logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować wzmacniacz audio 4W zasilany baterią 4,5V – schemat i podzespoły

galka 01 Maj 2007 16:27 3334 28
REKLAMA

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy wzmacniacza audio o mocy około 4W zasilanego baterią 4,5V lub 6V do jednego głośnika 4Ω. Wskazano, że uzyskanie pełnej mocy 4W na głośniku 4Ω wymaga napięcia zasilania około 12V i najlepiej zastosować układ mostkowy. Jako układy scalone do niskonapięciowych wzmacniaczy audio wymieniono LM388, TDA2822, TDA4555 oraz TDA7231. LM388 pracuje w zakresie 4-12V, ale przy 6V daje moc około 0,8W, a TDA2822 około 1,3W na głośniku 8Ω. TDA4555 to układ wzmacniacza audio, którego notę katalogową podano do wglądu. Omówiono schematy wewnętrzne wzmacniaczy, znaczenie poszczególnych pinów i podłączenie baterii (np. "+" do pinu 14 LM388, "-" do masy). Zwrócono uwagę na konieczność odpowiedniego uziemienia elementów oraz podłączenia źródła sygnału przez kondensator separujący (około 1µF). Wskazano, że dla głośnika 4Ω warto zastosować większy kondensator (np. 1000µF) dla poprawy pasma przenoszenia. W kwestii wzmacniaczy o mocy do 30W polecono układ na dwóch TDA2006 w układzie mostkowym z głośnikiem 8Ω i zasilaniem do 30V, wymagającym transformatora o napięciu około 20V i mocy minimum 60W. Omówiono także transformator z uzwojeniem 2x28V, które po wyprostowaniu daje napięcie symetryczne, jednak dla TDA2006 jest to zbyt wysokie napięcie, lepsze byłoby 2x10V.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA