Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SGV5903/07 - górne ramię stoi

mazmac 09 Kwi 2007 01:33 8865 19
  • #1 09 Kwi 2007 01:33
    mazmac
    Poziom 9  

Witam,

W zmywarce jak wyżej dolne ramie się kręci a górne niestety nie.

Po odkręceniu ramion od zmywarki okazało się, że z otworu (nr 1 na zdjęciu) do którego przychodzi dolne ramie woda wydostaje się pod dużym ciśnieniem, a z otworu obok (do którego podpięte jest górne ramię - nr 2 na zdjęciu) woda ledwo leci.

Dalsza analiza wykazała iż w otworze tym widać jakiś plastikowy element, który go zamyka. Jeśli element ten się lekko naciśnie to woda wypływa z obydwu otworów poprawnie.

Czy w tej zmywarce da się wyłączyć górne ramię? Czy może one powinny pracować na przemian? Co może być uszkodzone?

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Maciek

0 19
  • #2 09 Kwi 2007 07:54
    zayzayer
    Specjalista AGD

Wydaje mi się, że w tej zmywarce ramiona myją na przemian. Przełącza zawór sterowany silniczkiem umocowany pod przepływowym ogrzewaczem.

0
  • #3 09 Kwi 2007 13:02
    mazmac
    Poziom 9  

Czy ktoś może udostępnić schemat montażowy do tej zmywarki?
    Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
    Maciek

0
  • #4 09 Kwi 2007 15:58
    zayzayer
    Specjalista AGD

mazmac napisał:
    Czy ktoś może udostępnić schemat montażowy

Czegoś takiego Bosch nie udostępnia. Ten rysunek z którego zrobiłeś wycinek, to praktycznie wszystko.

1
  • #5 09 Kwi 2007 16:26
    mazmac
    Poziom 9  

O taki schemat z którego wyciałem rysunek mi chodzi - wyciąłem go z innej zmywarki i brak na nim elementu który jak podejrzewam steruje przepływem wody pomiędzy ramionami.

0
  • #7 09 Kwi 2007 21:43
    mazmac
    Poziom 9  

Dzięki za schemat.

Na schemacie nie ma podanego numeru silniczka, który znajduje się pod spodem (jak na załączonym zdjęciu). Czy jest to osobna część u Boscha, czy też trzeba kupic razem z 483058? Czy ktoś zna jej numer?

Co to za silnik (krokowy)?

Co trzeba zrobić, aby wymontować ze zmywarki cały element 483058 - wystarczy tylko zdjąć opaskę z węża łączącego go z pompą i odgiąć jeden zatrzask i wysunąć go w dół?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 09 Kwi 2007 23:02
    lionq
    Poziom 13  

Witam.
    Co do dostępności samego silniczka, to nie występuje jako część zamienna. Cześć jest dostępna jako całość tz. kompletna (przepływowa grzałka + kierownica wody) Aby wymontować tą część należy: zdjąć opaskę z węża łączącego z pompą
    odgiąć jeden z zatrzasków
    odkręcić dwie śruby mocujące (torx 20)
    odłączyć przewody grzałki, silniczka oraz jeżeli jest zamontowany czujnik zmętnienia.
    Ostatnio miałem podobny przypadek, była zablokowana tarcza rozdzielacza wody (kawałek kości ) Powodzenia

0
  • #9 09 Kwi 2007 23:21
    mazmac
    Poziom 9  

Witam

Czyli żeby zdemontować tą część to trzeba niestety odkręcić od zmywarki cały dół?
    Na co trzeba przy tym uważać i w jakiej kolejności najlepiej to robić?

Pozdrawiam

0
  • #10 10 Kwi 2007 20:22
    mazmac
    Poziom 9  

Witam,

Uff - rozebrałem i co najważniejsze złożyłem.

Przyczyna zraszania tylko przez dolne ramię jest znana - spaliło się uzwojenie silnika kręcącego przesłoną rozdzielającą wodę na ramiona. Spaliło się bo dostała się do niego woda po ośce od trybka kręcącego tą przesłoną - wydaje się że jest to słabe miejsce tej zmywarki.

Silnik ten nie jest osobną częścią zapasową w Boschu - trzeba kupić cały element za ponad 100EUR.

W związku z tym próbowałem uruchomić zmywarkę, by równocześnie spryskiwały obydwa ramiona (poprzez wywalenie przesłonki).
    Niestety pompa ma za małe ciśnienie/wydajność i dolne ramię się kreci normalnie a górne ledwo, ledwo.
    Trzeba więc będzie dać zarobić Boschowi.

Wszystkim dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

0
  • #11 11 Kwi 2007 07:38
    zayzayer
    Specjalista AGD

Ja na Twoim miejscu obejrzałbym jeszcze moduł.

0
  • #12 11 Kwi 2007 09:00
    mazmac
    Poziom 9  

Niestety nie ma co oglądać - przepalone jest uzwojenie na silniczku - we Wrocławiu nie znalazłem nikogo kto by chciał to przewinąć - zbyć cieńki drut.

Jeszcze raz dziękuję wszystki za pomoc.

0
  • #13 11 Kwi 2007 09:06
    zayzayer
    Specjalista AGD

Źle zrozumiałeś. Chodzi mi o to, że niezależnie od spalonego silniczka, może być uszkodzony triak (i nie tylko) sterujący im.

0
  • #14 11 Kwi 2007 11:19
    mazmac
    Poziom 9  

Ok - nie zrozumiałem Cię. Nie wiem jak sprawdzić triaka (na płytce nie widać żadnych popalonych elementów), ale na silniczek jest podawane napięcie - czy to oznacza ze jest on dobry?

Pozdrawiam

1
  • #15 11 Kwi 2007 11:28
    zayzayer
    Specjalista AGD

mazmac napisał:
    czy to oznacza ze jest on dobry?

Chyba tak. Ale silniczek nie pracuje ciągle, a cyklicznie. Jeżeli jest praca ciągła, to triak jest zwarty.

0
  • #16 11 Kwi 2007 11:31
    mazmac
    Poziom 9  

Witam,
    Mam jeszcze pytanie.
    Czy moja zmywarka myje tylko dolnym lub górnym ramieniem, czy też myje nimi naraz.

Z załączonego dokumentu wynika, iż niektóre zmywarki mają 3 powyższe kombinacje.

Co prawda mówi się w nim że dysk ma 3 otwory a u mnie dysk był w kształcie bumeranga (może nowy element 483058 ma inny dysk niż 267775)?

0
  • #17 11 Kwi 2007 11:36
    zayzayer
    Specjalista AGD

mazmac napisał:
    Czy moja zmywarka myje tylko dolnym lub górnym ramieniem, czy też myje nimi naraz.

Myje na przemian. Silniczek obraca ten "bumerang", otwiera jedno ramię i wyłącza sie. Po niedługim czasie ponownie się włącza i otwiera drugie ramię i tak w kółko.

0
  • #18 11 Kwi 2007 12:01
    mazmac
    Poziom 9  

To szkoda, bo najchętniej nie kupował bym tej nowej części tylko żeby myły naraz 2 ramion.
    Teraz tak działa, ale czasami wydaje mi się że na górze jest za małe ciśnienie wody, a czasami że jest OK.

Zamówiłem tą część w Boschu za 423 PLN, ale mam świadomość że pochodzi to maks 5 lat (tyle co porzednie).

Bosch trochę bezsensu to rozwiązał. U mnie padł silniczek, ale tarczka długo by już nie pociągneła była ponad w 2/3 starta - woda dopycha ją bowiem do części 483058 a silnik obraca i się nieźle ściera. Gdy ja wyjałem przez otwór Aqua Sensora to potem rozpadła mi się w rękach.

Pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

Co do triaka to trudno to sprawdzić - u mnie napięcie na silniczku jest cały czas - ale on się nie obraca i w związku z tym nie wysyła do sterownika informacji o swoim połozeniu (a na jeden obrót powinien to zrobić 3 razy). Pocieszające jest to, iż jak zrobi się reset i zmusi zmywarkę do wypompowywania wody to napięcie znika - może więc jest dobry.
    A który to triak i jak go się sprawdza>

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #19 11 Kwi 2007 12:46
    zayzayer
    Specjalista AGD

mazmac napisał:
    Pocieszające jest to, iż jak zrobi się reset i zmusi zmywarkę do wypompowywania wody to napięcie znika - może więc jest dobry.

W takim układzie na pewno jest dobry.
    I pomyśl tylko sobie, że ten durnacki system jest po to, żeby zmywarka zaoszczędziła parę złotych na rok. Ale cóż, po części winni są klienci, dla których najważniejsze są te zasrane klasy A. Tylko, że tymi klasami producenci zepsuli sprzęt i straty z tego powodu wielokrotnie przewyższają ewentualne zyski.

1
  • #20 12 Kwi 2007 00:57
    mazmac
    Poziom 9  

Na razie zostawię zmywarkę bez "bumeranga" który rozdziela wode na ramiona. Umyłem 3 komplety naczyń w tym jedne dosyć mocno zabrudzone i przyschnięte (trudno było kogokolwiek zmobilizować do ręcznego mycia) i wydaje się że są umyte doskonale (górne ramie zaczęło się nawet kręcić normalnie).

Nie będę inwestował ponad 400 w coś co i tak długo nie pochodzi.

3
  Szukaj w 5mln produktów