Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy 12, 18db/oct ??!!!

22 Kwi 2007 14:29 2251 11
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich :D Po dłuższych testach odsłuchowych mojego suba na STX 32-300-4-SC doszedlem do wniosku ze glowną przyczyna ktora psuje efekt odsluchowy to filtr aktywny :D

Mam taki filtr:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al18z&sid=3c5d0641

Cytat:
    pasma odcięcia filtru (od 40 do 150Hz)
    <-- to chyba jakies nieporozumienie albo spadek charakterystyki to 6dB/oct :] Przy minimum sub odtwarza nawet do 100Hz ;]

POTRZEBUJE fitra ktory bedzie odcinal tak zeby 80 Hz juz praktycznie nie było odtwarzane :] W Nero Wave Editor zrobilem sobie taki filtr i sub gral MIODZIO !!!

Oto zdjecie: (u gory sa czest. i jak je zminimalizowalem)

Filtr dolnoprzepustowy 12, 18db/oct ??!!!

POMOCY!! Z gory dzieki
  • Poziom 31  
    A może słuchasz suba za głośno ?
    Odtwarzać 100hz będzie zawsze - tylko pytanie z jakim spadkiem.
    Z jakimi kolumnami współgra ?
    Czym go napędzasz ?
  • Poziom 17  
    1. Głośno musi grac przeciez to normalne, basik musi byc ostry :D:D:D

2. No po prostu zalezy mi na jak najwiekszym spadku bo jak ustawie czest. odciecia najnizej to mi to 100Hz bedzie ciszej gralo w porownaniu z mniejszymi czest. :D A przy slabym spadku 100Hz glosniej gra ;]

3. Kolumny to 2xARN188, ARX150 i SC10N :]

4. Holton zrobiony na ok. 320 - 350W :]

A masz moze jakis projekt filtru z tak duzym spadkiem??
  • Poziom 31  
    1. Musi grać tak żeby uzupełniać stereo jeśli chodzi o dół, każdy sub z każym filtrem, nawet najniżej uciętym będzie slyszalny jeśli dasz suba za głośno.

2. No sorki, ale żeby całość wyglądała jak na screenie z 1 posta musiałbyś użyć filtru sam nie wiem którego rzędu. 80hz na 0, a 100hz już na -15db :|
    Pytanie - po co ?

Filtr z tak dużym spadkiem jest możliwy do skonstruowania, jednak nikt go nie stosuje gdyż w drastyczny sposób wplywa na brzmienie.
    Jeśli masz sb live to sam sprawdź ustawiając low pass filter na jakąś tam określoną częstotliwość i ustaw wysoką dobroć filtra...
    Żeby filtr z tak ogromnym spadkiem miał sens charakterystyka kolumn powinna opadać równie szybko, a tak nie jest.
    Kolumny na arnach 188 powinny dość nisko grać, więc po prostu ustaw niższą częstotliwość odcięcia.
  • Poziom 17  
    Oki wiem ze ciezko by bylo takie cos zrobic ;] :D Moze jakby mial z 200dB/oct hehehe ;) Mniejsza o to ;]

Wytlumacze dokladnie moj problem, o co chodzi ;]

Ale patrz jakbym mial filtr 18dB/oct to jakbym ustawil czest. odciecia na 50Hz to 100Hz by bylo juz o 18dB mniej slyszalne :D To juz by mi pasowalo :D

Ten moj filtr co podalem niby ma czest. odciecia najnizsza 40Hz a jak ja niby ustawie to jeszcze 100Hz na luzik slychac to albo on nie ma takiego niskiego odciecia albo ma 6dB/oct albo jeszcze mniej ;D hehe

Chodzi mi glownie o to ze jak mam suba postawionego w rogu pokoju i nawet jak mam najnizej czest. ustawiona to i tak gra on tak ze jest strasznie slyszalne to 100Hz i slychac glosy troche z muzy ;] Inne suby orginlne ktore slyszalem tego nie mialy wiec wychodzi na to ze ten filtr jest nie za ciekawy ;]

Rozumiesz o co mi chodzi?? ;] Pozdro Dzieki Ci za zainteresowanie i pomoc ;)
  • Poziom 31  
    "Ale patrz jakbym mial filtr 18dB/oct to jakbym ustawil czest. odciecia na 50Hz to 100Hz by bylo juz o 18dB mniej slyszalne Very Happy To juz by mi pasowalo Very Happy "
    a 50hz byłoby już na -3dB :)

Z czego bierzesz sygnał do suba ?
  • Poziom 17  
    Tez myslalem ze to moze przez sygnal bo biore po wejsciu wysokopoziomowym z TDA7294 + TDA1524A ale wzielismy kumpla Technicsa SU A700 cos takiego i on ma po wysokiej suba Magnata Monitor 200A i mu nic nie buczy a u mnie tak ;] Wiec do sygnalu nie mozna sie przyczepic ;]
    Ja po prostu uwazam ze ten filtr jest slaby, po roznych testach ;]

Co to za komentarz do mojej wypowiedzie?? Źle mysle z tym co napisalem jak tak to mnie popraw :]

Moze ktos inny by sie jeszcze przylaczyl ;)
  • Poziom 31  
    Ten filtr zapewne posiada stromość 18dB/okt (jeśli nie 24). To co wkleiłeś w cytacie w pierwszym poście to zakres, w którym odbywa się sama regulacja tegoż odcięcia.
  • Poziom 17  
    Nie sugerujcie sie obrazkiem w pierwszym poscie, to nie jest ten filtr ;]

MOZE mi tylko ktos wytlumaczyc to ze jak niby ustawie 40Hz odciecia w filtrze do suba Altrona to sub mi buczy a gdy jakims programem zrobie tak zeby 80hz mialo co najmniej -12dB to gra MIODZIO !!!

Wzmacniacz ma 350W RMS wiec takie 80Hz to one strasnie psuje efekt przy takiej mocy (strasznie glosne dokuczliwe buczenie) :(:(:(

Tu jest link do piosenki :D Jak ja puszcze i suba mam wlaczonego to na poczatku utworu jest jedno wielkie BBBUUUUUUUUUUU... :(:(:( a gdy odetne powyzej 80Hz ale w programie Nero Wave Editor a nie filtrze jest OK :/

http://rapidshare.com/files/27406985/DJ_Tatana_-_today_is_tomorrow.mp3.html

Nie wiem co robic ;/
  • Poziom 31  
    Hmm tak jakby coś się w tym filtrze wzbudzało... Jeśli masz ten filtr podpięty bezpośrednio pod kartę dźwiękową, to spróbuj najpierw ściszyć głośność do 0 i dopiero zacząć powoli regulację. Może zbyt mocny sygnał dostaje w plecy, chociaż to średnio prawdopodobne. Skontroluj też poprawność połączenia filtr<->wzmacniacz, może jakieś przebicia są gdzieś po drodze, trudno powiedzieć.
  • Poziom 31  
    Imho nic się tu nie wzbudza, po prostu za głośno grający sub i tyle...
    A jeśli arny 188 są w br strojonym na jakieś 50hz to już wogóle wszystko jasne :)

Masz może sound blastera ?
    Jeśli tak to zainstaluj kXy i możesz sobie dowolny filtr w nich ustawić.
    Jeśli nie to kup sobie starego sb live 5.1 na allegro - kosztują tyle co filtr do suba.
  • Poziom 17  
    YYYYeeeeaaaa.......... dzieki za rady forumowicze :D Przyczyna tkwila w karcie dzwiekowej od kompie ;/ Wzialem suba kumpla Magnata i on tez tak buczal ;/ Wkurzylem sie juz chcialem sie poddac a tu nagle wchodze w START - PROGRAMY - AKCESORIA - ROZRYWKA - REGULACJA GLOSNOSCI i zobaczylem jakas dziwna nazwe "BassBoost" jak to wylaczylem to zaniemowilem <wow>
    Nie wierze co ten sub potrafi !!!!! Bas sie zrobil mieciutki bez zadnego buczenia, normalnie portki mi drza jak zalacze pozadnie muze :D

Jedyny problemik to tylko teraz wymienic lice glosnikowe bo te w STX'ie nie wytrzymuje takiej mocy przez dluzszy czas :D

DZIEKI ZA POZMOC ;) Pozdro