Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat podłączeń dla skanerów

martinbbor 26 Kwi 2007 21:33 3134 21
  • #1 26 Kwi 2007 21:33
    martinbbor
    Poziom 11  

Witam.
    Posiadam 4 skanery - 2 marki mojo oraz 2 marki scantech 250. Moim pytaniem jest jak mam to podłączyć żeby wszystkie były ze sobą zsynchronizowane? Mam wrażenie że są źle podłączone ponieważ podczas pracy zdarza się że któryś nagle zacznie "terkotać". Wszystko podpinam do zwykłego sterownika dmx, który działa, skanery reagują na polecenia, ale problem jest jak włączę im jakiś program. Po czasie któryś właśnie zaczyna "terkotać" i to losowo. Dodam, że zasilanie zrobione jest oddzielnie na każdy skaner a jak są poukładane canony to nie mam pojęcia (ktoś narobił syfu i sprzątam). Najlepiej przydałby się jakiś schemat albo coś w tym stylu. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

0 21
  • #2 27 Kwi 2007 04:03
    Adamcall
    Poziom 16  

ja miałem podobny problem w miejscowej dyskotece i okazało się że skanery nie były uziemione po prostu ten kto to robił zostawił nie podpięte przewody zera po uzerowaniu wszystkich problem znikną.
    ps: działo się tak najczęściej jak był włączony stroboskop też nie uziemiony.
    Pozdrawiam

0
  • #3 27 Kwi 2007 14:50
    diodakiler
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

jezeli to sa stare 250 wyczysc dokładnie elektronike (zawsze pomagało) posprawdzaj połaczenia, podepnij uziemienie pod urzadzenia, włącz na moje terminator (jezeli jest ostatni)

jezeli to nie pomoze zobacz sterownik (czy nie sa parametry resetowe na któryms programie wpisane) reset jest w scantechach jezeli zrobisz na 1 potencjometrze wartosc 100%

pozdrawiam

0
  • #4 27 Kwi 2007 19:48
    martinbbor
    Poziom 11  

Cytat:

jezeli to nie pomoze zobacz sterownik (czy nie sa parametry resetowe na któryms programie wpisane) reset jest w scantechach jezeli zrobisz na 1 potencjometrze wartosc 100%

tu masz rację w 100%. Gdy dojadę suwakiem do końca scantechy dostają reseta a mojo leci dalej. Ziemia jest zrobiona. Wszystkie skanery mają oddzielne zasilanie ale wszystkie podpięte są do rozdzielni która ma ziemię podłączoną. Jeśli problem tkwi w konserwacji, to przeczyszczę i dam znać. Mam też problem z jednym mojo. Gdy wrzucam na ręczne sterowanie jeden skaner strasznie "szarpie" (nie terkocze) ale nie można mu ustawić pozycji, ale jak już to z wielkim uporem (tnie się). Czym to może być spowodowane?
    Pozdrawiam

0
  • #5 27 Kwi 2007 20:34
    diodakiler

silnik jest uszkodzony.
    Ostatnio wymieniałem silniki w Prolight (daja gwarancje - dlatego sam nie wymieniłem). na 6 mojo 4 były niesprawne z przepracowania, jest to drogi interes około 100 - 150zł szt.

0
  • #6 27 Kwi 2007 22:51
    martinbbor
    Poziom 11  

Cytat:
    silnik jest uszkodzony.
    Ostatnio wymieniałem silniki w Prolight (daja gwarancje - dlatego sam nie wymieniłem). na 6 mojo 4 były niesprawne z przepracowania, jest to drogi interes około 100 - 150zł szt.

no to mnie kolego pocieszyłeś :cry: . No dobra, sprawdzę resztę wg wskazówek i dam znać. Pozdrawiam

0
  • #7 28 Kwi 2007 18:20
    martinbbor
    Poziom 11  

Cytat:
    jezeli to sa stare 250 wyczysc dokładnie elektronike (zawsze pomagało) posprawdzaj połaczenia, podepnij uziemienie pod urzadzenia, włącz na moje terminator (jezeli jest ostatni

Mam pytanie co do tego terminatora, ustawia się go na tych zworkach z tyłu, tak? a tak wogóle jak powinny być poprawnie poustawiane? (te małe przełączniki z tyłu)? Ostatnim jest mojo, ten co mi szarpie podczas pracy.

0
  • #8 29 Kwi 2007 11:41
    wtyko
    Poziom 12  

Hej
    Na zworkach ustawiasz adres DMX

Co do terminatora to na ostatnim urządzeniu DMX dajesz wtyczce XLR z oporikiem 100 Ohm przylutowanym między pinami 2 i 3 -oczywiście podpinasz to pod DMX OUT

0
  • #9 29 Kwi 2007 12:20
    martinbbor
    Poziom 11  

na zworkach mogę ustawić wiele rzeczy. Chciałem tylko zapytać w jaki sposób powinny być poustawiane jeśli źródłem jest sterownik dmx a jak jeśli chcę je ustawić na automat (źródłem jest muzyka, sterowany mikrofonem), oczywiście chodzi mi o mojo bo scantech 250 nie mają automata.
    A co do terminatora - czy jest on konieczny? Jakie ma swoje zadanie? Pytam bo po prostu pierwszy raz słyszę o tego typu "zabiegu" a tak wogóle nie mam zaufania do prowizorek :D pozdrawiam serdecznie

0
  • #10 30 Kwi 2007 13:45
    diodakiler

co do adresu to zalezy od sterownika. podaj nazwe sterownika to powiem ci ktore powinny byc wlaczony w 1,2,3 i 4 urzadzeniu.
    co do terminatora pomaga lub szkodzi (sam ocenisz jak dobrze zaadresujesz urzadzenia) terminatory sa w budowane w mojo nie pamietam ktory to przełacznik ale napewno jest opisany. jezeli piszesz ze scantechy nie działaja pod audio to musisz miec bardzooooooo stare te 250 i jezeli nadal ci sie resetuja (to wroc do problemu elektroniki, wyczysc kazdy elemencik ja czysciłem alkoholem 50gram starczy dla ciebie i dla scantecha)

0
  • #11 30 Kwi 2007 19:30
    martinbbor
    Poziom 11  

sterownik pod który podpinam to wszystko to DiscoTech control II. te scantechy to naprawdę stary sprzęt. Idzie tylko pod sterownikiem. Mojo to co innego chociaż zauważyłem że ktoś wcześniej musiał wymieniać żarówkę w jednym skanerze bo słabiej widać wzór na parkiecie niż w drugim takim samym skanerze, ale to już inna sprawa. A jakby co to te Mojo to są Mojo scan I.

0
  • #12 30 Kwi 2007 20:42
    diodakiler

no na lampie 150w na 15v hmmm ten sterownik ma z 5 - 7 guzików i zielony wysietlacz diodowy? mozna w tryb manual wejsc, audio lub auto? jest zasilany z zasialacza i ma z tyłu wyłacznik???

mozesz z robic fotke???

0
  • #13 30 Kwi 2007 22:09
    martinbbor
    Poziom 11  

fotki mogę dać najpóźniej w czwartek, teraz kurcze nie mam czasu bo szykuje sie jakaś biesada i trzeba się zająć nagłośnieniem itp. Ten kontroler to podobno rosyjska robota :D ma (chyba) 8 suwaków na skanery + 2 (prędkość i przejście - x fade). Wyświetlacz jest podświetlany na czerwono, ma tryb manualny a także oczywiście standardowo - możesz programować ale to od groma zabawy jest i do końca go jeszcze nie pojąłem. Z tyłu jest jakieś wyjście na "audio" jack duży ale niewiem do czego to podpiąć (jakieś źródełko dźwięku?). Ponadto ma wyjście do kompa (com) ale karta rozszerzeń do tego już dawno temu gdzieś się zawieruszyła. Zasilany jest zasilaczem 9v lub 12v. Cały jest czarny a nazywa się dokładnie Disco Tech Control II. Jak narazie wychodzi na to że muszę dać do naprawy silnik w mojo - Jak się nazywa ta firma? Prolight? Czy prolighting? w prolighting kiedyś robiłem zakupy...

0
  • #15 01 Maj 2007 20:17
    Dawid_s
    Poziom 17  

to co jest na zdjęciu to proxima właśnie

0
  • #16 02 Maj 2007 14:33
    diodakiler

kolego kiedys proxima i discotech wspópracowała. panowie z discotechu pomagali tworzyc sterownik proximy... stare dzieje i chyba wygladały podobnie.

0
  • #17 03 Maj 2007 12:28
    martinbbor
    Poziom 11  

dokładnie tak wygląda, tylko różni się napisem - na moim jest napisane DiscoTech scan control II. Ale identyko. To może jak już wiadomo o który chodzi to może ktoś napisze krótką sekwencje programowania do niego? np na jeden program? Chciałbym mu wstawić jakieś ciekawe pozycje ponieważ resety były winą właśnie programu. pozdrawiam

0
  • #19 03 Maj 2007 16:35
    martinbbor
    Poziom 11  

mi wystarczy dla 4 urządzeń :D dzięki. pozdrawiam

0
  • #20 03 Maj 2007 21:58
    diodakiler

dla piuerwszych 4 urzadeń (bo to akurat sterownik 8 kanałowy na urzadzenie) sa nastepujace adresy
    (podaje pozycje on dip-ów na urzadzeniach
    (liczby których nie wymieniłem zostaja w pozycji off)
    urzadzenie 1 - 1
    urzadzenie 2 - 1,4
    urzadzenie 3 - 1,5
    urzadzenie 4 - 1,4,5

0
  • #21 04 Maj 2007 12:32
    martinbbor
    Poziom 11  

a jesli dwa pierwsze urzadzenia to scantech 250 a potem para mojo scan I? te stare 250 chyba nie miały dipów? mojo mają. A co do terminatora to niewiesz czy mojo mają go wbudowanego? bo mojo to u mnie ostatnia para. Pierwsze to scantech 250.

0
  • #22 04 Maj 2007 13:08
    diodakiler

?? kazde urzadzenie dmx posiada dipy (to te małe przełaczniczki z taka dzwigienka biała) badz adresowanie elektroniczne (nowsze urzadzenia)
    jezeli mojo masz ostatanie włacz funkcje termiantor dl sw. spokoju :P w ostatnim mojao jest wbudowana (dobrze poczytaj na obudowie)

0