Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik w zabezpieczeniu przedlicznikowym

janek1815 12 Maj 2007 21:45 5674 15
  • #1 12 Maj 2007 21:45
    janek1815
    Poziom 38  

Witam mialem dzis awarie sieci w domku na wsi po wizycie panow z ZE bede musial wymienic co najmniej tablice pod licznikiem ktory jest w kuchni to takie minimum jak mi powiedziano choc niezgodne z prawem zalecaja wyniesienie licznika na zewnatrz domu. (ja sie nie zgadzam na to wiec wymienie tablice tzn elektryk to zrobi) Powracajac do tematu mam moc w umowie 5kw zabezpieczenie 25A przed licznikiem co tam jest teraz zaplombowane nie bede pisal ;) . Rozumiem ze teraz zaklada sie bezpieczniki typu S ? i taki bede mial zalozony przed licznikiem? Czy jest taka mozliwosc ze jesli kupie 32A i 25A to uda sie je przelozyc ? Niestety bezpiecznik 20 A jest dla mnie w tym domu za maly i musze miec 25A za licznikiem co wiaze sie z tym iz 25A przed licznikiem jest zbyt maly. Jesli uda mi sie zwiekszyc moc przylaczeniowa do tego budynku w poniedzialek nie bedzie problemu ale jesli nie to musze cos wykombinowac. Prosze o konkretna odpowiedz czy jest mozliwe przelozenie zawartosci bezpiecznikow pomiedzy 25A i 32A badz zmiana napisow na nich (jakies naklejki lub cos podobnego) ?

Ps prosze nie pisac ze tak nie wolno robic doskonale to wiem....

• #2 12 Maj 2007 22:34
    adamjur1
    Poziom 39  

Jedyne co możesz sensownie zrobić to:
    1.Sprawdzić jakiego rodzaju zabezpieczenie i jakiej wartości masz w złączu
    2.Jeżeli masz tam 32 to nic nie rób - bedzie ci tam wyłączało ( lub przepalało) i za każdym razem trzeba będzie rozplombowywać.
    3.Na numerach ze zmianą napisów ZE sie znają a Twoim przypadku i tak to nie ma sensu - patrz p.2
    4. Możesz trochę popracować nad selektywnością - jeżeli na złączu są Bezpieczniki topikowe zwłoczne np 40 A, to możesz dać przed licznikiem 25A kl C, a dalej 20 B. Inaczej będą ci waliły razem ( a na pewno razem przy zwarciu.
    5, Bezpieczniki oprócz roli wyłączenia obwodu przy przekroczeniu prądu mają rolę szybkiego wyłączenia w przypadku zagrożenia porażeniowego, i często są obliczane dla danej petli zwarcia, dowolne manipulacje ich wartościami są niedopuszczalne z tego właśnie tytułu......

A jeżeli wiesz i jesteś świadomy:

Cytat:
    Prosze o konkretna odpowiedz czy jest mozliwe przelozenie zawartosci bezpiecznikow pomiedzy 25A i 32A badz zmiana napisow na nich (jakies naklejki lub cos podobnego) ?

to nie powinieneś zamieszczać tego postu.....

Pozdr.J.

• #3 12 Maj 2007 22:51
    shulc
    Poziom 22  

janek1815 napisał:

Co do bezpieczników to nikłe szanse byś uzyskał pomoc na forum. Jedyne legalne rozwiązanie to zwiększenie mocy, ale wtedy dostaniesz nowe warunki i licznik może zmienić lokalizacje
    pozdrawiam

• #4 12 Maj 2007 23:14
    TTomi
    Poziom 18  

zamiana wartości bezpiecznika 25A na 32A (tylko topikowe)-wszystko jest możliwe tylko uprzedzam to jest nielegalne i grozi bardzo dużą karą .wybór należy do ciebie.

• #5 12 Maj 2007 23:27
    424355
    Usunięty  
  • #6 12 Maj 2007 23:50
    TTomi
    Poziom 18  

co do zabezpieczeń typu S również jest możliwe tylko każda twoja interwencja jest widoczna na nich . A tak po za calościa to jest instalacja 1 fazowa bo tak wywnioskowałem.Problem zanika w wiekszości przypadków przy instalacjach 3 fazowych tylko trza umiejętnie rozłorzyc pobory.

• #7 12 Maj 2007 23:51
    Marksrz
    Poziom 20  

kiedyś miałem założone BM-y 25A i nie wybijały nawet jak obciążyłem sporo ponad 11kW
    ale to wymagało by zmiany gniazda bezpieczników

• #8 13 Maj 2007 00:00
    TTomi
    Poziom 18  

BM-y zazwyczaj teraz sa wstawiane na zabezpieczenie przyłacza

• #9 13 Maj 2007 08:11
    janek1815
    Poziom 38  

OK czyli rozumiem ze nic nie zrobie mam nadzieje ze uda sie zwiekszyc moc przylaczeniowa i nie bede musial kombinowac.
    Jest to instalacja jednofazowa. To jakie maja byc bezpieczniki przed licznikiem to narzuci mi ZE tzn czy topikowy czy typu S. ? Jesli rzeczywiscie po wybiciu pionu w bezpieczniku typu S bede mogl sobie go wlaczyc sam byloby ok.

Oczywiscie mysle nad wymiana przylacza na trojfazowe ale wtedy bede musial poniesc dosc duze koszty :( .

Ile musialbym kupic kW. Najwieksze odbiorniki to silnik 2,2kW, spawarka elektrodowa, migomag, reszta standart czjnik pralka, mikrofala piekarnik w piecu i to w sumie wszystko. (oczywiscie jeszcze oswietlenie)

Witam podjalem decyzje raczej bede wynosil wszystko na zewnatrz domu choc na razie przylacze pozostanie bez zmian. Czy juz teraz moge kupic skrzynke na licznik trojfazowy ? Bedzie tam pasowal jednofazowy? Podobne pytanie tyczy sie roznicowki czy moze juz byc kupiona trojfazowa na jedna faze? Jesli chodzi o jej wielkosc to jak sie ja dobiera? Czy moze byc np 40A/30mA ? (ze schematu instalacji nowo budowanego domu wynika ze moze byc taka bez problemu) Musze sie max duzo dowiedziec przed jutrzejsza wizyta w ZE.

• #10 13 Maj 2007 23:02
    Enpro
    Poziom 21  

Możesz kupić skrzynkę trójfazową ,różnicówka też będzie chodzić na jednej fazie tylko podłącz ją na tą co działa tester żeby sprawdzić ją od czasu do czasu. Może być 40A dobiera się do prądu obciążenia ale im większa tym pewniejsze styki także polecam stopień wyżej, które się mogą nadpalić, jeśli będzie chodzić na MAX . Co do obciążenia to myśle że w twoim przypadku moc powinna być 18KW żeby były bezpieczniki 32A na głównym.

• #11 14 Maj 2007 09:08
    adamjur1
    Poziom 39  

Panowie - nie dajmy się zwariować ( cytat z jednego bardzo znanego elektryka)
    Na podane przez autora obciążenia wystarczy przedlicznikowe 25A ( standard dla budynków jednorodzinnych bez ogrzewania elektrycznego)
    Będziesz miał ok 16 kW a zapłacisz za 11 ( takie sa procedury, przynajmniej w Wielkopolsce)
    A zabezpieczenia w złączu ( w nowych , a takie tu jest brane pod uwagę) ZE da i tak ok 40A w postaci BM, które są dosyć zwłoczne by wytrzymać wyzwolenie tych 25A nawet klasy C.
    Innym problemem jest selektywność zabezpieczeń, tak naprawdę selektywny następny jest dopiero B16A a to daje na fazę ok 3,6kW.
    Ale ponieważ przy zwarciu i tak z reguły leci cała sznurówka czyli np 16A od gniazdka, 20A od WLZ i 25A w złączu można przyjąć nawet C20 na rozprowadzeniu dla dużych obciążeń. Oby były utrzymane parametry pętli zwarcia( podstawowy czynnik zabezpieczający przed porażeniem przez szybkie wyłączenie). Różnicówka jest zabezpieczeniem dodatkowym i nie można na nią liczyć w 100% - jest to urządzenie elektromechaniczne( czasem elektroniczne) i może czasem nie zadziałać. ( spotkałem się z nietestowanymi przez 3 lata różnicówkami, które nie reagowały juz na test -osłabił się magnes trwały który jest elementem tego układu) Dlatego producenci zalecają testowanie różnicówek co 1 miesiąc.
    A wyniesienie licznika poza dom ( a najlepiej w granicę posesji ma swoje plusy - inkasent nie musi wchodzićdo domu, zostawi f-rę w szkrzynce pocztowej.
    Pozdr.J.
    ps a co do różnicówek- idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej trójfazowej ( dla odbiorów 3f) i po jednejjednofazowej na każdą fazę pozostałych obiorów. Jeśli pozostaniesz przy jednej 3f to kup sobie kilka latarek lub świeczki :D - ja od byle czego wyzwoli ci w nocy to do rozdzielni będziesz się czołgał po ciemku. A na trzech pojedynczych jak dobrze rozłożysz obiory to zawsz coś gdzieś zostanie i będzie świecić.
    Ja projektuję zawsze tak rozłożenie faz że oświetlenie kolejnych sąsiednich pomieszczeń jest zawsze na innych fazach........

• #12 21 Maj 2007 09:49
    _jta_
    Specjalista elektronik

25A * 230V = 5750W - chyba, że chodzi o instalację trójfazową.

Wyniesienie licznika poza lokal to ryzyko, że ktoś go uszkodzi, a odbiorca będzie za to odpowiadał
    - już ktoś mi zgłaszał taki problem, że pracownicy ZE ucięli kłódkę, i potem oskarżono odbiorcę, że
    przykładał magnes do licznika - a licznik był w takim miejscu, że mógł to zrobić każdy.
    Normalnie umowa z ZE stwierdza, że za uszkodzenia licznika odpowiada odbiorca prądu.

• #13 21 Maj 2007 10:02
    janek1815
    Poziom 38  

Witam poki co stanelo na tym iz wynosze licznik na zewnatrz domu (jest to budynek jednorodzinny) wiec jesli chodzi o dostep do licznika to raczej bede mial tylko ja no chyba ze psy kogos wpuszcza wrrr... . Mam doplacic za 6kW roznica do 11kW tak aby miec na pionie 20A za licznikiem 16A . Jesli sie okaze ze to malo bede doplacal za nastepne kW .Oczywiscie przylacze bedzie 2 taryfowe. Mam takie pytanie do znawcow skrzynka na zewnatrz domu bedzie zamknieta na klucz ktory zabiera ZE ja mam tylko klucz do malej klapki w drzwiach do odczytu licznika i ew. wlaczenia eSek na pionie jesli opadna. Czy tablica wewnatrz budynku na ktorej beda te 3*16A za licznikowe tez jest zaplombowana?

• #14 21 Maj 2007 10:15
    andk1eltd
    Poziom 35  

Zaplombowane musi być wszystko przed pomiarem (licznikiem) - żeby nie kusiło...:D
    Za pomiarem to już twoje.

• #15 21 Maj 2007 14:31
    janek1815
    Poziom 38  

Jakos mnie to nie kusi place rachunki okolo 700zl /2miesiace mam nadzieje ze bedzie teraz mniej

• #16 21 Maj 2007 22:47
    elek555
    Poziom 37  

Jeśli będziesz myślał o trójfazówce to pamiętaj że porządny ogrzewacz przepływowy załatwiający obsługę całości ma 18kW.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME