Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zaradzić głupocie - bezpiecznik automatyczny...

kili^^ 05 Oct 2003 23:04 8284 8
    kili^^
    Level 16  
    chcę przerobić prostownik do ładowania akumulatorów tak aby zabezpieczyć go przed zwarciem zacisków (odwrotnym podłączeniem biegunów). mam pytania:
    - czy to co narysowałem po dobraniu odp. elementów ma prawo zadziałać
    - ewentualnie jakich wartości powinienem użyć
    zabezpieczenie powinno zadziałać przy około 25-30A prądu (wartość szczytowa).

he... a może po prostu chcę zrobić coś z niczego (czyli z głowy) i wystarczy kupić tak działający bezpiecznik za parę złotych...? w każdym razie wdzięczny będe za jakiekolwiek wskazówki.

dołączam schemat
    pozdr.

cos z tym załącznikiem niehalo...
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    tadzioor
    Level 15  
    Powinno zadziałać. Musisz tylko uważać, bo jak dasz kondensatory filtrujące za tym układem, to przy przeciążeniu może się zrobić z przekaźnika generator :). Wratość elementów dał bym takie: R2 około 22k - 47k, R1 około 0,022ohm - zależy od T1. Pozostałe zależnie od typu przekaźnika i napięcia za mostkiem
    serwis
    Level 37  
    Chyba bedziesz miał problem z rezystorem R1.W wyliczeń wynika,że dla prądu 30A i przy napięciu 0,7V wartość ta wyniesie ok.23 mOhm.Będziesz musiał dobrze kombinować, jak i z czego "wymodzić" taką rezystancję.Chyba jedynie dosyć "gruby" w przekroju manganin, ale dosyć kłopotliwy w zdobyciu.
    Mały_elektryk
    Level 12  
    Trzeba niezwierać klem i zaznaczyć gdzie plus i minus i patrzeć żeby niepomylić ich z symbolami na akumlatorze podrawiam
    serwis
    Level 37  
    :arrow: Mały_elektryk

Quote:
    Trzeba niezwierać klem i zaznaczyć gdzie plus i minus i patrzeć żeby niepomylić ich z symbolami na akumlatorze

Kolego, za taką odpowiedź należałoby wykorzystać niebieską kartkę;ale po przeczytaniu Twoich wszystkich postów doszedłem do wniosku,że sama uwaga na forum powinna ciebie trochę zdyscyplinować.
    kili^^
    Level 16  
    :))))
    no ja wiem, że najlepiej byłoby niezwierać i oznaczyć gdzie plus, gdzie minus, hehe... grunt to poczucie humoru...

dzieki wszystkim za informacje
    pozdr.
    krzys_j
    Level 13  
    można również zastosowac przekaźnik z diodą (załaczenie ładowania po poprawnym podłączeniu przewodów, prąd ladowania będzie płynąc przez styki przekaźnika ale to nie problem gdyż jest on zwykle poniżej 10A)
    krzys_j
    Level 13  
    przekaźnik jest wystarczająco szybki gdyż zasilanie przekaźnika trzeba wziąc z ładowanego akumulatora co w połączeniu z diodą uniemożliwia załączenie ładowania przy odwrotnym podłączeniu