logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Maksymalna odległość głośników w kolumnie - wpływ na jakość dźwięku?

Yanko121 15 Paź 2003 18:21 1579 1
REKLAMA
  • #1 362521
    Yanko121
    Poziom 12  
    Posty: 99
    Ocena: 1
    Czy ktoś potrafi mi powiedzieć w jakiej max. odległości od siebie mogą być głośniki w kolumnach , wiem że im bliżej siebie tym lepiej ale w tym przypadku jest troche inaczej ponieważ dostałem płyty wiórowe w których są powycinane otwory , odległości między otworami to 12cm i 14cm i pasują mi do tych otworów głośniki :-) czyli miałbym już fronty tylko niewiem czy dzwięk nie straci na jakości.
  • REKLAMA
  • #2 362615
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Problem jest nie z basem - moga byc nawet daleko, ale ze srednica, a szczegolnie z wysokimi...Jesli glosnik sredniotowy obsluguje pasmo do 5 kHz, dalej kopulka, to wlasnie to przejscie, kiedy dzialaja oba (z regoly w dosc szerokim zakresie - rozrysuj sobie dla filtrow 12 dB na oktawe - glosnik sredniotowy na 10 kHz bedzie o 12 dB mniej efektywny, kopulka na 2,5 kHz tak samo - zakres 'polaczenia' jest szeroki...) bedzie owocowalo w przesuniecia fazowe...Im fale krotsze(czestotliwosci wieksze), tym zrodla je promieniujace powinny byc blizej siebie - bo wystepuja przesuniecia fazowe, ktore powoduja, ze dla danej czestotliwosci albo promieniuja w zgodnej fazie(a o to chodzi); albo nawet sie znosza...Jesli nawet faza jest przesunieta o kilkadziesiat stopni, nie znosza sie, to z przestrzenia sie popieprzy - w plaszczyznie pionowej( i w poziomej tez)..Dlatego montuje sie w drogim sprzecie kopulki zaczynajace nisko, by dla fal o malej dlugosci pracowal tylko jeden przetwornik...Punktowosc jest tu bardzo pozadana cecha - stad pomysl przetwornikow koncetrycznych - kopulka w centrum nisko-sredniotonowego...
REKLAMA