Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG480-U01 wywala bezpiecznik, TVR 07271

01 Maj 2007 12:17 7453 15
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam problem z zasilaczem Tagan TG480-U01 dostałem od kumplam który chciał go wyrzucić :D w każdym bądź razie problem jest taki, że po włączeniu strzela bezpiecznik w środku wygląda ok, nie było nic grzebane kondensatory elektrolityczne wyglądają ok.
    Podstawowe pytanie to czy opłaca sie w ogóle przy nim dłubać, a jeśli tak to od czego zacząć?
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Z zasilaczami z odzysku nigdy nic nie wiadomo, a osobiście wolałbym kupić nowy niż włożyć ten po naprawie!

Jeżeli jednak chcesz go jeszcze wykorzystać to na początek sprawdź mostek prostowniczy i kondensatory główne 680uF/200V, i przestudiuj...
    :arrow: Link do: Typowe uszkodzenia zasilacza ATX
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 11  
    Wiadomo każdy by wolał nowy tylko, że wtedy na dobrego Tagana trzeba wyłożyć ok 400zł.
    Jednak jeżeli tu padły tranzystory mocy to naprawa nie powinna być bardzo droga i w takim wypadku jest to opłacalne, a komputer też nie trzeba się martwić bo zasilacz tej klasy ma wszystkie możliwe zabezpieczenia, no chyba że to ja coś zepsuję przy naprawie...
    Dzięki za linka posprawdzam to co będę w stanie i wtedy dam znać co i jak.
    Edit: 03 Maj 2007 10:52
    Witam
    Podłubałem trochę przy zasilaczu i o to co stwierdziłem, że na głównych kondensatorach elektrolitycznych jest napięcie ok 350V. Po stronie pierwotnej tranzystory mocy są sprawne, przy nich jest tranzystor Mos-fet z kanałem typu N 2SK2645 sprawdzałem go według takiego opisu:
    Cytat:
    "Tranzystory unipolarne (polowe) FET mają inne elektrody: bramka (G), źródło (S), dren (D). Rozróżniamy dwa rodzaje takich tranzystorów:- z kanałem typu n (bramka - p, źródło i dren - n)- z kanałem typu p (bramka - n, źródło i dren - p)posługując się omomierzem:a) pomiędzy S i D omomierz powinien wskazywać małą rezystancje niezależnie od polaryzacji.
    b) G-S i G-D powinny wskazać nieskończoność lub przerwę, zależnie od polaryzacji i typu tranzystora (jaki kanał)."

G-S i G-D pokazuje mi przerwę niezależnie od polaryzacji
    S-D pokazuje przejście (miernik + na S, a com na D)
    D-S pokazuje przerwę
    Tranzystor jest padnięty czy ja coś źle robię?
    Po stronie wtórnej podwójne diody na radiatorze są sprawne, a jest jeszcze stabilizator napięcia L7905CV, ale nie wiem jak go sprawdzić przy rozlutowanym zasilaczu może ktoś podpowie? Po stronie wtórnej na radiatorze jest jeszcze element, którego nie potrafię zidentyfikować 302343 (załączam fotkę).
    Tagan model: TG480-U01 wywala bezpiecznik, TVR 07271
    Jeszcze małe sprostowanie zasilacz wywalał bezpiecznik bo kolega używał 2A, a jak włożyłem 10A (według opisu na płytce PCB) i nie strzela po prostu się nie uruchamia. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedz...
    Pozdrawiam.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 17  
    Jest to pewne na 90%, że jest to tranzystor...
    :arrow: P80NE03L = STP80NE03L
    Co pisze na laminacie w miejscu w którym był wlutowany?
    Sprawdź diody na wyjściach może któraś się zwarła.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Przejrzyj wszystkie luty, Tagany się mocno grzeją i luty w nich siadają. U mnie Tagan TG380-U1 nieraz się włączał, nieraz nie, a później wcale się nie włączył. Przylutowałem wszystkie luty, jeden z nich był na pewno wadliwy, po tym już ładnie się odpalił. Co do bezpiecznika to daj taki jaki ma być.
  • Poziom 11  
    mazzji napisał:
    90% że jest to tranzystor
    http://www.elenota.pl/pdf/Infineon/spp_b80n06s2-07.pdf
    http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/Infineon/spp_b80n04s2-04_1.pdf
    co pisze na laminacie w miejscu w którym był wlutowany??
    sprawdź diody na wyjściach może któraś sie zwarła

Na płytce PCB jest oznaczenie jak dla tranzystora, a sam tranzystor zachowuje się identycznie jak ten drugi fet 2SK2645 czyli chyba jest dobry, a dokładniej o które diody chodzi?
    Cytat:
    On jest na TL494?

Tak jest to układ scalony TL494
    Stabilizator daje 7.3 - 7.4V, a na wejście dałem 12V
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie dziwne że po podłączeniu 12V do L7905CV (o taki pytał MACKOL) do nóżek wg rysunku dla 7805 (odrotne podłączenie zasilania) pojawił się taki wynik - być może jeszcze L7905CV jest sprawny :wink: (na szczęście to tani element)

7805 -> input | gnd | output
    7905 -> gnd | input | output
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    Witam ! Jeśli tak trudno znaleźć jaki mamy tranzystor na stronie wtórnej Tagan model: TG480-U01 wywala bezpiecznik, TVR 07271 : STP80NE03L to do pomiarów pewno można mieć wątpliwości.
    Tranzystory oba są Mosfetami (2SK2645 oraz STP80NE03L), a te jednak wymagają pewnej w prawy by być pewnym co do mierzonego tranzystora...
  • Poziom 11  
    TONI_2003 napisał:
    Witam ! Jeśli tak trudno znaleźć jaki mamy tranzystor na stronie wtórnej : STP80NE03L to do pomiarów pewno można mieć wątpliwości.
    Tranzystory oba są Mosfetami (2SK2645 oraz STP80NE03L), a te jednak wymagają pewnej w prawy by być pewnym co do mierzonego tranzystora...

:X .....;D co do tego tranzystora to wyżej wszystko juz zostało wyjaśnione bez zbędnych zgryźliwości, a co do sprawdzania to tez go dokładnie opisałem, jeśli wyniki są dziwaczne albo sposób sprawdzania sam w sobie błędny to poinstruuj jak to powinno sie robić:P

Cytat:

Zobacz takie dwa male tranzystorki stc 945 kolo transformatorkow one sa blisko siebie zawsze.Sprawdz napiecia na scalaku tl 494
    Jesli dobrze sprawdziles to stabilizator jest padniety

no cóż sprawdziłem ponownie stabilizator i teraz mam juz przynajmniej pewność ze nie działa, sprawdziłem wszystkie małe tranzystorki i diody kolo trafka wszystko sprawne, niema tam stc945 a jest A1015/GR011 i C3209/YK436 co do tego scalaka to na jakich nóżkach sprawdzić napięcie?

ps
    potrzebuje namiary na jakis sprawdzony tani internetowy sklep z czesciami....

Proszę niezwłocznie poprawić błedy.
    PS. Gratuluję rezygnacji z pomocy najlepszego fachowca od zasilaczy na Forum.
    [jankolo]
  • Moderator
    MACKOL napisał:
    :X .....;D co do tego tranzystora to wyzej wszytsko juz zostalo wyjasnione bez zbednych zgryliwosci, a co do sprawdzania to tez go dokladnie opisalem, jesli wyniki sa dziwaczne albo sposob sprawdzania sam w sobie bledny to poinstruluj jak to powinno sie robic:P
    .

:arrow: Skoro szanowny kolega MACKOL uważasz to za zgryźliwość to radź sobie sam i sprawdzaj tak jak ten stabilizator (z tego powodu właśnie zacząłem pisać) .... :idea:
    PS. Proszę poprawić swój post bo w oczy kole.
  • Poziom 17  
    Chodzi mi o diody wyjściowe poprzykręcane do radiatorów. Jak nie wiesz które to to weź omomierz i jedną końcówkę włóż w dowolny wtyk np. na wyprowadzenie +5V (czerwony przewód) i po płytce dojdziesz do diody. A pozatym te diody wyglądają jak tranzystory i do skrajnych nóżek idą ścieżki od transformatora głównego
  • Poziom 11  
    Wszystkie te diody posprawdzałem oczywiście po wy lutowaniu i są dobre, a może padło trafo?
    Tagan model: TG480-U01 wywala bezpiecznik, TVR 07271Tagan model: TG480-U01 wywala bezpiecznik, TVR 07271
    Znalazłem taki element TVR 07271 o ile dobrze kojarzę to jest to coś w rodzaju automatycznego bezpiecznika, przy sprawdzeniu omomierzem powinien pokazywać zwarcie?
  • Poziom 17  
    Jeżeli ten warystor jest zwarty to go wymień, ale 99% ze jest ok. Popatrz czy na wyjściach nie ma czasem diod zabezpieczających.
    Po prostu sprawdź czy żadne wy nie jest zwarte do masy ja tak miałem w jakimś Chieftecu.
    Banalne i jednocześnie bardzo skuteczne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na wyjściu.
    Włączone są zaporowo, działają podobnie do diody zenera tylko tyle że sie zwierają jak napięcie przekroczy graniczną wartość
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Sprawdź dwie diody FR204 które siedzą pod dużym dławikiem pierścieniowym. Te diody prostują ujemne napięcia i dosyć czesto dostają zwarcia. Tutaj widać wyraźnie cewkę z czerwonym drutem, pod nią znajdują się te diody.