Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenia bluetooth używane razem pogarszają swoją pracę

wizart_net 14 Maj 2007 20:49 5873 7
  • #1 14 Maj 2007 20:49
    wizart_net
    Poziom 9  

Witam,
    Mam problem, którego rozwiązania nie znalazłem, ani na tym forum, ani nigdzie w internecie. Mianowicie kiedy podłączę słuchawkę bluetooth (Nokia BH-700) i mysz Microsoft Wireless Laser mouse 8000, czy też podłączę Laptopa Toshiba Satelite P105 (1.60 GHz Centrino Duo, 1GB RAM) z do internetu poprzez Nokia 6260 jedno z urządzeń zwalnia.
    Konkretnie to ruchy myszy czy samo podłączenie do internetu poprzez bluetooth w telefonie powodują znaczne pogorszenie dźwięku w słuchawce (nie da się rozmawiać). Także połączenie laptopa do internetu poprzez komórkę spowalnia reakcje myszy. Nie da się używać więcej niż jednego urządzenia na raz.
    Bluetooth jest wsadzony do PCMCIA i jest to Billionton chyba już drugiego typu czyli bez wyjmowanej antenki tylko ze zintegrowaną (GCBBTCR41B-BT). Teoretycznie już do 3Mb. Jeśli chodzi o software to próbowałem już Widcomm w wersji 5 (najnowsze uaktualnienia). Teraz bluetooth pracuje na oprogramowaniu Toshiby BTstack 5.10.06. W obydwu przypadkach jest identyczny objaw.
    Dodam, że dziej się to na Windows XP Media Center Edition 2002 z SP2 i wszystkim uaktualnieniami.
    Pytanie jest czy tak powinno sie dziać czy gdzieś jest problem z hardwarem lub softwarem i jak to rozwiązać?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    P.S.
    Czym różnią się bluetooth'y Billiontona GCBBTCR41B-BT i GCBBTCR41B-B?

0 7
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 14 Maj 2007 22:18
    jacekowski
    Poziom 19  

wszystkie urzadzenia pracuja na tej samej czestotliwosci wiec musza ja pomiedzy siebie "podzielic" i jest to normalne

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 14 Maj 2007 22:38
    wizart_net
    Poziom 9  

Czyli jednoczesna współpraca kilku urządzeń przy nowym standardzie Bluetooth 2 EDR to w rzeczywistości fikcja???
    Jak się rozmawia przez Skypa przez słuchawkę bluetooth'ową to już nie można ruszać myszką bluetooth'ową??? Jak w takim razie działają bluetooth'owe myszy razem z klawiaturą?
    Może istnieje jakaś możliwość przydziału fragmentu łacza dla każdego z urządzeń?

0
  • #4 14 Maj 2007 22:43
    jacekowski
    Poziom 19  

ale sprzet caly masz na bt 1.0

0
  • #5 15 Maj 2007 01:41
    wizart_net
    Poziom 9  

Telefon jest raczej na 1 bo jest sprzed 2 lat... Słuchawka Nokia BH-700 jest zgodna z Bluetooth 2.0 EDR, ale co do myszy to nie mogę znależć informacji, ale występuje ona w kombinacji z bluetooth'ową klawiaturą więc powinna być już z 2... ale może nie być. To chyba bedzie odpowiedź...

Dodano po 14 [minuty]:

Słuchawka Nokia BH-700 jest w standardzie blutooth 2.0 i mysz Microsoft Wireless Laser Mouse 8000 też, a jednak się zakłócają... Może ten mój Billionton bluetooth na PCMCIA coś nawala? Skoro łączy kilka urządzeń na raz to chyba musi być w standardzie bluetooth 2.0?

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Mysz zwalnia i przerywa podczas połączenia do internetu przez Nokię 7390 z szybkim transferem EDGE przez bluetooth'em v 2.0 natomiast przy Noki 6260 ze starą wersją bluetooth'a lecz zwykłym GPRS'em chodzi jednak OK. Problem jest z podziałem szybkości łącza bluetooth... Da się to jakoś ustawić. No i ta słuchawka Nokia BH-700 przez któą nie można rozmamiać i ruszać myszą na raz... to bez sensu.

0
  • #6 15 Maj 2007 04:41
    Barr-find
    Poziom 2  

Nie wiem jak twoje urządzenie Bluetooth ale moje działające w oparciu o program "ITV Corporation BlueSoleil" ma możliwość przydzielania priorytetów dla użądzeń. Słuchawkę mam zaraz po myszce więc myszka śmiga a dźwięk mi jedynie czasami charczy.

0
  • #7 24 Maj 2007 23:38
    jaco777
    Poziom 24  

Moja konfiguracja:
    software: Widcomm 5.1.0.1100,
    Bluetooth w komputerze : MSI MS 6968 BT v1.0,
    słuchawki : SE HBH-200 BT v1.1, Nokia HS-11W BT v1.1,
    GPS : GSpace GS-R238 BT v1.1,
    telefon : Nokia 6630 Bt v1.1.

Nawiązałem jednocześnie następujące połączenia:
    komputer > słuchawka SE (słuchałem muzyki przez WinAmp'a),
    komputer > GPS (rejestrowałem trasę),
    komputer > telefon (wysyłałem spory plik z komputera na telefon),
    telefon > słuchawka Nokia (też muzyka).

I dopiero w takiej konfiguracji miałem chwilowe spowolnienia transferu, przerwy w dźwięku.

Z tego

Cytat:
    Mysz zwalnia i przerywa podczas połączenia do internetu przez Nokię 7390 z szybkim transferem EDGE przez bluetooth'em v 2.0 natomiast przy Noki 6260 ze starą wersją bluetooth'a lecz zwykłym GPRS'em chodzi jednak OK.

moim zdaniem wynika, że problemem może być soft do obsługi EDGE.

Ale to
    Cytat:
    No i ta słuchawka Nokia BH-700 przez któą nie można rozmamiać i ruszać myszą na raz... to bez sensu.

to się przyznam, że jest dla mnie małą zagwostką. Niestety nie mam typowej myszki BT.
    Z telefonu zrobiłem myszkę (za pomocą softu), nawiązałem następujące połączenia:
    telefon > słuchawka Nokia (muzyka),
    telefon > komputer (telefon jako myszka),
    i dopiero teraz miałem skakanie wskaźnika myszki, ale należy zaznaczyć, że telefon robił w tej chili jednocześnie za dwa urządzenia BT (miał nawiązane dwa połączenia BT).

Proponuję kolejne testy, na innym sprzęcie, z innym adapterem BT, z innymi telefonami i słuchawkami BT. Zwracaj też uwagę na ogólne obciążenie procesora komputera.

PS. Jeżeli pamięć mnie nie myli, to BT może obsłużyć jednocześnie do 255 urządzeń, ale aktywnych połączeń może być już tylko do 8 (w danej piko sieci).

0
  • #8 11 Cze 2007 14:32
    wizart_net
    Poziom 9  

Witam,
    Dalsze użytkowanie wspomnianych urządzen bluetooth z softwarem Toshiby BT Stack v5 dały takie oberwacje;
    Nokia BH-700 blokuje się przy próbie pononego podłączenia i dopiero po jej "resecie" (możliwy w tym modelu) poprzez jednoczesne przyciśniecie wyłącznika, glośności na maksimum i klawisza odbioru prze parę sekund jest możliwe ponowne jej podłaczenie. Zrezygnowałem na rzecz słuchawek Motoroli HT820. Te spisują się znakomicie, ale to one zakłócają mysz tak, że prawie nie da się nią pracować. Przy włączonej myszy tylko przy bliskiej odległości od komputera daje się dobrze słuchać muzyki. Po odejściu na odległość kilku metrów i za ścianę transfer się urywa co chwilę. Po wyłaczeniu myszy wszystko wraca do normy. Może to problem PCMCIA Billionton i jest to jakaś wersja przejściowa ponieważ ma onaczenie GCBBTCR41B-BT zamiast GCBBTCR41B-B?
    Pozdrawiam
    P.S.
    Co oznaczaja parametry podane w opisie PCMCIA bluetooth Billiontona na amerykańskiej aukcji dla Chipset: CSR Bluecore 04:
    - Data rate: 8DPSK 3Mbps, π/4 DQPSK 2Mbps, basic rate 1Mbps
    Tam CSR (Cambridge Silicon Radio) bluecore jest 04 u mnie są parametry: LMP version 03 (LMP SubVersion 07A6), HCI version 03 (HCI Revision 07A6). Czy to może oznaczać, że posiadam niższą versję chipa?
    Na dodatek wyszła już wersja 05 z tego co czytałem...

0