Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz typu RS-5

Kaz66 10 Maj 2007 22:37 3950 1
  • #1 10 Maj 2007 22:37
    Kaz66
    Poziom 1  

Posiadam stary ściemniacz dotykowy typu RS-5 który potrzebuję wykorzystać do regulacji obrotów silnika komutatorowego o mocy 200W.
    Lecz potrzebuję przerobić w/w ściemniacz w taki sposób by wyeliminować obwód sterowania "dotykiem", inaczej mówiąc chcę by pozostał tylko obwód triaka z filtrem przeciwzakłóceniowym. W jaki sposób zewrzeć układ by cały czas triak był wysterowany.
    Dołączam schemat który znalazłem na elektrodzie.pl i chyba raczej jest z tego typu ściemniacza.

0 1
  • Pomocny post
    #2 10 Maj 2007 23:04
    gart62
    Poziom 31  

Witaj!
    Wystarczy rezystor 220kΩ (podłączony lewą stroną do bazy BC148 z lewej strony schematu tuż obok mostka prostowniczego) odłączyć od prawej strony (na schemacie, a więc od kolektora prawego BC148 i podłączonego między rezystory 220kΩ i 470kΩ) i dołączyć np.: przez wyłącznik (aby była możliwość wyłączania (wyłącznik jedną stroną dołączony do masy a więc do emitera BC148 pierwszego od lewej na schemacie albo jak Kto woli minusa mostka prostowniczego. Będzie miał w tedy regulację obrotów.
    Pozdrawiam.

Dodano po 9 [minuty]:

Oj nie wszystko napisałem. Już dokańczam! Rezystor 220kΩ ma być dołączany raz do prawej końcówki rezystora 100kΩ (nad tym 220kΩ) , który należy lewą stroną odłączyć od reszty prawej strony układu przełącznika. Jako pośredniczący powinno się zastosować rezystor 220kΩ (tak jak na schemacie). Popróbuj sam, jak będzie działało.
    Pozdrawiam.

0