki układ?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną było błędne połączenie zasilania: z dwóch gałęzi po 14 V AC po prostowaniu uzyskałeś około 20 V DC na każdej, a potem połączyłeś je tak, że napięcia się zsumowały do ok. 41 V, co dla TDA2030A jest już niebezpieczne i mogło go uszkodzić [#3767573][#3767833][#3840399] Do tego taki układ mógł się wzbudzić na skutek prowadzenia sygnału bez ekranowania i problemów z masą, więc wszystkie przewody niskosygnałowe powinny być ekranowane [#3765486][#3766713] Przy pierwszych uruchomieniach warto odłączyć głośnik, zmierzyć napięcie stałe na wyjściu (powinno być 0 V) i zamiast głośnika włączyć szeregowo rezystor ok. 47 Ω/1 W, żeby obserwować zachowanie wzmacniacza bez ryzyka spalenia układu [#3765486][#3766713] W tej konstrukcji lepiej zastosować jeden wspólny mostek i poprawnie zasilić oba kanały według sprawdzonej aplikacji, bo „nietypowe” kombinacje z osobnymi prostownikami łatwo kończą się awarią [#3844368][#3767833] Buczenie przy ciszy może wynikać z braku ekranowania i prowadzenia masy, a nie z „za małej pojemności” samych elektrolitów [#3766713][#3766114]
REKLAMA
  • #1 3765020
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Witam, złożyłem wzmacniacz na układzie tda2030a. mam 2 płytki(każda mono) pierw złożyłem jedną dla sprawdzenia czy działa, wszystko było OK to poskładałem wczoraj drugą, 2 przed wzmacniacze(mono) dałem pot. podwójne, mostki chyba 8A ale nie pamiętam, kondensatory 3300uF/40V na kanał(w planach były większe ale zabrakło narazie funduszy) zasilacz 2x14V(ten układ nie ma zasilania symetrycznego więc są 2 mostki dla każdej płytki oddzielne zasilanie) kable użyłem głośnikowe(niestety nie beztlenowe)... No i teraz.... kanał który wcześniej grał... zagrał normalnie, a drugi... przy włączeniu wzmacniacza i ustawienia pot. tak żeby "niby" było słychać muzykę było słychać tylko "huk, buczenie i głośnik latał", i po 2-3 sekundach tda rozłożył się na czynniki pierwsze. Wcześniej sprawdziłem nap. na kondensatorze który filtrował nap. dla tej końcówki i wynosiło ono 41V co chyba nie jest normalne przy 14V po wyprostowaniu :| i teraz mam pytanie:
    1. Co mogło być przyczyną wybuchu tda?
    2. Z pot. od basu jest problem, gdy jest na min. basu nie ma, gdy lekko się go obróci bas jest na max. kręcę dalej i bas "gaśnie" i przy samym "końcu" znowu "rośnie" na max.
    3. Buczenie w głośniku przy wyciszonym Volume może być spowodowane tym że nie mam kabli ekranowanych i że mam za mało µF w filtrze?
    Proszę o pomoc! przesiedziałem godziny przy tej konstrukcji a ona poszła z dymem :( :cry:
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3765196
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Najpierw porównaj dokładnie obie płytki czy nie odwaliłeś jakiegoś "skrótu myślowego" :)
    Jeśli wszystko jest OK to układ się wzbudził, chwilę popracował jako generator dużej mocy na Twój niebywale wytrzymały głośnik i... odjechał w niebyt.
    Dowiódł tym samym że był słabszy od głośnika lecz mocniejszy od bezpiecznika. Zawsze to lepsze od odklejania wystrzelonej membrany z twarzy -należnego po zastosowaniu wejściowych kabli bez ekranu ! Szczęśliwie nie wpadłeś na myśl by przeprowadzić test Uwe=230V AC, choć jak było słychać -byłeś blisko. :)
  • #3 3765394
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Przed podłączeniem sprawdzam wsyzstko 3 razy, jeszcze poprawiłem luty bo nie miałem pewności czy złącze ark jest dobrze przylutowane. Tylko dziwi mnie fakt że na kondensatorze było tak wysokie napięcie! Ten ukłąd jest przystosowany do max. 44V może po prostu "dostał" za dużo i miałem "sylwestra". Test Uwe? przybliż temat co i jak :> :P A głośnik miałem samochodowy 3-drożny bo jako jedyny z posiadanych miał 4Ω, a wzmacniacz jest przstosowany do tej oporności bo przy zastosowaniu głosnika 8Ω moc maleje dwukrotnie :(
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 3765486
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Kabelki wejściowe oczywiście mają być w ekranach. Pierwsze włączenia rób z dodatkowym rezystorem około 47R 1W i słuchaj co się dzieje + mierz napięcie stałe na wyjściu /ma być 0V/. Dopiero jak będzie cacy możesz pozwolić sobie na włączenie samego głośnika .
    Zasilacza masz być pewny przed zbudowaniem wzmacniacza !
  • #5 3765833
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Teraz może troche głupie pytanie :P czy ten rezystor może miec 5Ω/10W i mam go podlączyć nóżkami do + i - wyj? sorry za takie pytania ale jestem samoukiem a to jest mój pierwszy wzmacnaicz! :P
  • #6 3766114
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Posty: 1570
    Pomógł: 41
    Ocena: 72
    buczenie to może przez źle poprowadzoną mase?
  • #7 3766274
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    płytka jest jako KIT więc chyba nie ma takiego problemu chyba że chodzi ci o kable np. z przed wzmacniacza do końcówki :P
  • Pomocny post
    #8 3766713
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Wszystkie kable nisko-sygnałowe mają być ekranowane. Z discmana do przedwzmacniacza i z przedwzmacniacza do wzmacniacza mocy. Przedwzmacniacz pisze się razem mimo że korektor elektrody podświetla go na czerwono. Ten rezystor do uruchomień włączasz w szereg z głośnikiem a nie równolegle!!! Lepiej gdy ma większą wartość od głośnika bo wtedy oszczędza i głośnik i uszy. Później go usuwasz.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 3767302
    bomber
    Poziom 24  
    Posty: 858
    Pomógł: 35
    Ocena: 21
    Nie no zaraz.
    Wedlug ciebie w skrocie :
    montujesz itd.
    miezysz i jest 41 v na kondensatorze a ma byc 14*1.4
    i uruchamiasz aplikacje :?:
    Nie wiem czy tak zrobiles ale tak wywnioskowalem z 1 postu.
    Sam niedawno spalilem glosnik samochodowy przez glupote na dodatek poszlo troszke zasilcza bo glosnik dostal zwarcia przy paleniu i bylo powenie 0,1 ohm . Jednak wiem co tu zle zrobilem - uzylem skrotu myslowego ze jak w technicsie zbudowanym na 1 kostce dziala 1 kanal - tzn sprawdzilem glosnikiem ktory i tak mial isc na smietnik ( teraz juz tak nie bede robil bo wiem ze glosnik przy paleniu moze dostac zwarcia ...) a nastepnie dalem moja kolumne na samochodowych pod 1 kanal, potem tak jakos szybko zeby sparwdzic 2 kanal przelaczylem dobra kolumne a tu bach!
    Czy moze ktos napisac cos wiecej o tym sparwdzaniu, bo jestem ciekaw. Napeno nie rezystorem 5 ohm bo jak jest napiecie stale to i tak poleci zasilanie znou tez nie zbyt duzym bo sie nie sprawdzi dobrze - tak wiec jak to robic ?
    U ciebie przyczyna jest prosta - uruchomiles chociaz
    Cytat:
    Wcześniej sprawdziłem nap. na kondensatorze który filtrował nap. dla tej końcówki i wynosiło ono 41V co chyba nie jest normalne przy 14V po wyprostowaniu

    a czemu tyle wynosilo to juz musisz sam dojsc jednak ja sie domyslam ze trafo jednak nie mialo 2*14v lub zle podlczyles kable do mostka.
    Wogle dalbys jakies zdjecie bo jak sam mowisz jestes poczatkujacy wiec moze zle zrobiles podwojny mostek albo cos ...
    Jesli zrobiles tak jak mowiem(nie wiem czy dobrze zrozumialem bo takie postepowanie wydaje mi sie bardzo dziwne i odpowiednie dla rozumowania kobiet) to lepiej sie zastanow 10 razy zanim cos polaczysz bo w elektronice trzeba troszke myslec .
  • #10 3767386
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Zdjęcie dodam potem! A teraz trochę o moim rozwiązaniu! Kupiłem KIT wzmacniacza na tym tda a że nie jest w mostku to wziołem 2 sztuki(prawy i lewy kanał) No i teraz Mam zasialcz który daje 2*14V i teraz, daje 14V do jednego mostka i 14V do 2 mostka bo ten układ nie ma zas. symetrycznego, dalej idze do preamp'a i do wzmacniacza. A co do połączeń! sprawdziłem jedną końcówkę i działała więc wniosek prosty - druga też powinna działać! ale co się okazało, pozory mylą!
  • #11 3767485
    bomber
    Poziom 24  
    Posty: 858
    Pomógł: 35
    Ocena: 21
    widze ze nie czytasz
    Napisz mi czy bylo tak ze :
    sprawdziles zasilania i mimo ze bylo 41 v podlczyles kit do zasilacza i odpaliles uklad :?:
  • #12 3767494
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Napisz w końcu czy to aplikacja z symetrycznym czy z niesymetrycznym zasilaniem? Po co te 2 mostki ??? Zasilacz ma być jeden wspólny i już. Jakie jest zasilanie preampa?
  • Pomocny post
    #13 3767550
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Posty: 1570
    Pomógł: 41
    Ocena: 72
    pisał że nie symetryczne...
    dwa mostki bo są dwa trafa i każde do osobnej końcówki
    jeśli sie mylę proszę mnie poprawić
    pozdrawiam
  • #14 3767572
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Nie nap. sprawdziłem po podłączeniu!
    A więc jest TRAFO jedno, daje napięcie 14V i 14V każde nap ma swój mostek, potem idzie do kondensatora potem do końcówki która NIE jest zasilania symetrycznie! A preamp jest zas. oddzielnym zasilaczem stabilizowanym 18V.
  • Pomocny post
    #15 3767573
    tehaceole

    Poziom 28  
    Posty: 1224
    Pomógł: 102
    Ocena: 212
    Kolego... widze, że jednak zrobiłeś ten skrót myślowy... :)

    14V AC po podaniu na prostownik i odfiltrowaniu zostaje pomnożone przez wspołczynnik 1,4142 - inaczej mówiąc pierwiastek z 2. Ten współczynnik jest różnicą pomiędzy wartością skuteczną napięcia zmiennego a jego amplitudą.

    Idąc dalej tym tropem: na wyjściu każdego z zasilaczy powinieneś otrzymać ok 19,6V DC. Jednak z regóły napięcie zmienne jest wyższe niż podane na nominale trafa. Więc mogłeś uzyskać nawet 20-21V. I tu póki co wszystko sie zgadza... Ale Ty omyłkowo połączyłeś plus jednego zasilacza z minusem drugiego... W rezultacie ich napięcia się dodały. W ten oto sposób uzyskałeś te Twoje magiczne 41 V :)
    Konto firmowe:
    ST - SYSTEM
    Maszkowo 24 B, Maszkowo, 75-558 | Strona WWW: www.stsystem.pl
  • Pomocny post
    #16 3767592
    bomber
    Poziom 24  
    Posty: 858
    Pomógł: 35
    Ocena: 21
    No wlasnie od poczatku do tego dazylem !
    Ewentualnie w skrajnym przypadku nie wiem jak ale mozliwe ze napiecie z przedwzmacniacza jakis cuedem podlczone zostalo szeregowo z tym 14v po wyprostowaniu tak wiec kondensator sie naladowal do tylu ale to jest raczej malo prawdopodobne wrecz nieprawdopodobne .
  • Pomocny post
    #17 3767628
    tehaceole

    Poziom 28  
    Posty: 1224
    Pomógł: 102
    Ocena: 212
    Uruchomiłem wiele wzmacniaczy w swoim życiu... I możesz mi wierzyć... Czasami nieprawdopodobne staje się rzeczywistością. Najczęsciej zawinia czynnik ludzki. Składasz coś, chcesz to jak najszybciej odpalic i popełniasz proste błędy - a takie najtrudniej zauważyc od razu :/ na przyszłość: zanim uruchomisz całośc postaraj się sprawdzić każdy blok niezależnie a zwłaszcza zasilacz bo od niego zależy praca reszty układów.
    Konto firmowe:
    ST - SYSTEM
    Maszkowo 24 B, Maszkowo, 75-558 | Strona WWW: www.stsystem.pl
  • Pomocny post
    #18 3767671
    bomber
    Poziom 24  
    Posty: 858
    Pomógł: 35
    Ocena: 21
    Ciekawy jestem gdzie popelniles blad .
    Bo jesli jednak wszystko miales ok to ja podejzewam jeszcze jedna sytuacje tylko napisz mi czy minusy obu polowek byly polaczone bezposrednio w jakis sposob ?
    Napiszscie cos o tym rezystorze jaki ma byc :idea:
  • #19 3767700
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Przedwzmacniacz ma oddzielne trafo(do druku).A nap. do wzmacniacza ma 14V, zmieżone bo trafo nie jest opisane :) Jutro sprawdzę dokładnie mostki i powiem jak było, może faktycznie pomyliłem polaryzacje, ale zdaża się to w plontanienie tych kabli co tam jest <olaboga>

    Dodano po 5 [minuty]:

    tehaceole, każdą konstrukcję sprawdzam 2-3 razy, ale tamten dzień był chyba pechowy, a do tego jeszcze siedziałem przy tym parę ładnych godzin... pewnie jest to jakiś drobny błąd :( a takie często najtrudniej znaleźć
  • Pomocny post
    #20 3767833
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    2030 jest naprawdę zasłużonym i przyjaznym dla użytkownika układem a taka nietypowa konstrukcja może go ugotować np. przez padnięcie 1 diody w 1 mostku. Preamp zasiliłbym dowolnym uzyskiwalnym napięciem stabilizowanym z plusa głównego (nawet12V)
    Natomiast te 14V AC skrosowałbym do pracy równoległej na 1 wspólny mostek.
  • #21 3768039
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Zas. do preampa jest zasilane z trafa 2x9V przy zwarciu nóżek 18 do tego stabilizator na lm317 i działa ładnie, spróbuje wtedy tylko z 1 mostkiem! I wie ktoś moze jeszcze coś o tych pot.?
  • Pomocny post
    #22 3768093
    bomber
    Poziom 24  
    Posty: 858
    Pomógł: 35
    Ocena: 21
    Napisz gdzie spotykaly sie minusy obu plytek a zarazem galezi zasilania? jesli wogle sie spotykaly? Bo nie wiem wg. jakiego projektu robiles - najlpiej daj link do schematu + foto lub przynajmniej dokladniejszy opis. Jesli nei znajdziesz przyczny to napisz koniecznie bo nie chcem pisac glupot ale podejzewam specyficzny przypadek podlaczenia tych 2 galezi zasilania, jednak sam nie wiem jak to rozrysowac dokladniej i czy to wogle mozliwe :D jesli bede mial schematy to mozliwe ze moje podejzenie sie odrazu wykluczy lub bede odpadnie pare kombincaji ktorych mi do glowy przychodzi dosc duzo :D
  • REKLAMA
  • #23 3768646
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Minusy nigdzie się nie spotykały! Jedyne co było "wspólne" to trafo i pot. podwójne! schemat już daje i później dam jeszcze cały opis z PE!
    Załączniki:
    • schemat tda2030a.JPG (28.24 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #24 3769334
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Ok dodaje opis a za nie długo fotki.
    Załączniki:
    • tda1.JPG (94.67 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • tda2.JPG (93.06 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #25 3788598
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    już chyba wiem czemu końcówka się spaliła :P ale na 100% nie jestem pewny! końcówki "łaczyły" się ze sobą minusem wej. bo mam takie wejscie CHINC że są 2 plusy a minus razem ;) i poprostu od każdej końcówki minus złączyłem ze sobą.... :>
  • Pomocny post
    #26 3808438
    wspol_nik
    Poziom 25  
    Posty: 535
    Pomógł: 86
    Ocena: 20
    Witam.
    Nie wiem do czego były Ci potrzebne 2 mostki. Jeśli masz nap. 41v DC i porządny mostek, to wystarczy dobre elektrolity i tym nap. zasilić równolegle obydwa wzmacniacze.Przed włączeniem obciążenia należy sprawdzić napięcia na końcówkach wzm. zgodnie ze schematem i obserwować jak zachowują się kostki wzm. <czy się nie grzeją> i czy niema nap.stałego na wyj. wzm.
    Powodzenia. wsp :D:D
  • #27 3840128
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    Koledzy! Brawo dla tda! oraz dla tego KIT'u! parę-nascie godzin, ZMARNOWANE! po wymianie tranzystorów oraz końcówki! wzmacniacz grał! ale jeden i drugi kanał nie był w stanie "Pociągnąć" 4watowego głośnika!
    Proszę o pomoc! Nie! Błagam! po prostu nie wiem o co chodzi, ręce mi opadają, działa ale już nie pełną mocą! i dla czego stało się tak z końcówką która działała normalnie a nic przy niej nie ruszałem? :(
  • Pomocny post
    #28 3840143
    bomber
    Poziom 24  
    Posty: 858
    Pomógł: 35
    Ocena: 21
    Wez odczep zasilacz( razem z mostkiem i kondenstorami) i zmiez napiecia czy sa ok. Jesli tak to moze .. nie wiem masz zbyt slabo dokrecone do radiatora . Nie wiem czemu nie budujesz tego na tda7294 przecie jest to latwiejsze,mocniejsze, bardziej zabezpieczone bo te to chyba wogle nie jest z czego pamietam.
    Mi sie wydaje ze to jednak jest cos z tym zasilaniem cudownym nie tak .
  • Pomocny post
    #29 3840399
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Moim skromnym zdaniem on Cię chyba nie lubi. Zapuściłeś go do roboty w mało efektywnej aplikacji i do tego na zasilaniu przekraczającym 40V(absolute maximum Usupply=36V) i kazałeś coś "Pociągać". A on reaguje jak ta kobyła co jej właściciel powiedział że dokupił jeszcze 4 hektary. Też się wiesza tylko nie na drzwiach od stodoły a chyba na automatyce. Zrób tak jak pisałem - skrosuj trafo równolegle by otrzymać 21V DC i wystarczy. Póki automatyka wyłącza to cacy ale jak nie zdąży - to następna wymianka. Takie są efekty piłowania na siłę scalaków. To jak z pociąganiem... pociągu :)
    Ten układ pojawił się w stanach około 30 lat temu do sterowania końcówek tranzystorowych z 741 ale oszczędni kopiści zrezygnowali po drodze ze stabilizacji symetrycznego zasilania 15V(dla scalaka nad R6 i pod R7) i mamy efekty "tuningu" :) Przy zewnętrznym zasilaniu tranzystorów 50V robiłem na 741! końcówki 100-150W działające latami, póki ktoś na imprezach do nich czegoś nie nalał. To że ktoś napisał jakiś text w gazecie - nie zwalnia Cię z myślenia i słuchania producentów: http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/2/TDA2030.shtml
    I dziękuj bozi że wymyśliła internet.
  • #30 3841111
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    W tej chwili mam jeden mostek i 2x4700µF(na początek) i nap. po kondensatorach wynosi 18V, więc tutaj chyba jest OK, a na tda7294 narazie nie robie bo nie mam takiego zasilacza :)

Podsumowanie tematu

✨ Tematem dyskusji jest awaria wzmacniacza zbudowanego na układzie TDA2030A, który uległ uszkodzeniu po złożeniu i uruchomieniu. Problemem było nieprawidłowe zasilanie – autor stosował dwa mostki prostownicze z osobnym zasilaniem 14V AC dla każdego kanału mono, co spowodowało zsumowanie napięć i powstanie napięcia około 41V DC na kondensatorach filtrujących, przekraczającego dopuszczalne maksimum dla TDA2030A (44V). Wskazano, że układ TDA2030A wymaga zasilania niesymetrycznego, a stosowanie dwóch mostków i łączenie ich minusów mogło doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia układu. Zalecano stosowanie jednego mostka prostowniczego z odpowiednim filtrowaniem i zasilanie obu kanałów z jednego źródła, a także użycie rezystora w szereg z głośnikiem podczas pierwszych prób uruchomienia w celu ochrony elementów. Podkreślono konieczność stosowania ekranowanych kabli sygnałowych oraz dokładnego sprawdzenia polaryzacji i połączeń. Dyskutowano także o prawidłowym doborze zasilacza, kondensatorów filtrujących oraz o ograniczeniach prądowych i napięciowych układu TDA2030A. Wskazano, że nieprawidłowe połączenia masy i zasilania, a także brak stabilizacji i niewłaściwe chłodzenie mogą prowadzić do uszkodzeń. Autor rozważał również przejście na układ TDA7294, jednak obecnie korzysta z TDA2030A z pojedynczym mostkiem i napięciem około 18V DC, co jest zgodne z zaleceniami. Poruszono także kwestię połączeń wejść RCA, gdzie minusy sygnałów były połączone razem, co mogło powodować problemy. Podsumowując, główną przyczyną awarii była nieprawidłowa konfiguracja zasilania i błędy w okablowaniu, a rozwiązaniem jest stosowanie jednego mostka prostowniczego, poprawne połączenia masy i sygnału oraz stosowanie zabezpieczeń podczas uruchamiania wzmacniacza.
REKLAMA