Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GB Cart Flasher. Zupełnie nowy programator cartridgey do konsol Gameboy...

Chroost 13 Maj 2007 11:38 6912 9
  • GB Cart Flasher. Zupełnie nowy programator cartridgey do konsol Gameboy...
    Przedstawiam konstrukcję zupełnie nowego programatora cartridge'y do konsol Gameboy Classic, Pocket i Color. Programator GB Cart Flasher umożliwia zgrywanie gier z cartridge'y, zgrywanie i wgrywanie save'ów, a także programowanie odpowiednio zmodyfikowanych cartridge'y napisanymi przez nas grami i programami.

Znakomita większość istniejących programatorów tego typu komunikuje się z komputerem za pomocą portu równoległego, jednak w tym przypadku postawiono duży nacisk na wygodę użytkowania i programator został opracowany w dwóch wersjach z możliwością podłączenia przez port USB lub port szeregowy. Wersja USB dedykowana jest bardziej doświadczonym konstruktorom, ponieważ ma wbudowany konwerter USB<->RS232 FT232BM, natomiast wersja z portem szeregowym używa jedynie układu MAX232 i jest łatwiejsza w montażu (możliwe jest jednak użycie zewnętrznego konwertera USB<->RS232), ale wymagane jest zewnętrzne zasilanie. Sercem układu jest dobrze znany, łatwo dostępny i tani mikrokontroler Atmel ATMEGA8515.

Aplikacja okienkowa sterująca programatorem dostępna jest dla systemów Windows i obsługuje obie wersje z podłączeniem przez USB i port szeregowy oraz dla Linuksa z obsługą jedynie wersji z podłączeniem przez port szeregowy.

Szczegółowy opis konstrukcji w języku angielskim, schematy, zdjęcia gotowego urządzenia, wzory płytek, oprogramowanie sterujące i wsady do mikrokontrolera dostępne są pod adresem http://www.reinerziegler.de/readplus.htm#GB_Flasher.

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Chroost napisał 129 postów o ocenie 403, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2003 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Pth
    Poziom 26  
    Świetna sprawa! Będę musiał się nad czymś takim zastanowić :D

A jeśli chodzi o wykonanie konstrukcji to według mnie jest świetna! Piękne ścieżki. Nie podoba mi się tylko konwerter rs232->USB. Myślę, że spokojnie atmega mogła by się zająć obsługą USB...
    Myrek1
    Poziom 23  
    A czy jest coś takiego do GB Advance sp?
    zbyrek
    Poziom 23  
    A wie ktoś skąd zdobyć taki slot kardridży ??
    kiler129
    Poziom 27  
    Fajna konstrukcja, jedyny sposób na slot to jakis uszkodozny GB.
    Stefan_2000
    Poziom 18  
    Cytat:
    Nie podoba mi się tylko konwerter rs232->USB. Myślę, że spokojnie atmega mogła by się zająć obsługą USB...

To by była fajna sprawa, ale nie da sie tak łatwo. Ten procesorek jest zdecydowanie za wolny jak na USB.

Atmel na swojej stronie pokazuje jak zrobić programową obsługę USB dla ATtiny2313 (pdf), ale możliwa jest obsługa najwolniejszego przesyłu danych przez USB, procesorek pracuje z chyba najszybszym kwarcem, a i tak na obsługę przychodzących danych zostaje dosłownie kilka taktów zegara.

Może gdyby użyć procka typu ARM z dużo szybszym zegarem, ale chyba i tak co raz więcej mikroprocesorów ma wbudowany interfejs USB.

pozdrawiam
    mac_1
    Poziom 10  
    Piękna rzecz!!! Ale jaki jest przybliżony koszt budowy takiego programatora?
    NESEQ
    Poziom 2  
    Dam 50 zł za zubdowaowanie mi czegos takiego !!!
    badworm
    Poziom 18  
    Za 50PLN to mnie by się nawet lutownicy nie chciało włączać :P Jako złącze można próbować wykorzystać slot ISA, po odpowiednim docięciu. Konstrukcja całkiem fajna lecz pytanie czy to ma sens w obecnych czasach? Mam GB Classic lecz leży bezużytecznie w szufladzie - wielkie, ciężkie, mało funkcjonalne i prądożerne toto a sensownie działającego carta z flashem nie udało mi się poskładać. Prędzej bym kupił GBA ale do niego cart z flashem jest dosyć drogi a samodzielne wykonanie takowego nie będzie proste...
    leszekcce
    Poziom 11  
    Witam. A czy ktoś wie jak przerobić cartridge żeby na niego sie dało cos wgrać ?? Bo z angielskiego opisu nie wiele rozumiem. Pozdrawiam