Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o Driver. Czy można na zwrotnicy podbić głośność pasma na driverze?

12 Kwi 2007 22:14 1766 15
  • Poziom 13  
    Witam! Czy mógł by mi ktoś powiedzieć czy można w jakiś sposób na zwrotnicy podbić głośność danego pasma na driverze? Mianowicie chodziło by mi o podbicie tak od 16kHz gdyż bawiłem się z korektorem na komputerze i o wiele cieplejsze brzmienie było mojego drivera. A mam Selenium Dt210i Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Wydaje mi się że odpowiedziałeś sobie sam zastosować korektor i podbić to co ci się podoba
  • Poziom 22  
    korektor / ew sterownik zestawu
  • Poziom 24  
    Zwrotnica możesz obcinać od dołu lub od góry.Podbić nie da rady.Jedyna rada to tak jak przedmówcy mówią: equalizer
  • Poziom 29  
    zwrotnicado drivera zwykle zawiera tłumik, w typowych wypadkach dwuelementowy (jeden rezystor szzeregowo do drivera, drugi równolegle do niego)
    poeksperymentuj z dopinaniem kondensatora (2,2uF-6,8uF) równolegle do rezystora szeregowego ;)
  • Poziom 13  
    Ta izzy dokładnie mam taką zwrotke bo moja nadstawka jest wg. tego projektu ;-) Ale zadałem tylko czysto teoretyczne pytanie ;-D Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    teoretycznie można w samej zwrotnicy podbić pewne pasma jednak jest to nie opłacalne ze względu na straty na elementch. Wygodniej jest podbijać na eq
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    izzy
    "tak się robi w domowych pakach i pół estradowych"
    jak?
    stosuje się tłumik o nieliniowej charakterystyce czestotliwosciowej? osobiście nie spotkałem, poprosze o przykład
    "coś takiego"
    to zwykła zwrotnica trzeciego rzędu z tłumikiem szeregowo-równoległym -nic nadzwyczajnego (chyba, że porównujesz do bipolarnego kondensatorka doczepianego do chińskich wynalazków)
    "teoretycznie można w samej zwrotnicy podbić pewne pasma jednak jest to nie opłacalne ze względu na straty na elementch"
    rozwiazanie które zaproponowałem dotyczy podbicia końcówki pasma poprzez dodanie kondensatora równolegle do R1 na twoim schemacie i polega na zmniejszeniu tłumienia a nie podbijaniu -w zwiazku z bocznikowaniem rezytora straty mocy będą mniejsze
    "Wygodniej jest podbijać na eq"
    owszem, wygodniej, ale
    -prosciej dodać jeden kondensatorek
    -eq używa się zwykle do wycinania (pomijajac "fachowców" którzy ustawiają je w "uśmiech dyskoteki" co w połowie proponujesz sugerując podbicie końca pasma)
    -podbijanie na eq powoduje zmianę wysterowania wzmacniacza co wiąże się z jego szybszym przesterowaniem co dla dużych częstotliwoscie jest bardzo niebezpieczne dla drivera
    barthezz:
    "Najwyrazniej masz juz klopot ze sluchem powyzej tych 16k"
    charakterystyka częstotliwosciowa na stronie firmy która seleniumy sprzedaje
    http://westmusic.pl/galerie/8434435e6c5de362e2b4a79d94c5dbc0_m.jpg
    wyraźnie pokazuje calkiem spory spadek skuteczności powyzej 8kHz (co przemawia za korekcją pasma w tym zakresie), choć jak napisałeś bardzo wiele zależy od tuby
  • Poziom 29  
    nie zamierzam straszyć psów czy zakłócać nietoperzy -nie potrzebuję 23kHz
    spadek powyżej 8 czy jak piszesz 10k jest jednak istotny i o jego niwelacji pisze od początku w tym temacie co nie wiedzieć czemu zostalo automatycznie potraktowane jako atak na ten driver i selenium wogóle
    a ja tylko chciałem pomóc twórcy tematu rozwiazać postawiony przez niego problem opierając sie na podanych przez niego faktów oraz dostepnej informacji handlowej
    rozumiem, że izzy broni swojego projektu, jednak motywacja twjej ostatniej wypowiedzi jest dla mnie niezrozumiala
    i nie wiem, co tu ma do rzeczy 2412 którego bym driverem nie nazwal, choćby z braku korektora fazy
    nie wiem też jaki sens ma przywoływanie tonsila, ktory driverów nie produkował
    rizumiem jedynie, że jesteś w d210ti na tyle ślepo zakochany (lub uprawiasz kryproreklamę, tego nie wiem) ze piszesz rzeczy wewnętrznie sprzeczne i niewiarygodne (driver gra PEŁNYM pasmem -jak na driver)...... :|
  • Poziom 13  
    Stasiekm a ten kondensator mam dopiąć równolegle do rezystora czy dalej za w szeregu za rezystorem?? Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    goku54: dopnij rownolegle do R1
    barthezz:
    nie zamierzam nikogo ośmieszać
    jeśli komuś brakuje góry to jest jeszcze jedna możliwosć -po prostu jej brakuje... (co jest niewykluczone, skoro jak sa napisałeś, jeden driver gra inaczej niż drugi)
    pytanie autora postu dotyczyło zwrotnicy a niecałego systemu -skad więc korektor oktawowy (w riderach spotykam zwykle tercjowe)?
    z ciekawości zapytam -na jakich 3" grasz?

• Spec od akustyki
    Widze jakies kolejne dziwne pomysły. Miałeś 2 drivery i na tej podstawie twierdzisz, że kazdy gra inaczej. I znowu żadnych pomiarów które by to potwierdziły. Po raz kolejny też podważasz dane producenta drivera. Driver jest w określonej tubie, jednej z zalecanych przez producenta.

Tak jak przy celestionie twierdziłeś, że przenosi mniej niz podadje producent, tu twierdzisz ze wiecej. Do czego ty zmierzasz?