Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zaradzić głupocie - bezpiecznik automatyczny...

05 Paź 2003 23:04 8029 8
 • Poziom 16  
  chcę przerobić prostownik do ładowania akumulatorów tak aby zabezpieczyć go przed zwarciem zacisków (odwrotnym podłączeniem biegunów). mam pytania:
  - czy to co narysowałem po dobraniu odp. elementów ma prawo zadziałać
  - ewentualnie jakich wartości powinienem użyć
  zabezpieczenie powinno zadziałać przy około 25-30A prądu (wartość szczytowa).

  he... a może po prostu chcę zrobić coś z niczego (czyli z głowy) i wystarczy kupić tak działający bezpiecznik za parę złotych...? w każdym razie wdzięczny będe za jakiekolwiek wskazówki.

  dołączam schemat
  pozdr.

  cos z tym załącznikiem niehalo...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 15  
  Powinno zadziałać. Musisz tylko uważać, bo jak dasz kondensatory filtrujące za tym układem, to przy przeciążeniu może się zrobić z przekaźnika generator :). Wratość elementów dał bym takie: R2 około 22k - 47k, R1 około 0,022ohm - zależy od T1. Pozostałe zależnie od typu przekaźnika i napięcia za mostkiem
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 37  
  Chyba bedziesz miał problem z rezystorem R1.W wyliczeń wynika,że dla prądu 30A i przy napięciu 0,7V wartość ta wyniesie ok.23 mOhm.Będziesz musiał dobrze kombinować, jak i z czego "wymodzić" taką rezystancję.Chyba jedynie dosyć "gruby" w przekroju manganin, ale dosyć kłopotliwy w zdobyciu.
 • Poziom 11  
  Trzeba niezwierać klem i zaznaczyć gdzie plus i minus i patrzeć żeby niepomylić ich z symbolami na akumlatorze podrawiam
 • Poziom 37  
  :arrow: Mały_elektryk

  Cytat:
  Trzeba niezwierać klem i zaznaczyć gdzie plus i minus i patrzeć żeby niepomylić ich z symbolami na akumlatorze


  Kolego, za taką odpowiedź należałoby wykorzystać niebieską kartkę;ale po przeczytaniu Twoich wszystkich postów doszedłem do wniosku,że sama uwaga na forum powinna ciebie trochę zdyscyplinować.
 • Poziom 16  
  :))))
  no ja wiem, że najlepiej byłoby niezwierać i oznaczyć gdzie plus, gdzie minus, hehe... grunt to poczucie humoru...

  dzieki wszystkim za informacje
  pozdr.
 • Poziom 13  
  można również zastosowac przekaźnik z diodą (załaczenie ładowania po poprawnym podłączeniu przewodów, prąd ladowania będzie płynąc przez styki przekaźnika ale to nie problem gdyż jest on zwykle poniżej 10A)
 • Poziom 13  
  przekaźnik jest wystarczająco szybki gdyż zasilanie przekaźnika trzeba wziąc z ładowanego akumulatora co w połączeniu z diodą uniemożliwia załączenie ładowania przy odwrotnym podłączeniu