Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań... wzmacniacz TDA2003...

29 Kwi 2007 16:46 8017 50
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich...

Mam małą wątpliwość jaki potencjometr dać na wejściu sygnału do tego wzmacniacza, abym mógł regulować głośność w pełnym zakresie (tzn. 0%-100%) Z góry dziękuję za pomoc....

Dodano po 1 [minuty]:

btw, czy do tego TDA jest konieczny radiator? Bo zależy mi na małej objętości układu...
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    potencjometr 47kA podlacz tak:
    -srodkowa nozka czyli suwak do C2
    - jedna skrajna do masy
    -druga podaj sygnal
    Bedzie regulacja od 0-100% . Kawalek przykreconej blachy Al na pewno nie zaszkodzi. Zobaczysz podczas prob jak sie nagrzewa i sam dojdziesz do odpowiednich wnioskow jak duzy jest potrzebny jesli zalezy ci na miniaturyzacji
  • Poziom 13  
    OK, a czy mogę dwa TDA (bo robie na stereo) podpiąć pod jeden radiator? Bo te TDA mają mase na blaszce, nie?
  • Poziom 38  
    tak mozesz nie ma problemu wtedy potencjometr zaloz podwojny
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 13  
    Tak właśnie zrobię, dzięki za pomoc... Dobry układ wybrałem jako pierwszy wzmacniacz w życiu? (14 lat :D )
  • Poziom 38  
    dobry tez taki robilem tylko w wieku 15 lat. Kazdy elektronik chyba od tego zaczynal. Wzmak to podstawa a pozniej zegar...... Powodzenia
  • Poziom 13  
    Ścieżki od masy na płytce dać grubsze od reszty, nie? btw, będę rysował pisakiem, bo nie chce mi się bawić w termotransfer...
  • Poziom 38  
    Masa zdecydowanie grubsza ale oczywiscie sciezka zasilajaca rowniez
  • Poziom 13  
    Gdzieś czytałem, że przed trawieniem dobrze jest wyczyścić płytkę w mieszaninie kredy z wodą.... Prawda?
  • Poziom 38  
    nie wiem poszukaj na forum ja uzywam b.drobnego papieru sciernego i acetonu
  • Poziom 13  
    Dobra, ostatnie pytanie i można zamknąć: zasilę dwa takie wzmaki z zasilacza 500mA?
  • Poziom 38  
    zasilic mozesz ale niestety zle sie to skonczy dla zasilacza. Wzmak ma okolo 10W mocy wiec pobor pradu okolo 1A na kanal ty masz 2 kanaly a wiec sam dojdziesz do wniosku jaki zasilacz uzyc aby nie bylo problemow. Oczywiscie do prob twoj wystarczy warunek nie mozesz sluchac glosno :) Co do zamkniecia tematu to ty zamykasz klodka na dole obok ODPOWIEDZ
  • Poziom 25  
    Witam! Co do zasilacza to ja też mam małe pytanie;] To tak żeby nie otwierac nowego tematu. Czy do wzmacniacza mono na tda2030a w trybie mostkowym zasilacz 3,5A wystarczy??
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Cześć.
    janek1815 napisał:
    potencjometr 47kA

Potencjometr do regulacji głośności powinien być logarytmiczny typu B czyli 47kB , wtedy będziesz miał równomierną regulację głośności. Jeżeli zastosujesz potencjometr linniowy typu A to prawie cała regulacja głośności będzie na jednym końcu potencjometru, a reszta obrotu potencjometru prawie nie będzie zmieniać poziomu głośności.
    Powodzenia.
  • Poziom 13  
    Aha... Da się to zasilić 18V, czy musi być 12V?
  • Poziom 25  
    maxymalne napiecei dla tego układu to 18V. Jednak to juz jest na skraju jego wytrzymałości;] Lepiej wyprostuj to 12V i bedziesz mial troche ponizej 17V. Bezpieczniej jak dla tego układu...;]
  • Poziom 13  
    OK, tak tylko delkatnie poproszę o jakiś najprostszy schemacik prostownika...
  • Poziom 25  
    yyy mostek prostowniczy + kondensatory filtrujące??:D jak narysuje w paincie to umieszcze schemacik;]
  • Poziom 13  
    OK, dzięki.... Sorry za denne pytania, ale się dopiero uczę.... :oops:
  • Poziom 13  
    Coś nie rozumiem.... :cry: Chodzi mi o to żeby po prostu trochę zbić napięcie tego 18V żebym mógł to zasilić...
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    to spróbuj diode zenera wsadzic wszereg. taka 2V wystarczy.
  • Poziom 13  
    Na pewno dioda Zenera wystarczy? Jakie napięcie uzyskam?
  • Poziom 38  
    z ta dioda zenera w szereg to jakis poroniony pomysl . Jaki masz transformator jakie napiecie wyjsciowe?
    Rysio4001 masz racje to takie przeoczenie jedna litera a jaka roznica :) Schemat prostownika powyzej jest ok.
  • Poziom 13  
    Na wyjściu z transformatora mam 18V 2,23A...

Dodano po 2 [godziny] 47 [minuty]:

Udało mi się wyciągnąć (chyba) zasilacz ze starego radia....

To jest jeśli się nie mylę mostek prostowniczy...

A to napisy na trafie... Nie mam jak zmierzyć jego parametrów, bo nie mam przyrządów...

Mogę to jakoś wykorzystać, może mostek się przyda...? Przypominam, że mam też zasilacz 18V 2,23A...

Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

Pomóżcie, proszę...
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Na wyjściu z transformatora mam 18V 2,23A...
    jak nie masz przyrzadow to skad to wiesz?

Mostek bedzie dobry. Najlepiej byloby odwinac z trafa czesc uzwojenia bo jesli masz 18v zmiennego to po wyprostowaniu bedziesz mial duzo za duzo
  • Poziom 10  
    założ mostek groca np. piatke jeśli zależy ci na oszczędności to najlepsze mostki znajdziesz w polskich starych wzmacniaczach np. diora radmor czy elektron powinno zbić ci napiecie jak bedzie za duzo to zaloż jakas diode a jesli nia masz miernika to wydaj te 20 zl napewno kupisz jakis na poczatek ci wystarcz y bo ja kupilem miernik za 180 zete pozdro
  • Poziom 38  
    a odkad to zalozenie mostka za trafem powoduje obnizenie napiecia ? No chyba ze nowa odmiana grocaMostek ze zdjecia jest wystarczajacy. Co do diody jest to mozliwe ale jedna nie wystarczy
  • Poziom 13  
    janek1815: Ja mam zasilacz od drukarki 18V 2,23A, bo tak jest napisane na obudowie... A Ten na zdjęciach to ze starego radia wygrzebałem....
  • Poziom 38  
    czyli ten od drukarki moglby byc ale to na skraju wytrzymalosci TDA. Wypadaloby pomierzyc to trafo ze zdjecia mostek wyglada na solidny